Mike Nichols: Kahkahalı drama, hüzünlü komedi

Mike Nichols: Kahkahalı drama, hüzünlü komedi
Usta Yönetmen Mike Nichols'ün ölümü tiyatro ve sinema dünyasında hüzün yarattı

“The Graduate”… Birçok başarılı filme imzasını atmıştı ama Mike Nichols, kendisine veda edilirken en çok 1967 yılına ait bu efsane filmiyle anıldı. Tüm medyaların ustası, ünlü yönetmen 83 yaşında hayatını noktaladı. 

Mike Nichols 60 yıllık kariyerinde sadece yönettiği filmlerle değil; tiyatro ve komedi gösterileriyle de Amerikan kültüründe fark yaratmıştı. Birçoğu için de ödüllendirilmişti. Kariyeri boyunca 9 Tony, bir Oscar, bir Grammy ve pek çok Emmy ödülünün sahibi oldu. 

Nichols ayrıca pek çok oyuncuyu parlatan isim olarak da biliniyordu; Dustin Hoffman, Whoopi Goldberg  o yıldızlardan ilk akla gelenler. Ardından da diğer isimler gelmişti; Edward Albee, Neil Simon, Tony Kushner ve Arthur Miller… En unutulmaz filmleri arasındaysa “The Graduate” ile birlikte; “Who's Afraid of Virginia Woolf?” ve "Carnal Knowledge” var.

Mike Nichols “Tiyatrodaki en ilginç problem Oidipus’u nasıl ele alıp anlattığınızdır.” diyerek sanattaki kriterlerini belirtiyordu. Yönetmenin “Silkwood” ve “Heartburn” filmlerinde oynayan Meryl Streep, onu “Kendi dünyamızdan anlayamayacağımız kadar gülerken ağlayan, kimsesiz bir arkadaş” olarak tanımlıyor. Meslektaşı Steven Spielberg de Nichols'ün ölümü için “Sismik, sarsıcı bir kayıp” diyor...

Yarım asrı aşan kariyerine Mike Nichols’un sanat anlayışını ifade eden onlarca çalışması var. “Angels in America”da ABD'nin ulusal konuları ve yapısı üzerine bir gay hayalini; “Wit”de ise; kanser olan bir profesörün hayatını tekrar değerlendirmesini anlatmıştı. Fakat bu yapımları için Emmy Ödülleri aldığında o zamanlar yaptığı şu benzetme, belki de günün en iyi ifadelerinden: 

“İnsanların yapımları neden komedi ve drama olarak ikiye ayırdıklarını hiç anlamıyorum. Hamlet’te, Broadway’deki birçok komediden daha çok kahkaha vardır!” 


Huzur içinde uyu!


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER