Netflix büyür, pazar büyür. Türkiye ne zaman?

Netflix büyür, pazar büyür. Türkiye ne zaman?
All Hail King Julien, çok izlenen Madagascar'dan sonra DreamWorks'ün yeni animasyon yapımı

Önce Netflix’in yeni açılım haberiyle başlayalım: Netflix, 2015 Mart’ında Avustralya ve Yeni Zelanda’ya açılıyor.

Video on Demand (İsteğe bağlı video) aboneliği hizmeti veren platfrom, Avustralya’da orijinal diziler Marco Polo ve BoJack Horseman ve DreamWork’ün animasyonu All Hail King Julien işe başlayacak.

Ayrıca, Virunga ve Mission Blue belgeselleri ile stand-up komedi şovları Uganda Be Kidding Me, Jim Jefferies’s Bare de yayınlar arasında olacak.

Ardından bazı Avrupa ülkelerinde yeni adımların geleceği konuşuluyor, fakat biraz daha ileri bir tarihte: Eylül’de; Almanya ve Fransa dahil 6 ülkede.

Netflix’de yeni gelecek diziler arasında Bloodline, süperkahraman masalı çizgiroman Daredevil, Sense8 ve Grace & Frankie de olduğunu belirtelim.

1997 yılında kurulan internet tabanlı platformun bugün 40 ülkeden toplam 53 milyondan fazla “stream” yapan abonesi var. Zamansız olarak, primetime’ı beklemeden isteğe bağlı olarak takip edilen diziler, Video on Demand (VoD) olarak adlandırılıyor; Avusturalya’da VoD pazarında Netflix’in bu duyurusu, yarışı kızıştırdı. Pazarın yükselen oyuncularından StreamCo, haberin ardından iki ayrı medya kuruluşundan yatırım aldı. 

Sorular benzer: Dizi yapımlarıyla reyting sarhoşluğuna kendilerini teslim eden geleneksel kanallar ne zaman tam anlamıyla bu işe soyunacak? Ya da Netflix gibi güçlü bir sektör oyuncusu gelip ellerinden, o el üstünde tutukları oyuncuları bir bir alacak?.. Bu işi, eski bölümleri internetten paylaşmanın çoktan ötesine götürmüş olmaları gerekirdi; teknik altyapı müsait, iş gücü gelişmiş.

Avustralya demişken bir haber daha: Richard Branson’ın sahibi olduğu Virgin Group da Avustralya’lı yayıncılarla görüşme halinde: Tabii ki yeni bir VoD servisi başlatmak için.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER