4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başladı!

4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başladı!
Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde sinema âşıklarını ilgilendiren, İstanbul'lu sinemaseverlerin takip edeceği 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, geçtiğimiz gün başladı. 
 
Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından 10–18 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 4.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Uluslararası Uzun ve Kısa Metraj Film Yarışmaları ve dopdolu bir etkinlik programıyla sinemaseverlerle buluşmaya başladı. Atlas, Beyoğlu, Feriye Sinemaları Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’ndeki yarışma ve özel film seçkileriyle buluşan sinemaseverler, ayrıca geçtiğimiz gün gerçekleşmeye başlayan özel etkinliklerle de sinemaya doyacak.  
 
Atölye Çalışmalarının ilk gününde Ömer Faruk Sorak ve Mustafa Preşeva yer aldı…
Festivalin ilk gün etkinliklerinin konukları, Atölyeler çalışmalarıyla birbirinden önemli filmlere ve dizilere usta yönetmenliği ile imzasını atan Ömer Faruk Sorak ve festivallerde ‘En İyi Kurgu’ ödüllerinin sahibi, üniversitelerin Sinema bölümlerinde Kurgu ve Ses Tasarımı dersleri veren Mustafa Preşeva oldu. 
 
4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında, The Marmara Pera Otelinde gerçekleşen Ömer Faruk Sorak’ın ‘Oyuncu Yönetimi”, ardından Mustafa Preşeva’nın da “Uzun Metrajları Kurgularken’ başlıklı atölye çalışmalarına deneyimli oyuncular, genç sinemacılar ve öğrenciler katıldı. Deneyimlerini, bu atölye çalışmalarına katılan genç sinema öğrencileri ve sektörün önemli sinema ve dizi oyuncularıyla paylaşan bu iki usta isimle festivalin ilk günü, kalabalık ve hareketli geçti. 
 
9 Kasım akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen görkemli açılışın ardından, 8 gün boyunca sinema ile ilgilenen tüm profesyonelleri bir araya getirecek dolu dolu bir programın gerçekleşeceği festivalde, birbirinden cazip etkinlikler ile İstanbul'lu sinemaseverler, birbirinden özel filmlere doyacak.
 
Öğrenciler ücretsiz, yetişkinler 5 TL karşılığında film izlemeye doyacak!
Ulusal ve Uluslararası yarışmalar kapsamında izlenecek filmler ile izleyenleri Beyoğlu Atlas, Beyoğlu, Tarık Zafer Tunaya ve Ortaköy Feriye sinemalarında buluşturacak. 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde yer alan filmleri yetişkin seyirciler 5 TL karşılığında, öğrenciler ise ücretsiz  izleyebilecekler.  
 
Festivalin özel seçkin konuğu olarak Türkiye’ye gelecek Robert McKee’ye rekor katılım başvurusu...
Dünyaca ünlü ödüllü senaristlerin ‘başucu’ kitabı olarak adlandırılan ve yayınevlerinde baskıları tükenen, satış rekorları kıran ‘Story’ isimli kitabının yazarı, hocaların hocası Robert McKee Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında 3 günlük Tür Semineri / GENRE Seminar vermek üzere 14 Kasım’da Türkiye’de olacak. McKee'nin 16–17 ve 18 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceği “TV Dizisi”, “Korku/Gerilim” ve “Komedi” türlerinde vereceği seminerlere katılım başvurusu beklenenin üzerinde!
 
Festivalin Açılış Filmi ; “"Huston, Bir Sorunumuz Var” büyük beğeni topladı. 
 Etkinlik detaylarının "www.bogazicifilmfestivali.com" internet sitesinden görülebileceği festival etkinliğinin açılış gecesi kapsamında "Huston, Bir Sorunumuz Var" filminin Türkiye prömiyeri Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Açılış filmi davetliler tarafından büyük beğeni ile izlendi.
 
Festivalin bu yılki yarışma filmleri ve jürisine gelince: 
Bu yıl 10–18 Kasım'da İstanbul'da gerçekleştirilecek festival kapsamında, ulusal kısa ve uzun metraj film yarışmaları düzenlenecek.
Festivalde bu yıl ilk kez gerçekleştirilen "Ulusal Uzun Metraj Yarışması"na 68, ulusal kısa belgesel ve kurmaca yarışmalarına 347 film başvurdu.
 
Festivalin Ulusal Uzun Metraj Yarışmasında Reha Erdem'in "Koca Dünya", Derviş Zaim'in "Rüya", Mehmet Can Mertoğlu'nun "Albüm", Ümit Köreken'in "Mavi Bisiklet", Kıvanç Sezer'in "Babamın Kanatları", M.Tayfur Aydın'ın "Siyah Karga", Bedir Afşin'in "Son Kuşlar" ve Gözde Kural'ın "Toz" filmi yarışacak.
 
 Uluslararası Uzun Metraj Yarışmasında ise;
 Polonyalı belgeselci yazar yönetmen Marta Minorowicz'in "Zud", genç yönetmen Emma Rozanski'nin "Papagajka", Kazakistanlı yönetmen Yerlan Nurmukhambetov'un "Walnut Tree", İran kökenli Hollandalı yazar ve yapımcı Kaweh Modiri’nin "Bodkin Ras", Macar yönetmen, senarist ve aktör Szabolcs Hajdu’nun "It’s Not The Time Of My Life", Ronny Trocker’ın "The Eremites" ve yönetmen-senarist Ivan Marinovic'in "The Black Pin" filmleri yarışacak.
Festivalin uzun metraj jürisinde Maryna Er Gorbach, Ümit Ünal, George Ovashvili, Györg Baron, Songül Öden, kısa kurmaca jürisinde Nisan Dağ, Mernoush Esmaelpour,  Matija Pisacic, Ekin Türkmen, Pierre Louis Garnon, belgesel jürisinde Abdülhamit Avşar, Paul Cowan, Amer Shomali, Josef Erçevik ve Elif Eda Tartar Karagöz, İma jürisinde ise Gökdemir İhsan, Ege Ellidokuzoğlu, Yücel Erzen yer alıyor.
 
Festival, birbirinden önemli konukları bir araya getirecek…
Düzenlenecek etkinliklerde birbirinden ünlü, uzman isimleri bir araya getirecek festivalin bu seneki seçkin konukları ve konuları: 
 
PANELLER:
 
(THE MARMARA PERA)  
 SENARYONUZU NEDEN KABUL ETMEDİK  
13 Kasım Pazar 13.00 – 15.00 
Bülent Turgut (Moderatör)
Halid Şimşek
Timur Savcı
Zümrüt Arol Bekçe
Mehmet Demirhan
Özgür Şeyben
 
DARBELER VE TÜRK SİNEMASI
14 KASIM Pazartesi 12.00 – 14.00
İhsan Kabil (Moderatör)
İsmail Güneş
Meltem İşler
Veli Boztepe
 
 TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA BELGESEL SİNEMA ALGISI
16 Kasım Çarşamba 13.00 -15.00
Paul Cowan
Josef Erçevik Amado
Abdülhamit Avşar
Amer Shomali
Elif Eda Tartar Karagöz
 
 TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA KISA FİLM ALGISI
16 Kasım Çarşamba 16.00 – 18.00
Ekin Türkmen
Matija Pisacic
Mernoush Esmaelpour 
Nisan Dağ 
Pierre - Louis Garnon 
 
TÜR SEMİNERİ   (Haliç Kongre Merkezi)
Robert McKee 
16 Kasım  Çarşamba 09.00–19.00 /Tv Dizisi  
17 Kasım  Perşembe 09.00 -17.00 / Aksiyon-Gerilim 
18 Kasım  Cuma 09.00–17.00 / Komedi 
 
 SÖYLEŞİLER: 
 
(THE MARMARA PERA)
 TRT VE SİNEMA VİZYONU
11 Kasım Cuma 15.00–18.00
İbrahim Eren 
Trt Genel Müdür Yrd.
 
TÜRK MİZAHININ SİNEMAYA YANSIMASI
13 Kasım Pazar  16.00 – 18.00
Cüneyt İnay
 
BU ROL SENİN 
14 Kasım Pazartesi 17.00–19.00
Harika Uygur
 
BİR USTANIN GÖZÜNDEN OYUNCULUK
15 Kasım Salı 16.00–18.00
Selçuk YöntemBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER