Bol tohumlu Snowden sendromu

Bol tohumlu Snowden sendromu
Edward Snowden'ı Joseph Gordon-Levitt canlandıracak.
Eski CIA ve NSA (ABD-Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve Ulusal Güvenlik Dairesi) çalışanı Edward Snowden'ın adını NSA dokümanlarını medyaya sızdırdırmasıyla duymuştuk. Ama o dönemi anlatacak bir filmin çekilmesi, kuvvetle muhtemel ki Snowden'ın sızdırmanın ardından yaşadıkları nedeniyle oluyor. 

Bir yandan olaylı bir şekilde ABD'den kaçması, soğuk rüzgarlar eşliğinde (Rusya'nın yardımıyla) söylentilere göre kendini Hong-Kong'da bulması; tüm bunlar yetmiyormuş gibi, ABD bayrağına aşkla sarılıp vatanperver (ama maalesef biraz magazinel) pozlarıyla birlikte popüler dergilere açıklamalar yapması, yine de hala ABD tarafından yakalanamaması, tüm süreci bir film senaryosuna çevrilebilir hale getirdi. 

Kendisini en çok "Platoon" "Born on the Forth of July" ve Türkiye'nin pek sevmediği "Midnight Express" filmleriyle bildiğimiz ünlü yönetmen, yapımcı Oliver Stone da "Ben bu filmi çekerim arkadaş" dedi. Snowden'ın yaşadıkları kolay değil elbette, hakkında en çok satılan iki kitaba konu olmuştu: Guardian'da çalışan gazeteci Luke Harding'in kaleme aldığı The Snowden Files: The Inside Story of the World’s Most Wanted Man ve Yazar Anatoly Kucherena'nın ​Time of the Octopus adlı kitabı... Benim gibi siz de "Kesin spekülasyon var, acaba neresi?" derken içine düşen kurttan kitabı okuyamayan bir kitap kurduysanız, bunları okumak yerine özet geç der, filmi izlersiniz. Naçizane tavsiyem.

Gelelim yeni olan habere: Edward Snowden'ı fimde "Lincoln" "The Dark Knight Rises" filmlerinden bildiğimiz Joseph Gordon-Levitt canlandıracak. Inception'da "Hayat bildiğin gibi değil aslında" tohumlarını bol keseden beyinlerimize eken oyuncu, bu kez de işin meyvelerini toplayacaktır muhtemelen.

Ocak ayında çekimlerinin başlanacağı filme kadar başka bir şey ararsanız, belgesel nitelikte bir içerik için bakınız Laura Poitras, ​Citizenfour.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER