Bu Tarz Benim'in Rtük ile imtihanı

Bu Tarz Benim'in Rtük ile imtihanı
Seyirci şikayet yağmuruna tutunca Rtük harekete geçti. Program hakkında rapor hazırladı. Raporda, program için stil yarışmasından çok aşağılama ve şiddet içeriği bulunduğu kaydedildi. Son dönemde RTÜK’e yapılan şikayetler arasında Atv'de yayınlanan Kertenkele adlı dizi ile birlikte Bu Tarz Benim adlı programda yer aldı. RTÜK’ün tasnif ettiği vatandaş şikayetlerinde de “Bu tarz Benim” adlı programın, “Genel Ahlak, Manevi Değerler ve Ailenin Korunması İlkesine Aykırılık” kriterini ihlal ettiği koruyucu sembol de kullanmadıklarını belirlendi.

Rtük raporunda yer alan bazı maddeler şöyle:
"Söz konusu programda izlenilirliğin arttırılması amacıyla gerginlik düzeyinin sürekli üst seviyede tutulmaya çalışıldığı, gerek sunucunun gerekse jüri üyelerinden bazılarının ortamı teskin etmek için herhangi bir çaba göstermek bir yana tartışmaları daha da kızıştıracak şekilde konuşmalara dahil oldukları, yönlendirdikleri tespit edilmiştir."

"Yarışmanın belirtilen amacını aştığı, bir stil yarışması olmaktan uzaklaştığı, yarışmacıların rekabet konularının kişisel çatışmalara döndüğü, karşıdakinin rızası olmadan onun özel anlarını kayıt altına alarak gerektiğinde bununla tehdit edebilmenin başvurulabilecek bir yol olarak ortaya konulmasında bir sakınca görülmediği gözlenmiştir."

"Sonuç olarak: Show TV’nin, mevzuatın “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz” hükmünü ihlal ettiği değerlendirilmiştir."

Sevdiğimiz işlere el uzattığında üzülüp, sevmediklerimize uzandığında alkışlamaktan yana da değiliz. Projelerin biletini sadece izleyicinin kestiği günler dileğiyle!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER