TRT 1 ekranı bayrama hazır!

TRT 1 ekranı bayrama hazır!
Dokuz gün boyunca sürecek Kurban Bayramı tatili için, bu bayramda her bayram olduğu gibi izleyicisine dopdolu bir program hazırlayan TRT 1, rengârenk ekranı ile bayrama hazır. TRT 1, birbirinden farklı yerli-yabancı sinema filmleri, yarışmalar ve UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi Futbol maçlarını ekrana taşıyacak.

Tatil boyunca her gün en az bir sinema filminin olacağı TRT 1’de, ‘Kırımlı’, ‘Evliya Çelebi Ölümsüzlük Suyu’, ‘Yumurta’, ‘Süt’, ‘Bal’ isimli üç ayrı filmden oluşan seri, ‘Ekisporter’, ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’, ’Somuncu Baba: Aşkın Sırrı’ ve ‘Arama Motoru’ isimli Türk sinema filmleri ekrana gelecek. Ayrıca ‘Silahların Günü’, ‘Madagaskar 3’, ‘Lilo ve Stiç’ ve ‘Büyük Ülke’ isimli yabancı sinema filmleri de TRT 1 ekranında izleyici ile buluşacak. Yanı sıra TRT 1’in kazandıran yarışmaları Altın Petek ve Kendi Düşen Ağlamaz da TRT ekranında olacak.

10 Eylül 2016, Cumartesi

‘Kırımlı’ adlı Türk Sineması, 10 Eylül Cumartesi akşamı TRT 1 ekranında olacak!

Cengiz Dağcı’nın Korkunç Yıllar adlı romanından beyazperdeye aktarılan film, 2. Dünya Savaşı sırasında Alman esir kamplarında rehin alınan Tatarlı esirlerin yaşadıkları insanlık dramını konu alıyor. Kırım'da yaşayan Sadık Turan’ın savaş başlayınca diğer Kırım Türkleri gibi askere alınmasını anlatıyor.

Cepheye gittikten sonra savaş esnasında Almanlara esir düşen ve Almanca biliyor olması nedeniyle bulunduğu esir kampında irtibat görevlisi olarak çalışmaya başlayan Sadık’ın hikâyesini ekrana getiriyor. Sadık, kısa süre sonra Almanların, Kırım'ı Ruslardan kurtarıp özgürleştirme vaadiyle Türklerden oluşan birlik kurma planına dâhil oluyor ve Alman ordusunda görev alıyor. Kısa sürede bunun bir oyun olduğunu fark eden Sadık, Kırım’ın kurtuluşu için harekete geçiyor ve bu esnada hayatının aşkı Maria ile tanışıyor.

Yönetmen koltuğunda Burak Arlıel’in oturduğu filmin başrollerini, Murat Yıldırım ve Selma Ergeç paylaşıyor. Gerçekçi savaş sahneleri ve etkileyici hikâyesiyle dikkat çeken ‘Kırımlı’, 10 Eylül Cumartesi günü, saat 22.05’de TRT 1 ekranlarında olacak.

11 Eylül 2016, Pazar

‘Silahların Günü’

TRT 1 Western kuşağı orijinal adı ‘Hour of the Gun’ olan 1967 yapımı ‘Silahların Günü’ filmiyle devam ediyor. Yönetmenliğini John Sturges’in gerçekleştirdiği, senaryosunu Edward Anhalt’ın kaleme aldığı film, kasabada hakimiyet kurmak isteyen Clanton Çetesi ile federal polis Wyatt Earp’ın arasındaki mücadeleyi konu alıyor. Başrollerinde James Garner, Jason Robards, Robert Ryan gibi usta isimlerin yer aldığı ‘Silahların Günü’ 11 Eylül Pazar günü 09.40’ta TRT 1’de olacak.

Fantastik komedi türündeki 3 boyutlu animasyon filmi olan ‘Evliya Çelebi Ölümsüzlük Suyu’11 Eylül Pazar akşamı saat 20.00’da…

Komedi ve fantastik türlerinde bir animasyon filmi olan, yönetmenliğini Fetih 1453 filminin görsel efekt süpervizörü Serkan Zelzele'nin üstlendiği Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu, 17. yüzyılın tarihî şahsiyetlerinden olan Evliya Çelebi'yi konu alıyor.

Filmde, ünlü gezgini oyuncu Haluk Bilginer seslendiriyor. Filmin müzikleri opera sanatçısı Rahman Altın tarafından hazırlanırken, filmin seslendirmen kadrosunda Ahmet Kural ve Murat Cemcir yer alıyor.

Türkiye sinemalarında 51 bin 129 kişi tarafından izlenen film, 1600'lü yıllarda yaşamış, tarihimizin en önemli figürlerinden biri olan ve yaşadığı süre boyunca edindiği gözlemleri Seyahatnâme ismini verdiği önemli kaynakta bir araya getiren Evliya Çelebi'nin hikayesini konu alıyor. Evliya Çelebi’nin, ölümsüzlük suyunu içerek, günümüze olan yolculuğunu anlatıyor. Film, doğumundan tam 400 sene geçmiş olan Çelebi'nin yolunun annesine şifa arayan minik Can'la günümüz İstanbul'unda kesişmesi ile devam ediyor. Senaryosunu Murat Menteş ve Uğur Uzunok’un kaleme aldığı ‘Evliya Çelebi Ölümsüzlük Suyu’ 11 Eylül Pazar akşamı saat 20.00’da TRT 1 ekranında olacak.

12 Eylül 2016, Pazartesi

Büyük ödülü 1 milyon lira olan, sürprizlerle dolu bilgi yarışması Altın Petek TRT 1 ekranında olacak!

Pazartesi ve Çarşamba akşamlarının vazgeçilmezi haline gelen, TRT 1’in yüzde yüz yerli bilgi yarışması Altın Petek, bayramın birinci günü, 12 Eylül Pazartesi akşamı, saat 22.35’de TRT 1 ekranında izleyici ile buluşacak.

Ünlü oyuncu Engin Hepileri’nin sunduğu, büyük ödülü 1 milyon lira olan Altın Petek de soru sayısını da, kazanılacak ödülü de yarışmacı kendisi belirliyor. Yarışmacılar en kısa yoldan ihtiyacı olan parayı alıp, final sorusuna geçebildiği gibi, her bir peteği dolaşarak ödül miktarını arttırarak da final sorusuna geçebiliyor.

Bayramın birinci günü, Semih Kaplanoğlu’nun 'Bal', 'Süt' ve 'Yumurta' üçlemesinin ilk filmi ‘Yumurta’ ekrana geliyor.

Adları sırasıyla 'Bal', 'Süt' ve 'Yumurta' olan üç uzun metrajlı film projesinden oluşan kronolojik üçlemeyi çekmeye son hikaye 'Yumurta' ile başlayan Semih Kaplanoğlu, filmde Şair Yusuf’un hayatını konu alıyor. 2007 yılında çekilen film, şehir hayatı ile doğup büyüdüğü kasaba arasında kalmış şair Yusuf’un, annesinin ölüm haberini almasıyla değişen hayatını ekrana getiriyor.

İstanbul Film Festivalinden ve uluslararası birçok festivalden ödül alan filmin başrollerinde, Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy, Tülin Özen, Cengiz Bozkurt ve Ufuk Bayraktar yer alıyor. Üçlemenin ilk filmi ‘Yumurta’, bayramın birinci günü olan 12 Eylül Pazartesi’yi, 13 Eylül Salı’ya bağlayan gece 00.10’da TRT 1 ekranında olacak. Şair Yusuf’un annesinin ölüm haberini alması ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri dönmesi ile başlayan film, Kurban Bayramında koçun kurban edilişi ile Yusuf’un kaderini değiştiren olaylar zinciri ile devam ediyor.

13 Eylül 2016, Salı

TRT 1 yabancı sinema kuşağı, Bayramın ikinci gününde, 3 boyutlu animasyon filmi ‘Madagaskar 3’ ile devam ediyor!

Sevimli kahramanlar Alex, Melman, Gloria ve Marty’nin eve dönüş çabası ile gezici bir sirke katılarak, New York’a dönüş yolculuğunu konu alan 2012 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Eric Darnell oturuyor. Filmin seslendirme kadrosunda Yekta Kopan, Levent Sülün, Ufuk Bigay, Ayça Bingöl ve Gürkan Uygun gibi isimler yer alıyor. ‘Madagaskar 3: Avrupa’nın En Çok Arananları’ 13 Eylül Salı akşamı saat 19.55’te TRT 1’de yayınlanacak.

Ülkemizi Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcisi Beşiktaş’ın Avrupa yolculuğu TRT 1 ekranında başlıyor!

Şampiyonlar Ligi’nde B Grubu’nda Benfica, Dinamo Kiev ve Napoli ile mücadele edecek Beşiktaş, ilk grup karşılaşmasını 13 Eylül Salı akşamı saat 21.45’te, Portekiz’in Lizbon kentindeki 65.647 kapasiteli Estadio da Luz Stadı’nda oynanacak. Kadrosunu Caner Erkin, Gökhan Gönül, Anderson Talisca, Vincent Aboubakar ve Gökhan İnler inler gibi yıldız oyuncularla güçlendiren, Şenol Güneş yönetimindeki Kara Kartallar ilk maçından puan veya puanlar almak için sahada olacak. Rui Vitoria yönetimindeki Benfica ise Rafa Silva, Andre Carrillo, Andre Almeida gibi yıldız oyuncularla sahaya çıkacak.

Deneyimli spiker ve yorumcuların maç öncesi, devre arasında ve sonrası değerlendirmeleri TRT 1 ekranında olacak. Kara Kartalların uzun bir aradan sonra ilk kez Şampiyonlar Ligi mücadelesinde sahaya çıkacağı maç, 13 Eylül Salı akşamı saat 21.45’te TRT 1 ekranında izleyiciye futbol keyfi yaşatacak.

Serinin ikinci filmi ‘Süt’ bayramın ikinci günü TRT 1 ekranında olacak!

Semih Kaplanoğlu’nun üçlemesinin ikinci filmi olan ‘Süt’, Şair Yusuf’un ergenlik dönemini konu alıyor. Genç Yusuf’un annesi Fatma’nın kasabadaki istasyon şefi ile yaşadığı gizli ilişkiyi keşfetmesi ve içinde yetiştiği erkek egemen kültürün geleneklerini sorgulamasını ekrana taşıyor.

Başrollerinde Saadet Işıl Aksoy, Başak Köklükaya, Tülin Özen, Melih Selçuk, Rıza Akın’ın yer aldığı 2008 yapımı ‘Süt’ filmi bayramın ikinci günü olan 13 Eylül Salı gecesi saat 23.45’te TRT 1’de olacak.

14 Eylül 2016, Çarşamba

Serinin üçüncü filmi ‘Bal’ bayramın üçüncü günü yayınlanacak!

Semih Kaplanoğlu’nun üçlemesinin son filmi ‘Bal’ Yusuf’un çocukluğuna giderek babasıyla olan ilişkisini ve bu ilişkinin Yusuf üzerindeki etkilerini konu alıyor. Dünyanın en prestijli festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Ayı’yı kazanan 2010 yapımı film, 7 yaşındaki Yusuf’un iç dünyasını gözler önüne seriyor. İlkokula başlayan ve okuma yazma öğrenen Yusuf’un, babası Yakup’un ürkütücü bir ormanın derinliklerinde, el yapımı kovanlarda üretilen kara kovan balcılığıyla uğraşması ve gizemli dünyasını ekrana getiriyor.

Babasıyla sık sık gittiği ormanı, Yusuf’un gizemli dünyasını ve rüyalarını konu alan filmin başrollerinde Erdal Beşikçioğlu, Tülin Özen, Bora Altaş, Alev Uçarer, Kutay Sandıkçı oynuyor. ‘Süt’ 14 Eylül Çarşamba gününü 15 Eylül Perşembe gününe bağlayan gece 00.15’te TRT 1 ekranında olacak.

15 Eylül 2016, Perşembe

TRT 1 TV Filmleri Projesi kapsamında çekilen komedi filmi ‘Ekisporter’ 15 Eylül Perşembe akşamı saat 20.00’da TRT 1 ekranında yayınlanacak.

TRT 1 TV Filmleri Projesi kapsamında çekilen, 2015 yapımı komedi filmi ‘Ekisporter’, başarılı ve herkes tarafından takdir gören mobilya ustası Turan Usta’nın, değişen piyasa koşulları gereğince kabuklarını kırıp büyüyerek ihracat yapmak istemesi amacıyla girdiği yolda yaşadığı zorlu süreci anlatıyor. Exporter’ın ne anlama geldiğini bile bilmeyen Turan Usta’nın bu isteği kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasını konu alan film, günümüzde geçen ve yaşanmış bir öyküden yola çıkılarak senaryolaştırılmış.

“Ekisporter”da Turan Usta’nın aile fertleri ile yaşadığı zorluklar ve piyasa karşı verdiği büyük mücadele gözler önüne seriliyor. Yönetmenliğini Kamil Aydın’ın üstlendiği filmin senaryosu Oğuzhan Yılmaz tarafından kaleme alındı. Başrollerinde Emin Olcay, Mehmet Özgür, Çiçek Dilligil, Can Yücel Metin, Umut Tanyolu’nun oynadığı ‘Ekisporter’ 15 Eylül Perşembe akşamı saat 20.00’da TRT 1 ekranında yayınlanacak.

Atiker Konyaspor’un tarihinde ilk defa katıldığı UEFA Avrupa Ligi’ndeki ilk maçı TRT 1 ekranlarında olacak.

Aykut Kocaman yönetiminde, 2015-2016 sezonunu 3. bitirerek gruplara direkt katılım hakkı kazanan Konyaspor, Gent, Shaktar Donetsk ve Sporting Braga’nın yer aldığı H Grubu’nda ilk maçına çıkacak. Konya’daki 32 bin 800 kapasiteli Torku Arena’da Ukrayna temsilcisi Shaktar Donetsk ile karşılaşacak olan Konyaspor ev sahibi avantajıyla ilk maçında puan veya puanlar kazanmak için sahada olacak.

Konyaspor; Dimitar Rangelov, Alban Meha, Ibrahim Sissoko, Ali Çamdalı ve Riad Bajic gibi önemli oyuncularıyla sahada olacak. Güçlü Ukrayna temsilcisi ise, Paulo Fonseca yönetiminde Bernard Duarte, Taison, Fred, Yaroslav Rakitskiy gibi önemli oyuncularıyla sahaya çıkacak.

Konyaspor’un Avrupa arenasındaki ilk maçı 15 Eylül Perşembe akşamı saat 22.05’te TRT 1 ekranlarından canlı yayınlanacak. Deneyimli spor spikerlerinin sunacağı karşılaşma yayını, özel yorumlar ve röportajlarla maç öncesi, devre arası ve maç sonrasında TRT 1 ekranında olacak.

Burak Sergen, Özcan Deniz, Müşfik Kenter ve Selçuk Yöntem’in rol aldığı ‘Mevlana Aşkın Dansı’ TRT 1’de!

Film, yüzyılları aşan evrensel barış, kardeşlik ve aşk düşünceleri ile tüm dünyada geniş kitleler tarafından sevilen ve saygı duyulan, büyük felsefi düşünür Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatını konu alıyor.

Filmin yönetmen koltuğunda Kürşat Kızbaz oturuyor. 6 farklı ülkede çekilen film, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin yaşamı ve felsefesi üzerine kurgulanarak, aşk, ney ve sema üçlemesini işliyor. UNESCO ve Birleşmiş Milletler Merkezi'nden destek alınarak özel izinler ile çekimleri tamamlanan filmin yapım aşamasında ilk defa tüm dünyada farklı coğrafyalardan 50’yi aşkın çok önemli tarihçi ve araştırmacı ile görüşülerek, canlandırma ve animasyon sahneleriyle 13.yy'ın dokusu ve havası yansıtılmaya çalışılmış.

Sinan Tuzcu, Burak Sergen, Özcan Deniz, Müşfik Kenter ve Selçuk Yöntem’in rol aldığı filmin seslendirme kadrosunda Meltem Cumbul ve Yılmaz Erdoğan gibi ünlü isimler yer alıyor. 2008 yapımı ‘Mevlana Aşkın Dansı’ 15 Eylül Perşembe gününü 16 Eylül Cuma gününe bağlayan gece 00.05’te TRT 1 ekranında olacak.

16 Eylül 2016, Cuma

Eğlenceli bilgi yarışması ‘Kendi Düşen Ağlamaz’ Ertem Şener’in sunumu ile hem güldürecek hem de kazandıracak!

Kendi Düşen Ağlamaz’da 4 şıklı sorulara ortaklaşa cevap veren yarışmacı grubu, her soru için kendilerine tanınan bir dakikalık süre içinde cevaba karar verip, kucaklarında paralarla, cevabı temsil eden kapakların üzerine dağılıyorlar. Cevaptan eminlerse, tek bir şıkkın üzerine 3 yarışmacı geçebildiği gibi, cevaptan emin değillerse, istedikleri kadar parayı kucaklayıp, 3 şıkka dağılabiliyorlar. Süre dolup, yanlış şıkların kapakları tek tek açılmaya başladığında, yanlış şıkkın/şıkların üzerinde bekleyen yarışmacılar, kucaklarındaki paralarla birlikte suya düşüyorlar. Doğru cevabın üzerinde bekleyen bir yarışmacı dahi kalsa, kucağında taşıdığı para miktarı ile takımı yarışmaya devam ediyor. Yani suya düşenler, ıslak ıslak yarışmaya devam ediyor.

Büyük Ödülü 1 Milyon Lira olan eğlenceli bilgi yarışması ‘Kendi Düşen Ağlamaz’ 16 Eylül Cuma ve 17 Eylül Cumartesi akşamları saat 22.45’te TRT 1 ekranlarında yayınlanacak.

Aşkı arayan bir dervişin şair olma öyküsü… ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’

TRT 1 Yerli Sinema Kuşağı, Kürşat Kızbaz’ın senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı, aşkı arayan bir dervişin şair olma öyküsünü konu alan ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’ filmi ile devam edecek. Anadolu'nun derinliklerinden yayılan ışığın, sevgiyi ve aşkı harmanlama öyküsü olan film, kan ve savaşın ortasında kalan Anadolu köylüsü Yunus’un yolculuğunu anlatıyor.

Hacı Bektaş-ı Veli'nin verdiği nefesi kabul etmeyerek, buğday ile avunan Yunus Emre’nin kısa sürede yaşadığı pişmanlık ve zamansız bir ilahi aşk arayışına sürüklenmesi ekrana geliyor. Aşkı arama yolunda tüm sevdiklerini feda eden Yunus, aradığının kendi içinde saklı olduğunu bilemeden, Anadolu'nun tüm erenlerini ilahi aşkı arama yolunda ziyaret edecek, gerçek sevgiyi ve aşkı bulmaya çalışacaktır.

Başrollerinde Altan Erkekli, Devrim Evin, Burak Sergen, Bülent Emin Yarar, Sinan Albayrak’ın yer aldığı ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’ 16 Eylül Cuma gecesi saat 23.55’te TRT 1’de…

16 Eylül 2016, Cumartesi

Amerikan animasyon filmi ‘Lilo ve Stiç’, TRT 1 ekranında olacak!

Walt Disney Feature Animation tarafından üretilen, 2002 yapımı Amerikan animasyon filmi ‘Lilo ve Stiç’, TRT 1 ekranında olacak. Film, yeryüzü cennetlerinden Hawaii’de yaşayan ve kendisini yalnız hisseden Lilo’nun, yalnız gecelerinden birinde, bir yıldızın kaydığını görerek uzayın derinliklerinden bir arkadaş dilemesi ile başlıyor.

Film, Lilo adlı küçük bir kız ve dileğin karşılığı olarak karışında bulduğu uzaylı dostu Stiç'in maceralarını anlatıyor. Dünyalıların kendisini yadırgamaması için küçük ve sevimli bir köpeğe dönüşen Stiç ve Lilo’nun hikayesi 17 Eylül Cumartesi sabahı saat 10.20’de TRT 1 ekranında olacak.

‘Somuncu Baba: Aşkın Sırrı’

Genç yaşta babasını kaybetmenin travmasını yaşayan Hamid’in yaşadığı acı sonucu kendisini bulma yolculuğunu ve bir dergaha sığınmasını konu alan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Kürşat Kızbaz üstleniyor. 2016 yapımı film, Somuncu Baba’nın yaşamını ve ilahi aşkı arayışını anlatıyor. Filmin başrollerinde Furkan Palalı, Gürkan Uygun, Saruhan Hünel’in yer aldığı filmde Ali Sürmeli, Emin Olcay, Haldun Boysan gibi usta oyuncular da yer alıyor. ‘Somuncu Babai Aşkın Sırrı’ filmi 17 Eylül Cumartesi gününü 18 Eylül Pazar gününe bağlayan gece saat 00.00’da TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşacak.

17 Eylül 2016, Pazar

‘Büyük Ülke’

TRT 1 Western kuşağı, orijinal adı ‘The Big Country’ olan 1958 yapımı Oscar ve Altın Küre ödüllü ‘Büyük Ülke’ filmi ile devam edecek. Baltimore’dan San Rafael’e Pat Terril ile evlenmeye gelen James Mickay, müstakbel kayınpederinin satın almak istediği toprakların sahibi olan Julie Maragon’a ilgi duymaya başlaması ve iki ailenin arazi kavgası arasında kalan Mickay’in hikayesini konu edinen filmin başrollerinde Gregory Peck, Jean Simmons, Carroll Baker yer alıyor. Yönetmenliğini William Wyler’in gerçekleştirdiği ‘Büyük Ülke’ 18 Eylül Pazar sabahı 09.40’ta TRT 1’de…

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Atalay Taşdiken'in üstlendiği ‘Arama Motoru’, TV’de ilk kez TRT 1 ekranlarında yayınlanacak!

“Mommo - Kız Kardeşim” ve “Meryem” filmleriyle adından söz ettiren Atalay Taşdiken’in “Arama Moturu” filmi TV’de ilk kez TRT 1 ekranlarında yayınlanacak. Anadolu’nun orta yerinde, sevimli bir kasabada geçen ve her biri kendileri için yaşamsal değerdeki bir şeyleri arayan bir avuç insanla birlikte, bu arayışları paraya dönüştüren girişimci ruhlu yeni yetme bir gencin öyküsünü anlatıyor.

Profesyonel oyuncular yerine gerçek kişilerle çalışılan ve çoğunlukla doğaçlama çekilen filmde saf ve özgün Anadolu kültürünün kuşaklar arasındaki geçişlerinin bugünlere kadar nasıl ulaştığına dikkat çekiliyor. 76 yaşında bir eş bulmak isteyen Musa Dede'den, babasından kalan Sefil lakabından kurtulmak isteyen Hasan'a, define bulmayı kafaya takan Kanunsuz'dan, seçimlerden önce söz verdiği suyu bulabilmek için kasabanın altını üstüne getiren belediye başkanına kadar birçok insan filme konu oluyor. Mehmet Çiğdem, Mahmut Uyanık, Rahim Yalçın, Musa Çınar gibi gerçek oyuncularla çekilen ‘Arama Motoru’ TV’de ilk kez 18 Eylül Pazar akşamı 22.40’ta ekrana gelecek.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER