İkinci Dünya Savaşı’nda Kırım Türklerinin yaşadığı acıları anlatan ‘’Kırımlı’’ filmi TRT 1’de!

İkinci Dünya Savaşı’nda Kırım Türklerinin yaşadığı acıları anlatan ‘’Kırımlı’’ filmi TRT 1’de!
Kurban Bayramı tatili boyunca yerli ve yabancı birçok sinema filminin yayınlanacağı TRT 1 sinema şöleni, 10 Eylül Cumartesi günü ‘’Kırımlı’’ filmi ile başlıyor.

Cengiz Dağcı’nın Korkunç Yıllar adlı romanından beyazperdeye aktarılan film, II. Dünya Savaşı sırasında Alman esir kamplarında rehin alınan Tatarlı esirlerin yaşadıkları insanlık dramını ve çektikleri acıları konu alıyor.

Kırım'da yaşayan Sadık Turan, savaş başlayınca diğer Kırım Türkleri gibi askere alınır ve cepheye gider. Savaş esnasında Almanlara esir düşer ve Almanca biliyor olması nedeniyle bulunduğu esir kampında irtibat görevlisi olarak çalışmaya başlar. Kısa süre sonra Almanların, Kırım'ı Ruslardan kurtarıp özgürleştirme vaadiyle Türklerden oluşan birlik kurma planına dahil olarak Alman ordusunda görev almaya başlar. Ancak bunun bir oyun olduğunu fark eden Sadık, Kırım’ın kurtuluşu için harekete geçecek ve bu esnada hayatının aşkı Maria ile de tanışacaktır.

Yönetmen koltuğunda Burak Arlıel’in oturduğu filmin başrollerini, Murat Yıldırım ve Selma Ergeç paylaşıyor. Gerçekçi savaş sahneleri ve etkileyici hikâyesiyle dikkat çeken ‘’Kırımlı’’ 10 Eylül Cumartesi akşamı saat 22.00’da TRT 1’de yayınlanacak.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER