Hatırla Sevgili - Basından haberler

Hatırla Sevgili - Basından haberler
Döneminde çok konuşulan Hatırla Sevgili hakkında medya da, ilk gününden itibaren yazıp çizmeye başlamıştı. 
Hatta ilk yazılardan biri dizinin ilk bölümünden epey öncesine aitti. 

Ranini, Ekşi Sözlük:
"tomris giritlioğlu projesidir. yeni sezonda atv'de yayına girecek. başlıca rollerde cansel elçin, okan yalabık, hüseyin avni danyal ve beren saat oynamaktadır.
dizinin resmi olarak yayınlanmış konu özeti şöyledir:
adnan menderes'in hayatından ve dönemin siyasi ortamından kesitler sunan, türkiye yakın tarihinin anlatıldığı bu yarı belgesel-drama, bu sezon atv ekranlarının en prestijli yapımlarından biri olmaya aday. dörtlü bir aşk çıkmazının ardından, 27 mayıs ihtilali iki çocukluk arkadaşını savcı ve zanlı olarak mahkemede karşı karşıya getiriyor. bir yanda aşk hesaplaşması, diğer yanda adaleti tecelli ettirme arzusu. türkiye'nin yakın tarihinin fon oluşturduğu son derece hareketli bir öykü..."Aydın Tiryaki, Milliyet Blog, Hatırla Sevgili İzleme Kılavuzu:
Diziyi izlerken bazı tarih notlarını da bilmek gerekiyor. Belgesel-drama türünde bir dönem dizisi olduğu için dizinin yayınlanmaya başlamasıyla birlikte, akıllardaki tarih notlarını yenilemek de özellikle o dönemi yaşamamışlar için önemli oldu. İşte bunun için bir seri:

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=31004 
http://blog.milliyet.com.tr/hatirla-sevgili-izleme-kilavuzu-1972-1980/Blog/?BlogNo=102412


Can Dündar, Milliyet Gazetesi, Tarihin Dönüşü:
Senaryo danışmanlarından  Dündar, "bir kuşağın nasıl tarihten koparıldığını" başrol oyuncularından Beren Saat'in örneğiyle anlattı: 
"Beren Saat, Menderes dönemi ve 60 ihtilali konusunda bilgilenmek için bizim "Demirkırat"ı okuduğunu söylüyor ve ekliyor:
-İki ihtilal de ben doğmadan oldukları için bana uzak geliyordu. Ama anneannem, üzerinde '27 Mayıs 1960' yazan gümüş bir alyans verdi; dedeminmiş. Devletin altın alyansları topladığını söyledi. Onunla konuştukça aslında ne kadar yakın bir dönem olduğunu anladım. Bu kadar yakın olması beynime bir kurşun sıktı."

http://www.milliyet.com.tr/2006/12/07/yazar/dundar.html


​Derya Sazak, Milliyet Gazetesi:
"Hatırla Sevgili​'yi böyle bir ortamda izlemek son derece öğretici. Çünkü birbirimizi anlamak yerine, siyasi farklılaşmaları uzlaşmazlıklara, düşmanlıklara dönüştürmenin bedelini toplumca ödüyoruz. O izler yıllarca silinmiyor."
http://www.milliyet.com.tr/2007/01/28/yazar/sazak.html


Gazete Vatan, Liseli kızların yeni sevgilisi:
"Hatırla Sevgili” dizisinin son bölümü, geçtiğimiz hafta sonu Gezmiş hakkında yazılan kitapların satışlarını patlattı. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idama gidişlerini anlatan “Hatırla Sevgili” dizisinin son bölümü, geçtiğimiz hafta sonu Gezmiş hakkında yazılan kitapların satışlarını patlattı. Bazı kitapevleri bu artışın yüzde 300’e ulaştığını iddia ediyor."
​http://www.gazetevatan.com/liseli-kizlarin-yeni-sevgilisi-169347-gundem/

Milliyet Gazetesi, Adalar'da "Hatırla Sevgili" primi:
Ne ironidir ki birçok sahnenin çekildiği Büyükada'daki köşk, aynı mahalledeki Marksist Devrimci Troçki'nin köşkünün 7 katı fazlasına satıldı:
''Adalar’daki tarihi özelliği olan büyük köşkler 2-3 milyon YTL’den, daireler 150-200 bin dolar’dan el değiştiriyor. Con Paşa Köşkü’nün geçen aylarda 7 milyon 250 bin dolar’a satıldığını öğrendik. Bu, Büyükada için çok çok iyi bir rakam. Onun yakınında yer alan, Troçki’nin bir dönem yaşadığı köşk ise 1 milyon 750 bin dolar’a alıcı buldu."Nuriye Akman, Zaman Gazetesi:
Senarist Nilgün Öneş, aynı dönemde kendisinin de sol örgütte aktif olarak yer aldığını ve bu yüzden tarafsız olmakta zorlandığını anlattı. 
"Ülkeye bakmak zaman derdim oldu benim. 78 döneminde örgütlü bir hayatım oldu. TDKP. 68'de THKO olan grubun 78'de ismi bu oldu...
​ ​ben bir tarafım. Amcam da dayım da İşçi Partisi üyesiydi. Onlarla aynı fikirde bir babanın çocuğu olarak benim çocukluğumdan beri bir görüşüm vardı. Diziye de bunu yansıttım tabii."

http://www.zaman.com.tr/roportaj_roportaj-senaristten-itiraf-hatirla-sevgilide-tarafsiz-olamadim_690878.html


Yusuf Bülbül, Zaman Gazetesi:
Dizide sağ karakterlerin hayatlarından sola göre çok daha az anlatımlar sunulması bir eleştiri konusuydu. Sol gelenekten geldiğini söyleyen dizinin proje tasarımcısı Tomris Giritlioğlu:
 
"Gerçeği sunmaya çabalıyoruz. Tabii ki bu kadar büyük bir dönemi anlatırken eksik anlatımlarımız olacaktır. Ama o kadar büyük bir yazar grubu ile çalışıyoruz ki ben hatanın çok az olduğunu düşünüyorum. Belgesele dayalı birçok sahneler var, yaşanmış sahneler var. O yüzden ben dizinin sol çizgide olduğunu kabul etmiyorum. Ayrıca diziyi demokrasiyi savunmak adına çekiyoruz..."

http://www.candundar.com.tr/_v3/#!/arama/Hatırla_Sevgili_insanları_demokraside_buluşturuyor/#Did=4716


Ecevit Kılıç, Sabah Gazetesi:
Bu ayrımın kasti yapıldığı düşünülüp diziye dava da açılmıştı; MHP'nin açtığı davanın ardından Tomris Giritlioğlu açıklama yaptı: 
"Rencide etmemek için Kahramanmaraş'ta yapılanları daha hafif ve az bile anlattık. Katliamın çok gerçekçi bir şekilde bir provokasyon sonucu gerçekleştirildiğini vermeye çalıştık." 

http://www.medyatava.com/haber/mhplilerin-dava-ettigi-hatirla-sevgilinin-proje-tasarimcisi-tomris-giritogludan-yanit_30905


Ertan Altan, Yeni Şafak:
"​Geçtiğimiz günlerde yazar Mümtaz'er Türköne, dizideki sağ görüşlü Yaşar karakterinin aslında kendi gençliği olduğunu açıklamıştı. Dizinin başrol oyuncularından Beren Saat'in canlandırdığı Yassıada'da yargılanan Demokrat Partili milletvekilinin Fransız Lisesi Notre Damme de Sion'da okuyan kızı Yasemin karakterinin başından geçenler de gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak'ın yaşadıklarıyla tıpatıp benziyor."
http://www.yenisafak.com.tr/pazar/hatirla-sevgilinin-yasemini-nazli-ilicak-cikti-100249?mobile=True&mobile


Sendika.org, Taylan Özgür'ün ablasından açıklama:
​Sadece belgesel bir türde kalmayan dizi, kutuplaşmış gergin bir konu üzerine kurulu olunca sert eleştiriler de beraberinde geldi. 
"Bunlar eli silahlı-külahlı çocuklardı da sonunda su testisi suyolunda kırıldı mı demeye getiriyorsunuz... Kardeşim Taylan’ın İstanbul Üniversitesi'nin bahçesinde öldürülmediğini gazete arşivlerine bakarak bile öğrenebilirdiniz... ODTÜ’den İstanbul’a nasıl geldiğini, yanında olup da katili en yakından görüp davada tanıklık yapmayan Mim. Sait Kozacıoğlu’nun adını geçirememek; danışmanlarınızdan Fahri Aral’ın savcılıkta tanıyıp da, mahkemede tanıyamadığını söyleyerek yargılanan kişinin beraatine neden olduğunu, sağır sultan bile duydu."

http://www.sendika.org/2007/10/taylan-ozgurun-ablasindan-hatirla-sevgili-dizisine-aciklama/


Üniversiteli Gazetesi:

Senaryo eleştirilerine yanıt Yönetmen Ummu Burhan'dan geldi. "Tabii ki Taylan Özgür’ün nasıl öldürüldüğünü biliyoruz. Bazı koşullar, bazı  gerekçeler, bazı durumlar diyorum…" dedi. Senaryo dışında sahnelerin ne kadar zor çekildiğini de şöyle anlattı: 

Belgesellerle o büyük kitleleri seyirciye göstermeye çalışıyoruz. Bizim dizimiz çok zor çekilen bir dizi. Bugünü anlatan dizilerde bile o kadar çok figürasyon göremezsiniz. Çekimlerimizde 300 figürasyon kullandığımız zamanlar oluyor, bunların hepsine tek tek o günlerde giyilen elbiseler dikiyoruz, bu çok pahalı bir iş. O yıllarda eylemler 5000-10000 kişi oluyor, bizim bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil. Dijital çoğaltma yöntemi ile çoğaltabiliriz ancak haftalık periyotla çekiyoruz bu çekimleri ve bu yöntem büyük bir zaman gerektiriyor. Ama biz bu durumu kırmak için eski görüntüler ile iç içe geçmiş bir şekilde çekiyoruz."​


Radikal Gazetesi, Hatırla Sevgili'de danışman krizi:

​Taylan Özgür karakterinin anlatımıyla ilgili eleştirileri okları kendisine yöneltilmiş Danışman ​​Fahri Aral diziden şu sözlerle ayrıldı: 
"Reyting uğruna yapılan bazı şeylerin anti-demokratik ve sansürcü... Kamuoyunun bilmesini istediğim önemli yanı, yapımcı kuruluş yöneticilerinin bu tepki karşısında danışman olarak beni sorumlu tutmasıdır"

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=233458&tarih=21/09/2007
 

Esra Gedik, Agos Gazetesi, Televizyon bir hatırlatma mekanı olabilir mi?
"Dizide asıl anlatılmak istenen bir aşk üçgeninin hikayesi olduğu için, fonu oluşturan siyasi gündemde sol görüşlü insanların eylemlerinin arka planları, neden yapıldığı hiç yer almamıştır. Dizi uzak bir geçmişi fon aldığından, izleyici için dizide yaşananlar, anne babasının siyah beyaz gençlik fotoğraflarına bakıp, romantizm ve nostalji yaşaması gibi bir etki bırakmıştır. Belki de bu dizinin politik bölümünün izleyicide bıraktığı etkiyi şu cümle özetler: “İşte biliyorsunuz, 68'de yaşanan olaylar ve sonrasında 80’lere taşınan süreç.”

http://www.ajanspress.com.tr/internet_files/2014/09/13/70342823_2.html


Hikmet Çiçek, Aydınlık Gazetesi​, Hatırla Sevgili'nin hatırlamadıkları:
"Hatırla Sevgili, 68'in iki gençlik lideri Doğu Perinçek ile Deniz Gezmiş'i karşı karşıya gösteriyor, tarihi çarpıtıyor. Doğu Perinçek, 1968 Mart'ında FKF (Fikir Kulüpleri Federasyonu) daha sonraki adıyla DEV-GENÇ'in Genel Başkanı olduğu zaman, FKF'den ayrı Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB)'nin lideri olduğu halde Deniz Gezmiş'in de desteğini almıştı. Çünkü DÖB'lüler de Türkiye İşçi Partisi (TİP) içinde, Milli Demokratik Devrimi savunan devrimci grupta yer alıyorlardı. FKF yönetimine devrimciler geldikten sonra onlar da katılacaklar, böylece birleşme olacaktı. Öyle de oldu. Deniz Gezmiş, 7 Şubat 1969 günü Sağmalcılar Cezaevi'nden Doğu Perinçek'e yazdığı mektupta da DÖB'ün FKF'ye katılması gerektiğini savunmakta ve "Sen istanbul'a gelip de bizim çocukların FKF'ye giriş işini bir düzene soksan çok iyi olur" demektedir. Bu mektuptan birkaç ay sonra da "Hatırla Sevgili"de konu edilen eylem olacaktır.
Deniz Gezmiş ve Doğu Perinçek o dönemde Bilimsel Sosyalizm saflarında ortak mücadele içindedirler ve ikisi de TlP üyesidirler."
http://www.candundar.com.tr/_v3/index.php#!%23Did=5517


​Yüksel Aytuğ, Sabah Gazetesi , Süleyman Demirel'den Hatırla Sevgili'ye ödül:​
​"1960 yılından başlayarak bugüne uzanan yakın siyasi ve sosyal tarihimizi kendisine fon alan dizi, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başta olmak üzere dönemin politikacılarına sivri eleştiri okları fırlatmasıyla tanınıyor.
Özellikle Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamla sonuçlanan hikayelerinin son derece dramatik ve bir o kadar da eleştirel bir bakış açısıyla ekrana getirildiği son bölümde Süleyman Demirel açıktan açığa eleştiri konusu olmuştu. Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) tarafından "Yılın Dizisi" seçilen Hatırla Sevgili'ye ödülünü kendisi vermek isteyen ve diziyi büyük bir dikkatle takip ettiğini söyleyen Demirel, bakalım son bölümü izledikten sonra da "centilmen tavrını" sürdürüp, Hatırla Sevgili'ye ödülünü verecek mi?" 
​(Yanıtını tarihten biz not düşelim: Süleyman Demirel ödül törenine katılamayacağını bildirdi.)​

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/gunaydin/aytug/2008/02/26/suleyman_demirel_den_hatirla_sevgili_ye_odul


Prime Time, Medya Oscar'ları:
Ödüller sahiplerini buldu. 2007'nin en iyi TV dizisi "Hatırla Sevgili" oldu.

http://www.dijimecmua.com/prime-time/284/index/443960_medya-oscarlari-sahiplerini-buldu-yilin-tv-dizisi-hatirla-sevgili-atv/


Aydın Tiryaki, Milliyet Blog, Hatırla Sevgili'de son sahne:
"Ben '78 kuşağıyım. Çocuktum o zamanlar, amcam vardı '68 kuşağı ondan duyardım yeni şarkıları. Çocukluğumda gazetelerde gördüklerim duyduduğum şarkılar olduğu için seviyorum bu diziyi."

http://blog.milliyet.com.tr/bang-bang--hatirla-sevgili-de-son-sahne/Blog/?BlogNo=49394


​Yüksel Aytuğ, Sabah Gazetesi​, ​Hatırla Sevgili yerine uyuma sevgili:​
​"Hatırla Sevgili'nin ardından mendil sallarken rıhtımdaydım. Yani son bölümü dizi ekibi ile birlikte izledim. Ne yalan söyleyeyim, son bölümde Hatırla Sevgili'yi biraz yalnız bırakılmış, biraz mahzun buldum."
http://www.sabah.com.tr/yazarlar/gunaydin/aytug/2008/06/10/hatirla_sevgili_yerine_uyuma_sevgili

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER