Viasat’tan Türkiye’ye yeni bir kanal ve özel bir belgesel!

Viasat’tan Türkiye’ye yeni bir kanal ve özel bir belgesel!
Almanya'dan gelen küçük bir prenses, nasıl dünyanın en güçlü kadını haline geldi? Büyük Petro gerçekten de tarihin akışını değiştirdi mi? Gizemli Rasputin, 300 yıllık hanedanlığın kaderini nasıl değiştirdi? Türkiye'deki yayın hayatına başlayan Viasat History, ilk bölümü bu gece yayınlanacak "Empire of the Tsars" belgeseliyle dünyanın en gizemli hanedanlarından Romanovlar’ı mercek altına alıyor.

Dünya genelinde 47 ülkede yayın yapan Viasat World, yeni tematik kanalı Viasat History’yi Türkiye'deki izleyicilerinin beğenisine sundu. 10 Ağustos 2016 itibariyle D-Smart üzerinden yayın yapmaya başlayan Viasat History, tarihin farklı dönemlerine ışık tutan belgeselleri Türk halkıyla buluşturacak. Kanalda aynı zamanda tarihi gerçeklikleri kurgu ile harmanlayan diziler de yayınlanacak.

Türkçe yayın yapacak olan kanal, izleyicilerle buluşmasını ise üç bölümlük özel bir belgeselle kutlamaya hazırlanıyor. İlk bölümü bu gece yayınlanacak olan “Empire of the Tsars” isimli belgeselde, ünlü İngiliz tarihçi Lucy Worsley, Rusya'yı 300 yıldan fazla yöneten Romanovlar’ın gizemli geçmişini araştırıyor.

ÜÇ BÖLÜMDE 300 YILLIK YOLCULUK

İlk bölümde Lucy, hanedanın 16 yaşındaki Mikhail Romanov ile başlayan iktidar yolculuğunun ilk günlerine odaklanıyor. Ardından 17. yüzyılın sonlarına gidiyor ve kendini Rusya’yı modernleştirmeye adayan hırslı çar Büyük Petro’nun hayatını mercek altına alıyor. Bu bölümde, seyirciler liman başkenti St. Petersburg’un doğuşuna ve toplu idamla sonuçlanan büyük bir intikam hikayesine de tanıklık ediyor.

GÜÇLÜ VE TUTKULU BİR ÇARİÇE

İkinci bölümde Worsley, edebiyat tutkunlarının Tolstoy'un ünlü romanı "Savaş ve Barış"tan hatırlayacağı döneme giderek, Büyük Katerina’nın çalkantılı iktidarına odaklanıyor. Dönemin Alman topraklarında doğan ve tutkulu yapısıyla bilinen çariçenin şaşırtıcı hayatı, dönemin sosyal ve siyasi yaşantısına dair çarpıcı bilgilerle birlikte anlatılıyor.

RASPUTIN ETKİSİ VE DEVRİM

Serinin üçüncü ve son bölümünde ise Lucy, Romanov Hanedanlığı’nın 1822-1918 yılları arasındaki dönemini inceliyor ve Rus halkı açısından travmalarla dolu bu döneme ışık tutuyor. Bu bölümde, çarların yaklaşan devrime karşı nasıl mücadele ettikleri inceleniyor. Yine bu bölümde, izleyiciler 2. Nicholas ile ailesinin son günlere şahitlik ediyor ve aileyle yakın ilişkileri olan gizemli Rasputin’in gerçek kimliğini öğreniyor.

Yapımcılığını John Das'ın üstlendiği belgesel, 60’ar dakikalık 3 bölümden oluşuyor. İlk bölüm, bu akşam (11 Ağustos) 23.00’te Viasat History'de yayınlanacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER