Belgesel: Kara geceden demokrasi şafağına..

Belgesel: Kara geceden demokrasi şafağına..
Gazeteci tarihe tanıklık eder. Bunun yakın dönemdeki en önemli örneklerinden biri  NTV’de yayınlanan Güncel Dosya-Kara Geceden Demokrasi Şafağına adlı program..
 
NTV Haber Merkezinden Deniz Kilislioğlu, Türkiye’nin yakın tarihinin en uzun gecesini o programda dakika dakika anlattı.

Şimdiki adı 15 Temmuz Şehitler köprü olan Boğaziçi köprüsünde başlayan hareketlilikten, Genelkurmay’daki çatışmaya, Meclis’e atılan bombalardan MİT binasına saldırıya kadar o kara gecenin her ayrıntısı Güncel Dosya’da yer aldı. Tanklara göğsünü tek başına siper edenler de, sokaklarda darbe girişimine direnenler de 45 dakikaya sığıdırılan dosyadaydı. Başbakan Binali Yıldırım’ın NTV ekranında olayı kalkışma olarak tüm dünyaya açıkladığı an da tarihe düşülecek kayıtlar arasında.
 
Sahadaki muhabirler tüm zorluklara rağmen vatan ve meslek aşkıyla çalışmaya devam ettiler. Özden Erkuş, bombalanan Meclis’ten yayın yaptı, Gökhan Gerçek Genelkurmay’daki çatışmanın ortasında korkusuzca haberlerini aktardı. Milliyet Gazetesi’nin Haber Müdürü Gökçer Tahincioğlu’nun tanıklığı da çok önemli. Tahincioğlu, üstlerinden savaş uçakları geçerken de gazeteyi hazırlamak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını anlattı.
 
Sadece bunlar da değil. O geceyi yaşayan emniyet müdürleri, özel harekat polislerinin tanıklıkları da vardı. Darbe girişiminde ilk bombalanan yer olan Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekat Merkezi’den bir polisin “ne idüğü belirsiz grup” olarak tanımladığı darbeci askerler için söylediği sözler de çarpıcı: Son 1 senedir, 1.5 senedir devam eden tüm operasyonlarda ordumuzla askerimizle omuz omuza  çalıştık. Biz böyle bir şeyi kesinlikle onlardan beklemiyorduk”
 
Ve son bir not. Güncel Dosya’da şimdiye kadar NTV’nin pek de dile getirmediği bir gerçeği de öğrenmiş olduk. NTV Muhabiri Özden Erkuş, NTV’ye yayını kesmesi için yapılan baskıyı, ama tüm bunlara rağmen haberciliğe devam ettiklerini açık açık anlattı.
 
Türkiye’nin yaşadığı o kara gecenin tüm ayrıntılarının yer aldığı “Güncel Dosya-Kara Geceden Demokrasi Şafağına” gelecek yıllarda bugünleri anlamak isteyenler için referans niteliğinde bir program.

Programı izlemek için TIKLAYINIZ!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER