UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday Ani Harabeleri Belgeseli İZ TV ekranlarında!

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday Ani Harabeleri Belgeseli İZ TV ekranlarında!
Türkiye’nin belgesel ekranı İZ TV, 3-14 Ağustos tarihleri arasında anlamlı ve özel bir yapıma ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaya aday “Ani Ören Yeri”nin tanıtılması amacıyla çekilen ve T.C. Kültür Bakanlığı’nın destekleri ile hazırlanan belgeselde Türkiye’nin en önemli antik şehirlerinden biri olan Kars’taki Ani Harabeleri eşsiz mimarisi ve göz kamaştırıcı manzarasıyla izleyicilere gerçek bir görsel şölen sunacak.

Yayınladığı birbirinden özel belgesel kuşakları ile fark yaratan ve Digiturk izleyicilerine yeni ufuklar açan İZ TV ekranları bu kez çok özel bir belgesele ev sahipliği yapıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Ani Harabeleri’ne ilişkin 7 Kapılı Şehir: Ani belgeseli, 3-14 Ağustos tarihleri arasında İZ TV’de yayınlanacak. 3 Ağustos Çarşamba saat 22.15’te izleyicileri ile buluşacak yapım; 5 Ağustos’ta saat 11:10’da; 6 Ağustos’ta 18.40’da, 8 Ağustos’ta 18.45’te, 10 Ağustos’ta 09.45’te, 12 Ağustos’ta 05.10’da ve 14 Ağustos’ta 17.35’de tekrarlarıyla İZ TV ekranlarında olacak.

Yapımcılığını Özgür Özgülgün’ün yaptığı, Fuat Şahin, İsmail Bozkurt’un çekimleri ve Alper İnan’ın fotoğrafları ile görsel şölen sunan tanıtım belgeselinde, Ani Ören yeri havadan ve karadan çok farklı açılardan filme alındı. Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle yapılan projeyle Anadolu’nun kültürel sembollerinden olan Ani Harabeleri’nin Dünya kültür mirası listesine kazandırılması amaçlanıyor.

Kars’ın Ermenistan sınırına yakın bir bölgesinde bulunan ve bugüne kadar yaklaşık yirmi dört farklı uygarlığa ev sahipliği yapan Ani Antik kenti Anadolu’da Türklerin ilk ele geçirdiği şehir unvanına sahip olması nedeniyle de önem taşıyor. İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı, ticari açıdan zengin bir kent olan Kars’ın muhteşem doğası, insanlık tarihine iz bırakan yapıları ve binlerce yıllık geçmişini simgeleyen pek çok eser bu eşsiz belgeselle İZ TV ekranlarından izlenebilecek.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER