Hayatımın Aşkı teknik ekibinden basın duyurusu!

Hayatımın Aşkı teknik ekibinden basın duyurusu!
Aslında her şey, 14 Haziran akşamı kulağıma gelen, "Hayatımın Aşkı reji değiştiriyor" haberi ile başladı. "Yine mi?" dedikten sonra bilginin doğru olup olmadığını araştırmaya başladım. Prensip olarak bir dedikodu kulağıma kadar gelmiş ise muhataplarına da tebliğ edilmiştir diye kabul ederim ama, yine de haberi yazmadan önce 48 saat bekledim. Bu süreçte yapım-ekip arasında kurulması gereken iletişimin garantisini almak istedim. Ve16 Haziran'da da haberi girdim. Sonrası tufan..

Meğer, Lucky Red Production’un Kanal D için hazırladığı dizinin teknik ekibi işten çıkarıldıklarını benim yazdığım haberden öğrenmişler. Süreci uzun uzun anlatmaya gerek yok; yönetmen Osman Taşçı ile konuştum ama yapımcı Şebnem Aşkın'a ulaşmam sürecin başında da, sonunda da mümkün olmadı. Osman Taşçı'nın kurduğu teknik ekip bu olaydan sonra süreci özetleyen bir duyuru da yayınladı.

Sektör zor şartlara gebe, bu zor şartlarda çalışan insanlar en azında işlerine saygı duyulmasını talep ediyorlar ve bunu hak da ediyorlar. Ekipler kurulur, ekipler dağılır. Bu konuda vicdanlı ve sorumlu davranması gereken sadece yapımcı mı yoksa kurallara uygun ya da kural dışı olduğuna bakmaksızın lav edilen ekiplerin yerine üç dakikada hazır olup, ekip kurup sete çıkan yönetmenler mi? Bence şimdi sektör öncelikle bu sorunu tartışmalı..

Böyle işte..
R.


"Kamuoyuna Duyurumuzdur!!!

16 Haziran Perşembe 2016 tarihinde, 7. Bölüm çekimlerimizi tamamlanmasına 1 gün kala, Sony Picture ortaklığında Lucky Red Production’un ‘Hayatımın Aşkı’ projesi set çalışanları olarak işimize son verildiğini bir internet bloğundan öğrendik. Resmi olarak, yapımcımız Shebnem Aşkın ya da temsilcilerinden, teknik ekibe konuyla alakalı hiçbir şey tebliğ edilmedi.

Başka bir teknik ekiple anlaşıldığını yakın çevremizden duyduk. Bizler de, Sinema Televizyon Sendikası üyeleri olarak, konuyu sendikamıza taşıdık. Sendika avukatımız ve sendika temsilcilerimizle beraber, 8. Bölüm çekimlerinin yapılacağı ilk gün set saatinde bütün teknik ekip, sete çalışmak üzere gittik. Sete gittiğimizde gördük ki, yeni bir teknik ekip ve yeni yönetmen çalışmış olduğumuz projeyi çekmek üzere hazırlık yapıyordu.

Sendika temsilcilerimizle beraber bu durum hakkında tutanak tuttuk. Bize tebliğ edilmediği halde, işimize son verilmiş ve başka bir ekiple anlaşılmıştı. Resmi olarak, S.G.K.’lı her işçi, işten çıkarılmadan minumum 15 gün önce işveren tarafından bilgilendirilmelidir. İşveren bu sorumluluğu yerine getirmezse, 15 günlük çalışma bedelini yani 2 bölüm karşılığı ücret ödemeyi hukuksal olarak kabul etmiş olur. Aynı zamanda işçinin bütün alacaklarını kapatma yükümlüğü de vardır.

Sonuç olarak Hayatımın Aşkı projesi ekibi olarak, 1 hafta icerisinde, kalan 4 bölüm alacağımız +  2 haftalık ihbar tazminatı hakkımızı tahsil etmiş bulunmaktayız.

Serbest meslek makbuzu kesen ve rentallarda calisan arkadaslarimizin sirketle olan sureci devam ediyor.Bu sürecin de ayrıca takipçisiyiz.Herkesin bilgisi olsun.Dileriz bir daha böyle üzücü olaylarla kimse karşılaşmaz.

Saygılarımızla.

Hayatımın Aşkı Projesi Teknik Ekibi"
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER