Sevda Kuşun Kanadında dizisinde Necip Fazıl krizi

Sevda Kuşun Kanadında dizisinde Necip Fazıl krizi
Sonart Medya'nın TRT1 için hazırladığı dönem dizisi Sevda Kuşun Kanadında yayına çıktığı ilk günden beri eleştiriliyor. Dizi son haftalarda hikaye akışını ve teknik sıkıntılarını aşmaya başlamışken bambaşka bir sorunla gündeme geldi.

Dizide "Üstad" karakteri ile sembolize edilen Necip Fazıl Kısakürek'in varisi ve oğlu olan Mehmed Kısakürek, Büyük Doğu Vakfı adına bir basın açıklaması yayınladı.Açıklamada “Necip Fazıl Kısakürek’in, uydurma bir canlandırma ve ona ait olmayan sözlerle kişilik hakları ihlal edilmiş, ayrıca eseri izinsiz olarak kullanılmıştır” denildi. 

Açıklamada ayrıca 10 Mayıs 2016 tarihli ihtarname ile TRT Kurumu ve dizinin yapımcısı Sonart Medya Prodüksiyon’un uyarıldığı ve dizideki Necip Fazıl canlandırmasının, kişilik haklarına tecavüz sınırını ihlal edecek derecede ileri safhada olduğu ve durumun, ailesiyle birlikte bütün sevenlerini üzdüğü ve yaraladığı, şiirinin izinsiz olarak kullanılmasının ise fikir-sanat haklarının gasbı anlamına geldiği belirtildi.

İhtar üzerine, yapımcı firma, NFK Kültür ve Araştırma Vakfının, Büyük Doğu Yayınları’nın ve ailenin izni olmadan bu şekilde davranışın büyük bir hata olduğunu itiraf ederek, özür dileyip aynı hataya bir daha düşülmeyeceğinin sözü vermişti. Ancak açıklamada “Dizi 3 Haziran 2016 tarihinde gösterilen sezon finalinde Necip Fazıl ismi yapılan karikatürize canlandırma ile tekrar istismar edilmiştir” denildi. 

Açıklama şöyle tamamlandı: Sanat yetenekleri ancak günümüz siyasi ortamının sağladığı imkânları menfaat hanelerine eklemekten ibaret bir seviyenin, sanatı fikri ve aksiyonuyla millete malolmuş Necip Fazıl’ı istismarına, bir kısım basının şişirme övgülerinin arkasına sığınsalar da izin vermeyeceğimizi, TRT ve yapımcı firmaya karşı kanuni haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna iletiyoruz.

Bununla da kalmayıp Mehmed Kısakürek resmi Twitter hesabından konu hakkında açıklama yazmaya devam etti.

Sonart Medya, Mesut Uçakan da dün konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER