Osmanlı: Avrupa’nın Müslüman Hükümdarları

Osmanlı: Avrupa’nın Müslüman Hükümdarları
The Ottomans: Europe's Muslim Emperor
An epic story

BBC Two yapımı belgeselin ikinci bölümü 28 Eylül Pazar gecesi saat 23:00'da Ntv Belgesel Kuşağı'nda yayınlanacak.
Osmanlı, milyonlarca kilometre kareye yayılmış bir super güç ve dünyanın son İslam imparatorluğuydu. İstanbul’daki başkentinden, eski Roma’nın tüm haşmetiyle boy ölçüştü. Ve gücü elinde tuttuğu altı asırdan sonra, bundan 100 yıldan az bir zaman once yıkıldı. Rageh Omaar, eski imparatoluk topraklarında geziyor ve bir hanedanın, tek bir ailenin, modern dünyayı saran bir islam hükümdarlığına dönüşme hikayesini anlatıyor.

1.Bölüm

Rageh Omaar, Osmanlıların sıra dışı geçmişine ışık tutuyor. Bir zamanların göçebe atlıları olan Osmanlılar üç kıtaya uzanan uçsuz bucaksız bir imparatorluğun hükümdarlarına dönüştü. Baş döndürücü bir hızla güneyde Bağdat ve Kahire’nin hâkimi oldular; İslamiyet’in kutsal kentleri Mekke, Medine ve Kudüs’ün kontrolünü ele geçirdiler. Öte yandan Saraybosna’yı alıp Viyana kapılarına dayanarak Avrupa’nın iç kesimlerine dek ilerlediler.

2.Bölüm
Rageh Omaar birbirinden çok farklı iki Osmanlı padişahının dönemleri arasındaki muazzam karşıtlığı inceliyor: Dünyaca meşhur Muhteşem Süleyman’ın hüküm sürdüğü, Osmanlının altın çağı 16. yüzyıl ve II. Abdülhamid’in hüküm sürdüğü, Osmanlıların “Avrupa’nın Hasta Adamı” olarak görüldüğü 19. yüzyıl. Rageh daha sonra Avrupa’dan idare edilen Müslüman bir dünyanın neye benzediğini daha iyi kavramak için Osmanlı idaresinin kültürel mirasının yanı sıra fiziki, dini ve siyasi yapısını mercek altına alıyor.


Yapım Künyesi
Sunucu- Anlatıcı: Rageh Omaar
Yapımcı: Gillian Bancroft- Mike Smith
Yönetmen: Gillian Bancroft

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER