Filinta'da bu hafta Sultan Abdülhamid Han’ın siyasi dehası işlendi!

Filinta'da bu hafta Sultan Abdülhamid Han’ın siyasi dehası işlendi!
ES Film’in yapımcılığında TRT’nin Cuma akşamları izleyicisini ekrana kilitleyen dönem aksiyonu Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ dizisinde dün gece, Sultan Abdülhamid Han’ın siyasi dehası ve zekâsı karşısında; Ülkelerin ve Osmanlı’nın içinde savaşa doğru atılan oyun içindeki oyun adımların bozulduğu çarpıcı bir bölüm işlendi.

Yönetmenliğini Osman Kaya’nın yaptığı, senaryosunu Ali Can Yaraş’ın üstlendiği Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ dizisinin dün gece yayınlanan 53. Bölümünde neler oldu:

Limanda olanlar oldu, Rus Sefir vuruldu…

Abdülhamid Han’ın, Osmanlı ile aralarında İngiliz, Fransız, Alman, Rus ülkelerinin yer alacağı Tersane Barış Konferansı için hazırlıklarında, Osmanlı topraklarına inen Rus sefiri nümayiş ve protestonun ardından Limanda suikasta uğradı. Bu ülkeler arası güven sarsan olayda Abdülhamid Han, Filinta Mustafa’ya önce kızsa da, suçun aslında Sadrazamlık makamında ve savaş isteyen Sadrazam Rüştü Paşa’da olduğunu biliyordu. Ve Ruslara telgraf gönderip, zaaflarını ve açıklarını bildiğini, İngilizleri yanına çekerek, Almanların ve Rusların yollarını açacağını ve Osmanlı’nın yanında olduğunu bildiren tarihi bir konuşmaya imza attı. Avrupa’nın zayıflamasıyla İngiltere’ye dem vuran ve çıkacak savaştan Osmanlı dahil Avrupa’nın hiçbir ülkesinin kazanç sağlayamayacağını söyleyen Sultan, yeni güç arayışında olan Amerika’ya fırsat verilmemesi gerektiğini ve bu konuların konferansta masaya yatırılması gerektiğini söyledi. Ve Osmanlı’dan nemalanmak ve ticari yolları kaybetmek istemeyen ülkeler,  Osmanlı Sultanının aklıyla yarışamayacaklarına kanaat getirerek konferansa katıldılar. 

Miloş’un Leyla ve Farah’tan yana şansı yok…

Miloş’un, kızı Leyla’dan Rus sefirini öldürmesini isteği yarım kaldı. Hastanede artık onun muhbir olduğunu bilen ve nabzına göre hareket ederek Yüce Meclisin tüm açıklarını öğrenmek isteyen Mustafa engel oldu. Ve Leyla’yla duygusal bir bağ kurarak ‘Rus Sefirini kurtarmasını’ istedi. Leyla Mustafa’nın güvenini ve aşkını yeniden kazanmak için Rus Sefirini kurtardı. Leyla’nın yanı sıra, Farah’ta Miloş’u hayal kırıklığına uğratacak ikinci kadındı. Çünkü o da Leyla gibi hem Mustafa’ya aşık, hem de Leyla’dan fazla Osmanlı için çalışan bir ekip üyesiydi.  Ancak şimdilik Miloş’un isteklerini yerine getiriyor gözüküyordu… Osmanlı’yı Rusya ile savaşa sokmak isteyen Miloş, Leyla konusunda yaptığı bu planda Mustafa engeline takıldı.   

Akbar’la Miloş’un Güç ve Aşk pazarlığı…

Birbirlerini bir kaşık suda boğacak kadar sevmeyen ikili Akbar ve Miloş cephesinde ‘Süreyya’ faktörü işin içine girince Miloş, Yüce Meclis Teşkilatında 1–0 öne geçti. Bıçak Ali’nin karısı Süreyya’yı kaçırarak elinde tutan Miloş, Akbar’a Süreyya’ya karşılık Yüce Efendiliğe geri dönüş istiyorum! teklifi getirdi.  Miloş’un bu teklifine hayır diyemeyen Akbar,  Miloş’u indirerek yerine Efendi Cemil’i getirdiği Teşkilata tekrar Miloş’u getirme teşebbüsüne imza attı. Ve Efendi Cemil, bu duruma bozulsa da yine Teşkilatın başına geçeceğini hayal ederek Akbar’a ‘evet’ dedi.  Akbar’ın aklında Amerika’nın gücünü elde etmek ve dünyaya hükmederken Süreyya ile yeni bir hayat kurmak, Miloş’un aklında ise geleneklerin bozulmayacağı Avrupa’nın Yüce Meclisini ve Osmanlı’yı yöneterek dünyaya hâkim olmak vardı.

Rüştü Paşa’ya Mithat Paşa şoku…

Dizinin dün geceki en ilginç sahneleri ülkeler arası konferans sırasında Rus Sefiri ve Osmanlı Sadrazamı Rüştü Paşa’nın arasındaki gergin konuşmaydı. Rusların ve Fransızların isteklerine karşılık, özellikle Rus ve Osmanlı savaşını isteyen Rüştü Paşa maksadını aşan konuşmalarla kendi sonunu hazırladı. Abdülhamid Han, bu darbeci Paşalardan, Meşrutiyet yanlısı ve isteklisi olsa da vatanseverliğiyle kendi yanına  çektiği Mithat Paşa’yı yanına çağırdı. Ve kendisine Sadrazamlık teklifini getirdi. Rüştü Paşa ve Redif Paşa ile aralarında bile anlaşma sağlayamayan Mithat Paşa, Sultan’ın teklifini kabul ederek, yeni Sadrazam olarak görevine başladı ve devam eden konferansın başına geçti. Rüştü Paşa ise Sultan’ın ‘istifa edeceksin, imza at!’ teklifiyle şok yaşadı.

Farah hastaneyi Miloş’un emriyle patlatırken, kafasına dayanan namlu acaba kimin?

Konferans sürerken, büyük bir patlama oldu. Bu patlama, Farah tarafından Miloş’un emriyle Sırplardan gelen Osmanlı gazilerinin ve yaralı askerlerin yattığı hastane olmuştu. Farah, Filinta Mustafa ve Bıçak Ali ile durumu paylaşmış ve hastaneyi patlatarak ancak Miloş’un güvenini kazanacağına ve Süreyya ile birlikte Yüce Meclisin adresine ulaşabileceklerine karar vermişlerdi. Bu patlama sonrasında Miloş’un arabasına binen ve Miloş’tan ‘Güvenimi kazandın. Aferin!’ sözünü işiten Farah’ın bölüm finalinde kafasına bir silah dayandı. Bu silah acaba kimindi? Cevabı 8 Nisan Cuma akşamı yayınlanacak Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’nın 54. bölümünde!

Başrollerinde, Onur Tuna, Berrak Tüzünataç, Nur Fettahoğlu, Cem Uçan, Suavi Eren, Hakan Yufkacıgil, Asena Tuğal, Ebubekir Öztürk, Birsen Dürülü, Engin Yüksel, Nurşim Demir, Selin Deveci, Uğur Yıldıran, Yiğit Uçan, Mustafa Yıldıran, Uğur Taşdemir, Ufuk Kaplan, Hakan Kurtaş, Demet Tuncer, Alper Yakıcı, Berk Güneşberk, İnci Şen, Uğur Uludağ, Hazım Körmükçü, Kıvanç Kılınç ve Sedat Mert’in yer aldığı Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’,  merakla beklenen 54. bölümüyle, 8 Nisan Cuma akşamı saat 20.00’de TRT 1’de!

 Filinta 54. Bölüm Fragmanı:

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER