Çanakkale Zaferi, 101. yılında NTV’de anılıyor!

Çanakkale Zaferi, 101. yılında NTV’de anılıyor!
20. yüzyılın tarihini değiştiren Çanakkale Zaferi, 101.yılında NTV’de ekrana geliyor.
 
Oğuz Haksever’in yönetiminde;  savaşın unutulmaz kahramanları, tarihin sırları,  ve konukları...

Dünyaca ünlü, Oscar ödüllü Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in yönetmeni Peter Jackson’nın Çanakkale serüveni...

Ahmet Yeşiltepe, “Çanakkale’de 100. yıl – 7 İnsan 7 Öykü” belgeseli ile Çanakkale Zaferi’ni yazanların izinde…

Asrın Destanı: Çanakkale; 18 Mart Cuma günü saat: 11:00'den itibaren gün boyu NTV’de.



7 İnsan 7 Öykü
 
18 Mart Cuma 12.10
 
20. yüzyıl tarihini değiştiren Çanakkale muharebelerinin üzerinden 101 yıl geçti. Bugünkü Türkiye’nin varoluş koordinatlarını tarihe kazıyan bu savunma savaşı, şehit olan onbinlerce fedakar insanın yüksek ruhları sayesinde kazanılmıştı. Artık onları “Mehmetçik” diyerek geçmeden, hepsini teker teker tanıma ve kalbimize gömme vakti geldi.

NTV’de yayınlanacak “Çanakkale’de 100. Yıl – 7 İnsan 7 Öykü” belgeseli büyük zaferin 100. Yılında bu amaçla hazırlanmış bir yapım. Gerçek belgelerin, göz tanığı kahramanlarının yazdığı kayıp günlük ve hatıralarından yola çıkılarak hazırlanan belgesel, bu kayıtların ışığında 7 insanın öyküsünü anlatıyor. Çanakkale Savaşları uzmanlarından tarihçilere, savaşın tanıklarının çocuklarından koleksiyonerlere kadar çok sayıda kişiyle yapılan röportajlar, belgeselin unutulmaz anlarını oluşturacak gerçek öykü ve hatıraları gün ışığına çıkarıyor. Belgeselde ilk kez yayınlanacak görüntü ve fotoğrafların yanısıra, az bilinen tarihi kayıtlardan bir kısmı da ilk defa konu başlığı olarak ekrana gelecek.

Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu, yapımcılığını Cihan Çekiç, görüntü yönetmenliğini Hüseyin Eroğlu’nun üstlendiği yapım 7 başlıktan oluşuyor: Tabur İmamları / Sargı Yerleri /  Yeraltı Savaşları / Bilinmeyen Kitaplar / Menkıbeler / Yaşayan Günlük / Cephede Aşk

“Çanakkale – 7 İnsan 7 Öykü” belgeseli  18 Mart Cuma 12.10’da yeniden NTV’de.



“YÜZÜKLERİN EFENDİSİ” ÇANAKKALE'DE TARİHİNİN İZİNDE...


18 Mart Cuma 

15.15 ve 22.15


Oscarlı ünlü Yönetmen Peter Jackson’ın Çanakkale'de savaşan dedesi ve Anzaklılar'ın hikayesini anlatan “Peter Jackson ile Çanakkale'de” belgeseli NTV'de ekrana geliyor.

 

“Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” filmlerinin Oscarlı yönetmeni Peter Jackson'ın dedesi William Jackson, Çanakkale Muharebeleri'ne katılan askerlerden biriydi. Yeni Zelandalı Peter Jackson, savaşın 100. yılında Çanakkale'ye geldi ve Belgesel Yönetmeni Gökhan Tarkan Karaman ile birlikte muharebe alanlarında dedesinin izini sürdü. Çekimleri iki yıl süren belgesel, 100 yıl önce Çanakkale’de yaşanan kanlı muharebeleri Peter Jackson'ın gözüyle anlatıyor. Belgesel için ünlü yönetmenle birlikte Arıburnu, Bombasırtı ve Conkbayırı'nda çekimler gerçekleştirildi.



3 yıl önce Twitter’da bir tanışmayla başlayan serüvenin belgeselini Cahit Şaher ve Selçuk Kıpçak seslendirdi. Gökhan Tarkan Karaman'ın hazırladığı “Peter Jackson ile Çanakkale'de” belgeseli 18 Mart Cuma 15.15 ve 22.15’te NTV'de…










BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER