Filinta'da, ‘Meşrutiyet ve Sultan Abdülhamid Han’ dönemi başladı!

Filinta'da, ‘Meşrutiyet ve Sultan Abdülhamid Han’ dönemi başladı!
ES Film’in yapımcılığında çekilen, TRT’nin Cuma akşamlarının vazgeçilmez dizisi Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’  dün gece, Osmanlı’nın tarihsel yeni bir zaman dilimine, ‘Meşrutiyet ve Sultan Abdülhamid Han’ döneminin başlangıcına imza atıldı.

Dizinin kurgusu içinde Şehzade Mehmet olarak izlediğimiz Hakan Kurtaş, yansıtılan zaman dilimi ve tarihin işleyişiyle birlikte bundan sonra Osmanlı tahtında 33 yıl Padişah olarak hizmet vermiş Sultan Abdülhamid Han olarak ekrana gelecek.

Sinemanın duayen aktörlerinden Ahmet Mekin ile tiyatro ve dizilerin usta bir diğer aktörü Hazım Körmükçü’nün seyircinin karşısına çıktığı, Osman Kaya’nın yönettiği, Ali Can Yaraş’ın senaryosunu yazdığı dizinin dün gece yayınlanan 48. Bölümünde neler oldu:  

Mustafa’nın planı, Leyla’nın yardımıyla Şehzade ve Ali kurtuldu!
Filinta Mustafa, Miloş’un elinde olan Ali’ye karşılık, Şehzade’yi takas etmek için Paşalara karşı Leyla ile bir plan gerçekleştirdi. Leyla’yı Mithat Paşa’ya gönderen Mustafa, birlikte yaptıkları planla hem Şehzade’yi hem de Bıçak Ali’yi Miloş’un elinden kurtardı.

Şehzade artık Sultan Abdülhamid Han olarak tahta çıkar ve Meşrutiyeti ilan eder!
Meşrutiyet yanlısı darbeci Paşaların Meclis-i Mebusan kararlarına ‘Evet’ demesi koşuluyla Sultan Abdülhamid Han Osmanlı tahtına çıkar. Ve Meşrutiyeti ilan eder!  Aklında sadece; ‘Kardeş Kardeşi vurmadan, Müslüman Müslümanı kırmadan vatanı hainlerden temizleyip katledilen amca Sultanının kanını yerde bırakmamak! vardır. Ve dile getirdiği düsturu ‘Hak arayan varsa hakkını verin, baş kaldıran varsa başını kesin! olur.

Ahmet Mekin Filinta’ya Merhaba dedi..
Sinemanın duayenlerinden Ahmet Mekin dün gece ‘Filinta’ seyircisine ‘merhaba’ dedi. Şehzade'nin tahta çıkmadan önce feyz aldığı ve akıl danıştığı Kadiri Tarikatı’nın Pir’i Abdullah olarak karşımıza çıkan Ahmet Mekin, yeni Sultanın önemli kararlarının yanında olacak ve Gizli Teşkilat birimine yol, yordam, ilmi gösterecek.  

Miloş’un yeni belalısı Akbar Eyyam ile Hazım Körmükçü ekranlarda!
Efendi Miloş (Suavi Eren) ve Kardeşler Teşkilatı, İngilizleri Paşaları ikna etmek için devreye sokmakta geç kalıp Sultan Abdülhamid Han’ın tahta çıkmasına engel olamadı. Ve Yüce Meclisin tepesindeki isimlerden Akbar Eyyam bu başarısızlıklara el koymak için çıkageldi. Efendi Miloş’un tüm yöntemlerini sorgulayan ve ona kafa tutan Akbar Eyyam ile Hazım Körmükçü, dün gece Filinta seyircisiyle ilk kez buluştu.

Sultanın baş müttefiki Filinta!
Şehzade, yeni Sultan olarak tahta çıkması ile birlikte güvendiği Filinta Mustafa, Bıçak Ali ve Gizli Teşkilat ekibine gayri resmi olarak görevler verdi. Sultan, ilk fırsatta bu darbeci Paşalardan hesap sormak için yemin etti. Bu planın ilk ayağı olarak ekipten, katledilmiş amca Sultanın cellatlarını bulup onları öldürüp, cesetlerini tüm halkın önüne götürerek ibreti âlem yapmalarını istedi. Filinta Mustafa ve Bıçak Ali bunları bir bir gerçekleştirmeye başladı.  

Şehzade Murat tahttan azledildi ve Çırağan’a sürüldü…
Darbeci Paşaların tahta çıkardığı akıl sağlığı yitik Sultan Murat (Uğur Uludağ) tahtan indirildi ve Çırağan Sarayı'na zorunlu ikametgaha mecbur bırakıldı.

Ülkelerin Osmanlı’yı batırma çabalarına Sultan’ın savaşmama kararı!
Yeni Sultanın tahta çıkmasıyla İngilizler, Rusların Balkan ve Ortadoğu devletlerindeki ortalığı karıştırma çabalarında, Osmanlı’nın yanında görünmeyi ve güya destek olarak kendi paylarına düşeni kapma hevesindeydi. Oysa Sultan Abdülhamid Han’ın bu konuyu müşahede ettiği Paşaların, Ruslara karşı savaş açma konusuna, sulh sağlama kararıyla, ‘Her sıkıştığımızda savaşı düşünmeyin Paşalar!’ cevabını verdi. Bu durumda onu ikna etmeye zorlayan darbeci Paşalar, bir kez de şanslarını borçlanmalara karşı İngilizlerden borç almak isteğini sunarak yansıttılar. Buna da uygun bir dille itiraz eden Sultan Abdülhamid Han, Paşalara ‘Gerekirse benim hazinemden karşılayın ama borç alınmasın!’ dedi.

Yeni Padre Ejder ve Zozan’ın Farah’a meydan okuyuşu…
Padre Celal’in ardından Akbar Eyyam’ın kararıyla yeni Padre olan Ejder (Yiğit Uçan) ve Zozan (Mustafa Yıldıran) Farah’ı öldürme emrini aldılar. Farah, Ejder ve Zozan’ı ikna etmeye çalışsa da sadece Zozan’ı yanına çekebildi. Ve Zozan’ın geçmişini onunla birlikte arayacağına söz vererek, onu yanına aldı.

Leyla, Miloş’un kızı çıkar ve herkes şoke olur..
Miloş ise Leyla’nın Mustafa’ya aşkı yüzünden Yüce Meclise ihanetini öğrenir. Yanına çağırarak Mustafa’yı zehirlemesi için emir verir. Mustafa uyurken Leyla kendi yaptığı zehri Mustafa’nın dudaklarının ucuna kadar getirir, fakat zehri onu öldürecek kadar veremez! Miloş’un yanına ikinci kez gittiğinde yine Sultan’ı ve  Mustafa’yı öldürmesini ister. Leyla Sultan’ı öldüreceğini, Mustafa’yı öldüremeyeceğini söylerken, Akbar Eyyam çıkagelir ve ‘Sen onları öldürmezsen, ben babanı öldürürüm’ der. Ve Miloş’un kızı olduğunu öğrenen Leyla şoke olur. Miloş bunu inkâr eder. Ve ona inanmayı tercih eden Leyla, Akbar Eyyam’ın Farah’ı ve Zozan’ı öldürmesini istemesini memnuniyetle kabul eder. 

Ali Süreyya’nın geçmişi ile uğraşırken neler buldu?
Bıçak Ali (Cem Uçan), Eşi Süreyya’yı (Nur Fettahoğlu) doğuma kadar güvenli olması için yardımcıları Ethem’in annesine götürürken yolda eşkıya saldırısına uğramışlardı. Ve Süreyya’nın çantasını, dönüşte eşkıyaların ellerinden alan Ali, içinde eski kocası Edmond Sultan’ın fotoğrafını bularak sarsılmıştı. Önce nüfus araştırmasını yapan, ardından Usta Bey'in kızından eski gazeteleri taramasını isteyen Ali, Edmond Sultan’ın öldüğünü öğrenir. O sırada Akbar Eyyam, Efendi Cemil’den (Hakan Yufkacıgil), Edmond Sultan’ı yani kendisini araştıran Ali’yi yakalatma ve içeri atılmasını emrini verir. İçeri atılan Ali'nin, ayarlanan gardiyanlar ve mahkûmlar tarafından linç edilmesi için harekete geçilir. Bu önümüzdeki haftanın konuları arasında seyircinin merak ettiklerinden…   

Sultan Abdülhamit Han’ın Gazete girişimi..
Efendiler Efendisi Akbar Eyyam, önce Mustafa’yı ve Ali’yi derdest ettirmek için İngiliz Sefirini Sultan Abdülhamit Han’a gönderip ‘Canına kast edildiğini’ söyletti. Ardından Muhalif gazetelerde ‘İstanbul’da terör estiren gizemli teşkilatı’ haberini yazdırdı. Bunun üzerine Sultan Abdülhamid Han, muhalif yazarlardan Feriha Nur’a (Ufuk Kaplan) ‘Bir gazete çıkartmanızı istiyorum’ teklifini getirdi. Feriha Nur aynı fikirde olmadığını söylediğinde de ‘Ben fikirdaş aramıyorum. Gerçeği yazın, yeter!’ dedi.

Çerkes Hasan’ın yeğeni idam emrini veren Kadı’nın karşısına çıktı!  
Geçtiğimiz hafta idam edilen Çerkes Hasan’ın yeğeni Galip, intikam almak için idam emrini veren Kadı’nın karşısına çıkar. Ancak yeni Efendiler Efendisi Akbar Eyyam’ın emriyle yeni Padre seçilen Ejder Galip’i yakalar.  

Filinta Mustafa’dan antika satıcı Ekrem’e geçiş!
Dizinin bölüm final sahnelerinde Antika satıcısı Ekrem olarak karşımıza çıkan Filinta Mustafa, bir antika Koleksiyoncusu olarak ulaştığı Akbar Eyyam’ın karşısına Fatih Sultan Mehmet’in kılıcını satmak üzere çıktı. Yüce Efendi Miloş’un başarısız Filinta Mustafa ataklarına kendisinin el koyacağını söyleyen Akbar Eyyam, bir koleksiyoner edasıyla Filinta Mustafa ile bu konuyu kılıcı görerek konuşmaya karar verdi. Dizinin bu son buluşma sahnelerinde kılıçla buluşmaya giderken pusu kurulan Filinta Mustafa’nın, içeriye atılan Bıçak Ali’nin, Farah’ın ve Zozan’ın ne olacağı gelecek haftanın konuları arasında…

Başrollerinde, Onur Tuna, Berrak Tüzünataç, Nur Fettahoğlu, Cem Uçan, Suavi Eren, Hakan Yufkacıgil, Asena Tuğal, Ebubekir Öztürk, Birsen Dürülü, Engin Yüksel, Nurşim Demir, Muhammet Emre Kaya, Selin Deveci, Uğur Yıldıran, Yiğit Uçan, Mustafa Yıldıran, Uğur Taşdemir, Ufuk Kaplan, Hakan Kurtaş, Demet Tuncer, Alper Yakıcı, Umay Anadolu Kaboğlu, Berk Güneşberk, İnci Şen, Uğur Uludağ ve bu hafta katılan iki ünlü isim Ahmet Mekin ve Hazım Körmükçü ile konuk oyuncu Kıvanç Kılınç’ın yer aldığı Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ dizisi, 49. Bölümüyle 4 Mart Cuma ve her Cuma Saat 20.00’de TRT 1’de!

Filinta 49. Bölüm Fragmanı:

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER