2015 yılında ekranda ne kadar film izledik?

2015 yılında ekranda ne kadar film izledik?
Geride bıraktığımız 2015 yılında, kanalların yayınladığı yabancı-yerli film sayısının son beş yılın en düşük seviyesine indiği ortaya çıktı. Medya Takip Ajansı Interpress’in yaptığı araştırmada, ekranda geride kalan son beş yılda yabancı-yerli film sayısının tekrarlar dahil toplamda ortalama 4 bini aşarken, bu yıl ise yayınlanan 1.205 yabancı ve 472 yerli filmlerin tekrarları dahil toplamda 2 bin 698’de kaldığı belirlendi.
 
Gösterilen yabancı film sayısında büyük düşüş var
 
Geçtiğimiz yıl ulusal yayın yapan kanallarda toplam 1.205 adet yabancı film yayınladığı Interpress’in incelemesinde tespit edilirken, daha önceki yıllarda bu sayının 2 bin 500’ü aştığı saptandı. Bu filmler içinde 491 tanesinin en az bir en çok altı kez olmak üzere toplam 721 kez tekrarlandığı da görüldü. Ekranda en çok yayınlanan yabancı filmler arasında Kanunsuzlar ve Şantaj altışar kez, Altın Yumruk İstanbul’da, Cesurların Vatanı ve Transformers–3’ün de beşer kez gösterildiği saptandı.
 
Ekranda gösterilen yerli film sayısı 500’ü geçmedi
 
Interpress’in aynı araştırmasında, Yerli film gösteren onu aşkın ulusal kanalın, 2015 yılı boyunca 472 film yayınladığının ortaya çıktı. Gösterilen bu yerli filmler içinde 199 tanesinin ise sayıları bir ile beş arasında değişen rakamda toplam 300 kez tekrarlandığı da tespit edildi. En çok gösterilen film Düğün Dernek beş tekrar ile olurken, Hükümet Kadın – 2, Recep İvedik – 1, Şeytanın Pabucu ve Çanakkale Yolun Sonu filmleri de dört kez yayınlanmış.
 
Kanalların vazgeçilmezi yine Kemal Sunal’ın filmleri oldu
 
Geride kalan on iki ay boyunca ekranda yayınlanan yerli filmler arasında en çok Kemal Sunal filmlerinin olduğu saptandı. Interpess’in yaptığı araştırmada, televizyonda Kemal Sunal’ın rol aldığı tam 40 filmin yayınlandığı, Hababam Sınıfı serileri, Çöpçüler Kralı, Dokunmayın Şabanıma, Tokatçı ve Tosun Paşa başta olmak üzere 19 tanesinin de toplam 32 kez tekrarlandığı belirlendi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER