İlber Ortaylı’nın yeni kitabı Osmanlı’ya Bakmak raflardaki yerini aldı!

İlber Ortaylı’nın yeni kitabı Osmanlı’ya Bakmak raflardaki yerini aldı!
Tarihçi-yazar İlber Ortaylı’nın İnkılâp Kitabevi’nden çıkan yeni kitabı Osmanlı’ya Bakmak raflardaki yerini aldı.

Sözünü sakınmadan gerçekleri dobra dobra anlatan Prof. Dr. İlber Ortaylı yeni kitabı Osmanlı’ya Bakmak’ta Osmanlı tarihinin tartışmalı pek çok olay, kavram ve kurumunu akıcı bir şekilde anlatıyor.

İmparatorlukların genel durumu
Türkiye’nin son altı asırlık tarihinin imparatorluklar tarihi, imparatorluklara has bir sosyolojiyle ele alınması gerektiğini düşünen İlber Ortaylı Osmanlı’ya Bakmak’ta Osmanlı İmparatorluğu dışında diğer imparatorlukları da ele alıyor. O yüzden kitapta Rusya mukayeseli bir tarih ele alınıyor. Türk tarihini yazarken kesinlikle Rusya ve İran’ı, bilhassa Rusya’yı ele almak gerektiğini de düşünen Ortaylı, Balkanlar’ı da anlamak için Orta Avrupa’yı, Avusturya’yı da kitabına ilave ediyor.

Osmanlı’da neler oluyor?
Osmanlı döneminde diğer imparatorlukların durumunu, Osmanlı’yla olan ilişkilerini karşılaştıran İlber Ortaylı, Kavalalı Mehmet Ali Paşa sorunundan sürgündeki Şehzade Cem Sultan’a, kadınlar saltanatının en güçlü ve simge ismi Kösem Sultan’dan II. Abdülhamid’e, Osmanlı’daki milletler ve dinler mozaiğinden Balkanlar’daki milliyetçilik hareketlerine… Osmanlı Batılılaşması, diplomasi, dışişleri, Tanzimat ve Meşrutiyet dönemine kadar pek çok önemli konuyu da kendine has üslubuyla yeni kitabında anlatıyor.

Anlaşılır tarih
İlber Ortaylı kitabın önsözünde“Üslup olarak daha anlaşılır sade bir ders kitabı olmasına gayret ettim. Osmanlı’ya Bakmak öğrencilerimizin kullanabileceği bir kitap aslında, ümit ederim beğenilir, yararlı olursa daha da genişleterek konuları ele almak niyetindeyim,” diye eklese de bu kitap öğrencilerin yanı sıra tarihe ilgi duyan herkes için.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER