Mavi Bisiklet, 66. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde yarışacak!

Mavi Bisiklet, 66. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde yarışacak!
Bir çocuğun, büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayışını naif bir anlatımla beyazperdeye taşıyan “Mavi Bisiklet”, 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Generation Kplus kategorisinde yarışmaya hak kazandı! Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in ilk uzun metrajlı sinema filmi “Mavi Bisiklet”, aynı zamanda dünya prömiyerini gerçekleştireceği festivalin, ana kahraman olarak çocuk ve gençleri konu alan kategorisinde Kristal Ayı Ödülü için yarışacak.
 
Profesyonel sinema dünyasına “Mavi Bisiklet” ile adım atan Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in birlikte kaleme aldığı filmin yönetmenliğini de Ümit Köreken üstleniyor. Bir çocuğun, büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayışını konu alan “Mavi Bisiklet”, 11-21 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlenecek 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Generation Kplus kategorisinde yarışacak. Ana kahraman olarak çocuk ve gençleri konu alan kısa ve uzun metrajlı filmler, Generation Kplus kategorisinde ayrı ayrı yarışıyor.
 
Çalışmaları 2010 yılında başlayan ve çekimleri 2015 yılının başında, Konya-Akşehir’de gerçekleştirilen “Mavi Bisiklet”in tüm başrol oyuncuları; civar köylerden seçilen ve uzun süre birlikte temel sinema eğitimi ve kamera önü oyunculuk üzerine çalışılan çocuklardan oluşuyor. Filmde, başrolleri paylaşan çocuk oyuncular Selim Kaya, Eray Kılıçarslan ve Bahriye Arın’ın yanı sıra; Mustafa Küçükibiş, Burak Vurdumduymaz, Beren Yiğit, Fatih Koca, Mustafa Şimşek, Nursen Çetin Köreken ve Turan Özdemir rol alıyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle gerçekleştirilen film; geliştirme ve yapım aşamalarında çok sayıda atölyeye katılarak birçok farklı ödül ve destek aldı. 2013’te Amsterdam Cinekid Co-Production Market “En İyi Proje Ödülü”nü kazanan “Mavi Bisiklet” aynı zamanda; Eurimages’tan, Türkiye’den ilk kez “Film for Children” başlığıyla destek alan yapım olurken, DOHA Film Enstitüsü’nden de post prodüksiyon desteği kazandı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER