“Evrim Akın ile Ev Kuşu”nda duygusal anlar!

“Evrim Akın ile Ev Kuşu”nda duygusal anlar!
Show TV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan “Evrim Akın ile Ev Kuşu”, tüm hızıyla devam ediyor. Programın bugün yayınlanan bölümünde gözyaşı ve hüzün hakimdi. Evlerinin yenilenmesi için programa başvuran 13 yaşındaki Furkan Alparslan’ın dünyada 34 kişide görülen hastalığı herkesi üzüntüye boğdu.
 
Evrim akın’ın sunuculuğunu üstlendiği “Evrim Akın ile Ev Kuşu”nun bugün yayınlanan bölümünde seyirciyi göz yaşlarına boğan anlar yaşandı. Ailesine ait bodrum kattaki evlerinin yenilenmesini isteyen Furkan Alparslan, “Evrim Akın ile Ev Kuşu”na başvurdu. Başvuru üzerine Alparslan ailesinin evine giden Evrim Akın büyük bir üzüntüyle karşılaştı. Evin 13 yaşındaki oğlu Furkan Alparslan, dünyada sadece 34 kişide görülen genetik bozukluk olan ‘Fanconi Bickel Sendromu’ hastalığı ile mücadele ediyordu. Aynı zamanda da ‘Uzun QT’ hastalığı teşhisi de konan küçük Furkan, bu sebeple gelişimini de tamamlayamıyor.


 
GÜNDE 17 HAP İÇİYOR!
 
Düzenli bakım ve moral sayesinde kendisini daha iyi hissedebilecek olan Furkan Alparslan, doğuştan yakalandığı bu hastalıklar yüzünden; kalp yetmezliği, kemik erimesi, tansiyon, karaciğer büyümesi ve böbrek sorunları ile mücadele etmek zorunda. Sürekli doktor kontrolünde olması gereken Furkan Alparslan, aynı zamanda tedavi olarak günde 17 hap içmek zorunda.
 
ÖLÜM RİSKİ KALBİ İLE İLGİLİ!
 
Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Hasan Önal ise Furkan Alparslan’ın durumunu değerlendirerek, hastalığın karaciğer ve böbrekte şeker birikimiyle giden bir seyrinin olduğunu belirtti. Doç. Dr. Hasan Önal, “Bu hastalık kan şekeri düşüklüğü ile seyrediyor”. Furkan’ın ölüm riskini yaratan kısmı kalbi ile ilgili “Falkoni Bickel hastalığının yanı sıra sporcularda ani ölüm riski oluşturan ritim bozukluğu yaratan ‘QT’ hastalığını Furkan’da da teşhis ettik ve tedavi ediyoruz” dedi.
 
PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENMELİ!
 
Furkan’ın annesi Şehri Alparslan ise göz yaşları içerisinde oğlunun hastalığının çok ciddi olduğunu belirtti. 13 senedir gece uykusu uyumadığını belirten anne Şehri Alparslan; “Oğlumun bu durumu beni çok üzüyor. Arkadaşlarıyla beraber gezip oynayamıyor. Sürekli protein ağırlıklı beslenmek zorunda. Elimizden bir şey gelmiyor ve çok üzülüyoruz” dedi.


 
BOWLİNG OYNADILAR!
 
Küçük Furkan’ın hobileri arasında bowling oynamak olduğunu öğrenen Evrim Akın, hemen kolları sıvadı. Hastalığı yüzünden neredeyse dışarı dahi çıkamayan Furkan, Evrim Akın ile beraber bowling oynamaya gitti. Evrim Akın ile karşılıklı bowling oynayan Furkan, neşe dolu anlar yaşadı.
 
KUTU///FALCONİ BİCKEL SENDROMU:
 
Fanconi-Bickel Sendromu (FBS), Fanconi sendromu ve glikojen depo hastalık klinik belirti ve bulgularına sebep olan otozomal resesif geçen kalıtsal bir bozukluktur. Glut-2 geninde mutasyona bağlı olarak plazma glukoz homeostazı, monosakkaritlerin renal tübüler geri emilimi, barsaktan monosakkarit emilimi bozulmakta ve çok farklı laboratuvar bulguları ortaya çıkmaktadır. Hiperglisemi, hipoürisemi, hipofosfatemi ve serum alkalen fosfataz yüksekliği saptanan, 19 aylık erkek bebeğin Fanconi-Bickel Sendromu (FBS) olduğu belirlendi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER