"Dheepan"ın görüntü yönetmeni Eponine Momenceau, seyircinin sorularını cevapladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin “Dünya Sinemasından” bölümünde yer alan “Dheepan” bugün seyirci karşısına çıktı. Migros AVM Salon 8’deki gösterimden sonra filmin görüntü yönetmeni Eponine Momenceau, seyircilerden gelen soruları cevapladı.

Sri Lanka’daki iç savaştan kaçan eski bir asker, genç bir kadın ve küçük bir kızın, güvende olabilmek için aileymiş gibi davranmalarına odaklanan film, günümüzün en büyük sorunlarından mülteciliğe objektif tutuyor. Konusu gereği şiddet yüklü bir içeriği olan filmde bir kadın görüntü yönetmeninin etkisini Momenceau, şöyle açıkladı:

“Bu filmi yapmaktan çok büyük zevk aldım. Tabii öğrenmem gereken çok şey vardı; kavga, çatışma bana daha yabancı olan ama bir erkek için bilinen şeylerdi. Bir kadın için yeni bir şey tabii ki. Dolayısıyla bu filmden çok şey öğrendim”

Çekim süreci ve çalışma biçimi hakkında anekdotları da paylaşan Momenceau, şu bilgileri verdi:

“Yönetmenimiz imaja çok önem veren biri, o yüzden bu konulara epey kafa yorduk. Tüm çekimi ve ışığı ben kullandım. Omuz kamerasıyla çekimler yaptım. El kamerasını omuzda taşımak bir kadın için oldukça zor ve 11 hafta çekim yaptık. Ama film çekerken yaşadığınız tutkuyla onu unutuveriyorsunuz”

Bir seyircinin “Önemli anlardan sonra yavaşlatılmış bir fil görünüyordu. Bunun anlamı nedir?” sorusunuysa Momenceau şöyle cevapladı:

“Filler, yönetmen Jacques Audiard’ın çok sevdiği imajdı. Fil kutsal bir hayvan. Umuda bağlanan bir anlamı olduğu için geçişlerde yönetmen fili kullanmayı tercih etti”
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER