“Çırak” filmi ekibi seyirci karşısına çıktı!

“Çırak” filmi ekibi seyirci karşısına çıktı!
Festivalin Ulusal Yarışma’sında “Çırak” filmi seyirci karşısına çıktı. Genç yönetmen Emre Konuk’un ilk uzun metrajı, festival kapsamında dünya galasını gerçekleştirirken film ekibi de gösterim sonrası AKM Perge Salonu’nda seyircilerin sorularını cevapladı.

Takıntılarıyla hayatı kendine zehir eden bir terzi çırağının karanlık hikayesini Çehovyen bir üslupla ele alan “Çırak” filminin yönetmeni Emre Konuk, sanat yönetmeni Pınar Türkan ile oyuncular Çiğdem Selışık, Tuğrul Çetiner, Levent Öktem ve Hakan Atalay’ın katıldığı söyleşiyi, sinema yazarı Olkan Özyurt yönetti.

Filmin hikayesini, çocukluğundan beri karşılaştığı karakterlerin özelliklerinden devşirdiğini söyleyen yönetmen, şöyle konuştu:

“Filmdeki Alim karakterinin özelliklerini, kendim dahil, tüm toplumda gözlemliyorum. Kara büyü denen şey, insanların cümlelerinin yapısıyla ilgilidir. Dostlarımız, bize pozitif şeyler söyleyen insanlar etrafımızda oldukça kendimizi o sözlerin gücünden dolayı iyi hissederiz. Alim de insanların sözlerinden yüzde yüz etkileniyor. Aslında bütün toplum böyle ve filmdeki mahalle de toplumu yansıtıyor bu açıdan”

Filmin başrol oyuncusu Hakan Atalay’ın filme dahil oluşunun ilginç öyküsünü ise Konuk, şöyle anlattı:

“Bakanlığa başvuruda filmin teaser’ını göndermem gerekiyordu. Bunun için de Hakan’dan Alim’i oynamasını istedim. Kabul etti. Ama ben asıl olarak onu düşünmüyordum. Sonra çekim için Balat’ta eski bir terzinin dükkanına gittiğimizde kamerayı kurarken Hakan’ı kendi halindeyken gördüm. Tam da benim çizdiğim Alim portresinin aynısıydı. Ve o an karar verdim. Ama yine de ona söylemedim. Teaser çekimleri bittiğinde dedim ki Hakan, sen Alim’sin!”

Usta oyuncular Tuğrul Çetiner, Çiğdem Selışık ve Levent Öktem, ‘genç bir yönetmenin ilk filmini kabul etmelerinde neyin etkili olduğu’ sorusuna da ilginç cevaplar verdi.Senaryonun kendisini ikna ettiğini söyleyen Çetiner; hikayeyle kişisel ilgisini ise şu sözlerle paylaştı:

“Çocukken beni doktora götürmüşlerdi. Doktorun, anne ve babama kısık sesle ‘bu çocuktan umudu kesin’ dediğinde yaşadığım ve uzun yıllar süren ölüm saplantısından yakaladı beni senaryo”

Levent Ökten, metinde Kafkaesk unsurlar gördüğünü söylerken “Birçok senaryo okuyorum ama bu, ilgimi çekti. Kadroyu da öğrenince, çok değerli üstatları görünce dahil olduğuma daha da sevindim” diye konuştu.

Usta oyuncu Çiğdem Selışık ise çoğunluğun gördüğü karamsar hava yerine kendisinin ‘ironik’ bir üsluba rastladığını belirterek “Ben senaryoyu tebessümle okudum ve buradaki zekayı sevdim” dedi.

Sinemaya görüntü yönetmenliğiyle başlayan yönetmen Emre Konuk; “Çırak”ın, bir üçlemenin ilki olduğunu dile getirdi ve devamının da “Uşak” ve “Hafız” filmleriyle geleceğini söyledi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER