“Kar Korsanları” filmi ekibi, seyirciyle bir araya geldi!

“Kar Korsanları” filmi ekibi, seyirciyle bir araya geldi!
“Kar Korsanları” filmi ekibi, festival kapsamındaki gösterim sonrası seyircilerle buluşup soruları cevapladı. Yönetmen Faruk Hacıhafızoğlu, askerî darbeyi çocuk gözünden anlatma fikrinin esin kaynağını söyleşide açıkladı.

52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ulusal Yarışma Dışı Gösterim programında yer alan “Kar Korsanları” ekibi, gösterimden sonra seyirciyle bir araya geldi.

Migros AVM Salon 6’daki söyleşiye yönetmen Faruk Hacıhafızoğlu ile oyuncu Figen Oral Cebel katıldı. 12 Eylül darbe dönemini Kars’ta yaşayan çocuklar üzerinden anlatan film için yönetmen; “Kendi deneyimim olduğu için biliyorum. Büyüklerin gözünden 12 Eylül biraz sert olur diye düşünüyorum. Çocuklar sonuçta darbenin yansımalarını gördüler, bizzat temas etmediler. Çocukların gözünden anlatmak sahicilik açısından daha doğru” diye konuştu.

Çocuk oyuncuların yöresel ağızla konuşmalarındaki farklılık ve bunun için nasıl çalışıldığını soran bir seyirciye ise Hacıhafızoğlu şöyle cevap verdi: “Serhat Kars’ta doğmuş büyümüş ama ailesi Karslı değil, orada öğretim görevlisi. O nedenle aksanı yok. Bozmaya çalıştık, bozuk daha kötü oldu, o nedenle böyle kalsın dedik. Serhat diğer çocuklar gibi değil; İbo karakteri yoksulluktan bu işi yapıyor. Serhat yoksul değil. Kömür olmadığından yapıyor” 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER