Hatırla Sevgili : Tarihi Olaylar

Hatırla Sevgili : Tarihi Olaylar
18 Fotoğraf
Hatırla sevgilim o mes’ud geceyi
Çamların altında verdiğin bûseyi
Beni mecnûn ettin sen de olasın
Aşkımı inkâr edersen Allâh’tan bulasın.
Ne güzel bestelemiş Muhlis Sabahattin Ezgi, yazdığı dizelerin yıllar sonra bir dizinin ismine ilham vereceğini bilmeden.  Proje tasarımını Tomris Giritlioğlu’nun, senaryosunu Nilgün Öneş’in yazdığı ve ilk altı bölümünü Faruk Teber’in, daha sonra da Ümmü Burhan’ın çektiği Hatırla Sevgili; 7 Kasım 2006 Salı akşamı ekran serüvenine ve hayatımıza girmişti. Naifliğini korumayı başarabilen ender yapımlardandı. Bizdendi. İçimizdendi… Yıllar sonra bile hasretle hatırladığım tek dizidir diyebilirim.

1959'dan başlayarak 1980'e varan ülkemizin yakın tarihini bir aşk hikayesi etrafına sararak iki sezon boyunca aktarmayı başarabilmişti. Ahmet ile Yasemin’in imkânsız aşkı ve onların çevresinde gelişen, bizim de yakın tarihimizi kapsayan, zaman diliminde geçiyordu.

Bu güzel hikâye Büyükada’da başladı ve yine, Büyükada’nın eşsiz büyüsü ile bitti. Avni Yalçın, Ayda Aksel, Engin Şenkan, Hüseyin Avni Danyal,  Lâçin Ceylan, Lale Mansur, Yıldız Kültür gibi birçok deneyimli isimlerin yanı sıra; Ahmet Rıfat Şungar, Ayfer Dönmez, Belçim Bilgin, Beren Saat, Berk Hakman, Cansel Elçin, Ezgi Asaroğlu, Nergis Öztürk, Okan Yalabık, Serhat Kılıç, Umut Kurt gibi mesleğinin henüz başında olan oyuncuların da isminin duyulmasını sağladı.

Hatırla Sevgili ile unuttuğumuz, üstü örtülmeye çalışılmış, bilmediğimiz bambaşka bir dünyayla karşı karşıyaydık. Kimimiz her şeyin farkına dizi ile varmıştı, bazılarımız da yaşadıklarını tekrardan hatırlama fırsatı olmuştu.

Böyle giriş yapmamın sebebine gelecek olursam; 7 Kasım Hatırla Sevgili’nin doğum günüdür. Biz de Hatırla Sevgili’ye karşı vefa borcumuzu ödemek için kolları sıvayıp, parmakları klavyeme koyduk. 1960-1980 döneminin unutulmayan olaylarını, kronolojik sıralama görevi de bana düştü.

Dönemin yaşanan olaylarını daha iyi ifade etmek için Google Search’den yardım aldım. Yer yer alıntıladığım bilgiler oldu. Parantez aralarında bunları görebilirsiniz. Ne dersiniz? Başlayalım mı? 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER