Betonlaşma İstanbul!

Alın Teri Sokağı’nın nadide insanları yıkım tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu yıkım hem mahalle sakinlerini evsiz bırakacak hem de çetemizin tezgâhının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Tehlikeyi yok etmek ise tabii ki ekibimize düşer. Çetemizin çok eğlendirecek yeni planı bu kez inşaat sektöründe!


Bölümün başındaki mahkeme sahnesi bana çok yapmacık geldi. Açıkçası pek de bir anlam veremedim. Sanırım bu hafta mahalleliyi ve kendi paçamızı kurtaracağız o yüzden Derya’nın babası için para toplayamayacağız mesajıydı. Dediğim gibi olmasaydı da olurdu.

Skandal öpüşmeye ne oldu?

Geçen bölümü Ferdi’yi kurtarmak isteyen Derya’nın Ceyhun’un dudaklarına yapışmasıyla kapatmıştık. Tüm bölüm Ferdi’nin oradan kaçışını ve bu öpüşmeye verdiği tepkiyi izlemek için bekledim ama nafile bekleyiş! Maalesef bunları izleyemedik sadece “o beni kurtarırken ben onu kaybettim” diyen ve tahmin ettiğimiz üzere yıkılan bir Ferdi izledik.

Ferdi malum öpüşmeye tepkisini en azından bize yansıtmasa da(!) Ceyhun öpüşmenin etkisiyle ayakları yerden kesilmiş uçuyor uçuyor! Ceyhun’un aşktan kafa öyle bir dağılıyor ki mahalleye yapılacak inşaattan bile şüphe duymuyor! “Yüzümü yıkadım ama dudaklarıma dokunmadım” diye mesaj atacak kadar anti-romantik Ceyhun’a aşkı adamın gözünden anlayan’ Maşuka el attı.


Maşuka’nın Derya’nın ağzından laf alma çabası sonucu Yaren&Karlos’un da planladığı ‘sandalcılık’ olayı Ceyhun’a kısmet oldu! Ve tabii ki Ferdi onları gördü! Yeter ama bu çocuğun çektiği! Derya bu durumdan rahatsız olmaya başladığını anlatmaya çalışsa da elde kadeh sandalla açılırken bunu yapınca Ferdi yavrum bitti tabii! Ama yalan yok bu sefer Ceyhun’a da üzüldümL İki gün önce dudaklarına yapışan kız bugün ık-bık ediyor! Adam haklı beyler!


Maşuka Oleey!

Birkaç bölümdür Maşuka sahnelerinin azlığından yakınıyordum. Şükür kavuşturana! Bu bölüm bol bol Maşuka izledik. Şehriban’ın Ceyhun evlenmeden sana yol yok demesi üzerine Ceyhun’la Derya’nın arasını yapmaya koyuldu.

Kandemir’in bıyıklarla kafayı bozan Maşuka Kandi’yi sürprizlerle şımartmaya karar verdi:D Bıyıkları için argan yağı, etkileyici sesi için de bıldırcın yumurtası!


Vay vay vay bu nasıl tramvay!

Yine tüm bölüm en çok sevdiğim sahnelerin mimarları canım ikili! Restoranın mutfağında yaptıkları ‘suşili Kanarım düeti’ kalp ben! Doğallıkta son nokta Yaren’e (Şebnem Bozoklu) alkışşşşların hası geliyor! İnstoşlar(instagram) ve selfie’ler ile yapılan ‘sosyal medya’ göndermeleri şahaneydi ve bu ikili dışında kim yapsa böyle şahane de durmazdı haniJ

Sahne aşkını yüreğinde taşıyan Yaren’e Karlos’tan müthiş jest! 59.Kabataş Pilav Günü’nde sahneye çıkması için kostümlere kadar düşünen Karlos’un sürprizi musiki fan kulübü üyeleri ve sona kalan teyzenin fenalaşması ile yarım kaldı. Her ne kadar istediği şekilde sonuçlanmasa da düşünmesi yeter neticede öyle değil mi? J Bu sahne içinde tek hayal kırıklığım Yaren’in doğru dürüst dinleyemediğimiz şarkısı oldu! Hâlbuki tekrar dinleyeceğiz diye heyecanlanmıştımL

Alın Teri 1789

‘İstanbul’un göbeğinde Paris’ sloganıyla Alın Teri Sokağı’nın kalbi temiz insanlarını kandırıp ellerinden tapularını alan ALİ-CEN İnşaat’ın saftirik ikilisi’ Ali Cengiz Oyunu’ oynayacaklarını zannederken geri zekâlı dedikleri Nevizadeler’in çok pis oyununa geldiler!

Mahallede yaşanan ‘betondan nasiplenme’ durumu çetemizde sahte tapu gerginliği yarattı. Ekibin bahçede toplaşıp durum değerlendirmesi yaptığı sahne Arka Sokaklar’da Rıza Baba ve ekibinin tek tek konuşup beyin fırtınası yaptıkları sahneleri anımsattıJ

Çimento Bizim İşimiz!

Çetemiz Ali-Cen İnşaat’ı ve dolasıyla mahallelinin tapularını satın almak için “Mah-Mut İnşaat”ı yarattılar. Ekibin başarısı birbirlerine olan bağlılıkları demiştim önceki yazımda. Bu başarının ikinci sırrı da her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi kuşkusuz! Mesela Ali-Cen İnşaat’la görüşme ayarlamak için yapılan telefon görüşmesi sırasındaki ‘mahmut inşaat’ aktarma müziği beni benden aldı! Ayrıca bu bölüm kostümler olaydı!

Yemek davetine ikna edilen Ali-Cengiz ikilisi para saçan, kilo kilo et yiyen ve ‘beğendiği her şeyi satın alan’ tam anlamıyla sonradan görme Mahmut ve ailesi karşısında şaşıp kaldılar. Parayla silinen çatallar, çöpe atılan ceketler, Dubai prensinden kanka, Nicole Kidman’dan ex-sevgili ve son olarak dansöz şovla adamların aklını başından aldılar! Belki biraz abartıya kaçılmıştı ama performanslar o kadar iyiydi ki kahkahalarımla çınlattım salonu:D Bu sahne için tek eleştirim göbek atma sahnesinin müzikle şip şak geçiştirilmiş olması. O güzelim sahne biraz daha uzun ve diyaloglu olmalıydı!

Müstahak-1

Ali-Cengiz efendiler de az çakal değil tabii eşeğimi sağlam kazığa bağlarım kafasındalar sözüm ona! Mahmut’ların şirketlerini görmek istiyorlar. Ee bu kadar ‘kıroyuz amma para bizde’ imajından sonra ultra lüks bir şirket bulmak gerekiyor. Film çekimi yapacağız ayağına bir şirket kiraladılar. Bu arada bu iş için görüşmeye giderken Ferdi’nin Derya’ya “hadi yürüüü” diyip içeri girince göstermelik kapıyı tutması yok yani yakıştıramadım olmadıııı! He bir de fragmanda binayı boşaltmak için Ferdi’nin bağırdığı sanırım Derya’nın çığlık attığı sahne bölümden çıkarılmış! Fragmanda verilip bölümden çıkarılan sahnelere sinir olurum.net!

Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünülüp hazırlandığı Mah-Mut Şirketi’ni gören ALİ ve Cengiz ikna oldular ve çetemiz mahallelinin tapularını kurtardı. Tabii bu iş için bir kahraman göstermeleri gerekiyordu ; Gazanfer Nevizade’den daha iyi kahraman bulunamazdı elbet!

Ferdi’den Ceyhun’a ağır ayar!


Sandal olayından sonra artık Ferdi’nin canına tak ediyor! Derya ile görüşmeni yasaklıyorum diyen Ferdi’ye “onunla evlenmek istiyorum” diye karşılık veren Ceyhun! Hay bin kunduz dedirtiyor. Ortalık fena karışacak!

Çok hareketli ve bol kahkahalı bir bölüm seyrettik. O kadar fazla ve fazla olduğu kadar iyi sahne vardı ki yazmalara doyamadım! Ama söylemeden de geçemeyeceğim acaba bu kadar fazla sahne yerine az ama öz olup güzel sahnelerin tadını daha mı çok çıkarsaydık? 

Bu bölümün yıldızı olarak Ferdi’yi seçiyorum. Mahmut Can karakterini on numara beş yıldız oynayan Ferdi(Kaan Yıldırım) koccamaan bir alkıııışşş alıyor!

Günden güne betonlaşan İstanbul’a güzel bir gönderme yapan bölümü çok iyi özetleyen Servet Amca’nın sözüyle bitirmek istiyorum; “ Allah sevdiği kuluna eşeğini kaybettirir sonra da buldururmuş , siz böyle eşek olduğunuz sürece sırtınıza binen çok olur!” …                    

Çağla Akyürek  26.08.2014                                       

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER