The Universe: Sonsuza dek değişen evrende uzayın ve zamanın doğuşuna tanık olmak

The Universe: Sonsuza dek değişen evrende uzayın ve zamanın doğuşuna tanık olmak
Sunuculuğunu Profesör Brian Cox’un üstlendiği ve ödüllü seri The Planets'in yapımcıları tarafından hazırlanan The Universe, 16 Aralık 2021'de Türkiye’de BBC First kanalında yayınlanacak bir TV belgeseli. 2019 yılında yayınlanan serinin devamı ve genişletilmiş versiyonu olan yapım, aynı zamanda BBC Studios Science Unit'in en son işlerinden biri. 

Çarpıcı CGI görüntülerini ve en son bilimsel araştırmaları ve bilimsel görevler sırasında yakalanan arşiv görüntülerini kullanan seri, izleyicileri evrenin 13,8 milyar yıl önceki başlangıcından, nihai kaderinin ne olabileceğine kadar uzanan geniş ve dramatik bir hikayenin içerisine çekiyor. Tanıdık güneş sistemimizin çok ötesindeki uzak alemlerde yaşanan dramanın oyuncuları ise gezegenler, çarpışan galaksiler ve bir milyar güneşten daha büyük kara delikler; üstelik her birinin anlatacak bir hikayesi de var. 

The Universe, evrenin sonsuza dek değiştiği güçlü anları yakalamak için uzayın derinlerine dair bir yolculuğa çıkıyor. Teknolojinin en yeni özellikleri kullanılarak hazırlanan animasyonlar, ilk yıldızın doğuşuna, iki galaksinin çarpışmasıyla oluşan kaosa ve süper kütleli bir kara deliğin gücüne dair şaşırtıcı fotogerçekçi bakışlar da sunuyor. Belgesel dizisi kullanılan tüm bu tekniklerin sayesinde, izleyicileri uzayın ve zamanın doğuşuna tanık olmak için zamanda geriye götürüyor.Televizyon ve radyoda yayımlanan pek çok popüler belgesel ve programda da bilim anlatıcısı olarak yer alan Brian Cox, "Eskiden gökyüzüne bakardık ve sadece sorular görürdük. Şimdi cevapları görmeye başlıyoruz," diyor. BBC Baş Yapımcısı Andrew Cohen ise "Bu seri kendi ölçeğinde son derece iddialı. Zaman ve uzayda dolaşmamızı ve evreni sonsuza dek değiştiren enfes drama anlarını ortaya çıkarmamızı sağlıyor. Görünür evreni oluşturan trilyonlarca yıldızın sadece bir yörüngesinde dönen bu küçük gezegene kendi gelişimizin yolunu açan olağanüstü olaylar," diyerek onu destekliyor.

Kariyerlerine pek çok ödül sığdıran Foals grubu ve Hans Zimmer'ın müzik şirketi Bleeding Fingers de belgesel dizisi için güçlerini birleştirenlerden. Şirket, 2019 yılına damga vuran ve grubun sosyal medyada milyonlarca izlenmeye ulaşan Neptune şarkısının özel ve yeni bir versiyonunu kaydetmek için kolları sıvadı. Parça The Universe'ün başlık parçası olarak yer alacak. 

Yapıma özel hazırlanan müzik 11 Ekim Pazartesi günü, The Universe’ün Londra'da düzenlenen galasında konuklara özel olarak da çalındı. Manchester Üniversitesi’nde parçacık fiziği profesörlüğü yapan ve aynı zamanda CERN – ATLAS deneyinde çalışmalarını sürdüren Profesör Brian Cox, bu galada stüdyodan ya da Zoom'dan katılan konukların bazı sorularını da cevaplandırdı.Açılış bölümünde "God Star" olarak da adlandırılan Güneş başta olmak üzere yıldızları konu alan The Universe, dünya dışı hayata da adım atıyor. Profesör Brian Cox ise beş bölümlük serüvende favorisi olarak teorik fiziğin en ilginç kısımlarından birisi olarak gördüğü "kara delikleri" seçiyor. Kendisi için öne çıkan bir diğer kısım ise dünya dışı gezegenler ve 'alien worlds' olarak da tanımlanan uzaylıların dünyası. Kozmolojiye sırtını dayayan The Universe, Büyük Patlama'nın öncesine ve sonrasına bakarken modern zamanın fikirleri üzerinden evrenin ve Samanyolu'nun bugünkü haline nasıl geldiğini işlemeyi ihmal etmiyor. 

15 yıldır belgesel yapımcılığıyla da ilgilenen Brian Cox'ın dikkat çeken bir düşüncesi bilginin hızla değişimine rağmen insanlığın sürdürülebilir biçimde bu hıza ayak uydurabileceği. Konuya dair ortaya çıkan ve cevap gerektiren ciddi sorulardan birisi ise ülkelerin GDP'lerinin ufak bir kısmını The Universe'te de yer verilen uzay görevlerine ayırıp ayıramayacağı. 2013'ten beri görev yapan uzay gözlemevi Gaia ve 18 Aralık'ta fırlatılacak Webb Uzay Teleskopu ise bilgiye ulaşma adına atılan önemli adımlardan bazısı olarak değerlendiriliyor.

Brian Cox, uzay ve zamanın asli olmadığını da vurgulayan The Universe'ün uzayın ve zamanın doğasını, gerçekliğin kumaşını sorguladığını da belirtiyor. Dünya dışında hayat olup olmadığıyla ilgili soruyu da cevapsız bırakmayan Cox, hayat ile akıllı hayat arasındaki farka dikkat çekerken, evet cevabının kendisini şaşırtmayacağını ama bunun halen cevabı açık bir soru olduğunu da belirtiyor.

The Universe, 16 Aralık 2021'de Türkiye’de BBC First kanalında.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER