Eurovision Haftası: Seyredecek neler var?

Eurovision Haftası: Seyredecek neler var?
Mayıs ayı geldi çattı. Eurovision Şarkı Yarışması 2020 iptal edilmeseydi 12-14-16 Mayıs tarihlerinde ekranlarda olacaktı. Yeri dolmayacak olsa da Avrupa (ve Avustralya) kanalları bu hafta yayınlanması için özel Eurovision programları oluşturdu. 2021’de yarışmanın geri dönmesini beklerken biraz olsun özlem gidermek için bu programları izleyebiliriz.
 
Ana Program “Europe Shine a Light”
Eurovision’ın sahibi olan Avrupa Yayın Birliği bu senenin yarışamayan temsilcilerini onurlandırmak ve geçtiğimiz senelerden tanıdık isimlerle yaramızı sarmak için bu programı hazırladı. “Europe Shine a Light” Eurovision’a katılan ve katılmayan 40’tan fazla ülke tarafından yayınlanacak. TRT ise tahmin edebileceğiniz gibi es geçiyor. Ancak YouTube’dan izleyerek 16 Mayıs akşamını keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Programda Måns Zelmerlöw, Netta, son şampiyon Duncan Laurence, Marija Šerifović, Eleni Foureira gibi sevilen isimler sahne alacak. Ayrıca Eurovision klasiklerinden “Love Shine a Light” farklı sanatçılar tarafından seslendirilen yeni versiyonuyla dinlenebilecek. Eğer biraz eğlenmek isterseniz ben de kendi bakış açımla yorumlayıp bu senenin parodisini bu şarkıyla yaptım.
 
16 Mayıs’ta Europe Shine a Light’ı izlemek için Eurovision’ın YouTube kanalı doğru adres olacaktır.
 
BBC’den “Come Together”
Eurovision’ın müzmin kaybedenlerinden Birleşik Krallık bu sene makus talihini döndürmeyi umuyordu. Yarışma iptal edilince Brexit benzeri bir çıkıntılıkla “Europe Shine a Light” yerine kendi programlarını yapacaklarını açıkladılar. Ancak yarışma hayranlarından çok tepki aldılar ve iki programı peş peşe yayınlamaya karar verdiler. “Come Together” ünlü komedyen Graham Norton tarafından sunulacak ve izleyiciler uzmanların seçtiği Eurovision performansları arasından favorilerini oylayacaklar. Oylamaya katılamayacağımız kesin olsa da programın BBC YouTube kanalından izlenebileceğini umuyorum. Aynı gece daha geç saatlerde ise BBC 2’de “A’dan Z’ye Eurovision” temalı bir program var. Birleşik Krallık, yayınlarının ülke dışından izlenmesi konusunda daha sıkı olabiliyor. İzleme yöntemleri konusunda yayın saatlerinde Twitter’da bir arama yapmak en faydalısı olacaktır.
 
Avustralya’dan Eurovision Haftası
Millet Avrupa’da olmadıkları halde neden yarıştıklarını sorgulayadursun Avustralya kanalı SBS bütün haftayı Eurovision’a ayırdı. Pazartesi’den Cuma’ya kadar Avustralya’nın katıldığı finaller tekrar yayınlanacak. Cumartesi “Big Night In” programında Avustralyalı fanların kullandığı oylar sonucu 2020 şarkılarından en sevilenlerinin geri sayımı olacak. Ve yılın en büyük kıyaklarından biri olarak Montaigne, Eurovision’da gerçekleştirmeyi planladığı sahne konseptiyle şarkısını seslendirecek (Keşke her ülke bunu yapmayı akıl edebilseydi). Pazar günü ise “Europe Shine a Light”ı yayınlayacaklar. Avustralya ulusal finali SBS’nin Facebook sayfasında yayınlanmıştı. Bunu da oradan izleyebileceğimizi tahmin ediyorum.
 
Almanya’dan Bol Alternatif
Alman kanalları NDR / ARD yine seyircilerinin verdiği oylarla senenin en çok sevilen 10 şarkısını seçecek ve 16 Mayıs akşamı bu 10 şarkıyı yarıştırarak “kalplerin Eurovision birincisi”ni seçecek. İzleme seçenekleri için gözünüz Eurovision Almanya sitesinde olsun. Ancak ProSieben kanalının alternatif yarışması da bir o kadar ilginç görünüyor. Free European Song Contest ünlü komedyen Stefan Raab ve Conchita Wurst tarafından sunulacak. Yarışmanın detayları tam olarak bilinmese de Türkiye ve Kazakistan’ın da dahil olduğu 15 ülkenin yarışacağı bir format planlanıyor. Yani 16 Mayıs akşamında Alman izleyicilerin birçok seçeneği olacak.
 
İsveç İzleyicilerin Favorisini Belirleyecek
İsveç kanalı SVT önce 9 Mayıs’ta bir ön program yapacak ve oylamayla yılın en sevilen 25 şarkısını seçecek. Sonra 14 Mayıs’taki “İsveç’in 12 Puanı” adlı canlı yayında bu 25 şarkı yayınlanacak ve İsveç’in birincisi belli olacak. Ayrıca ülkeyi bu sene temsil etmesi planlanan The Mamas, “Move” adlı şarkısını seslendirecek. Tıpkı Melodifestivalen yayınları gibi bu programın da SVT Play web sitesi üzerinden izlenebilir olması bekleniyor.
 
Norveç Temsilcisini Konuk Ediyor
Norveç kanalı NRK, bu seneki temsilcisi Ulrikke’yi konuk ederek izleyicilerin favori 2020 şarkısını seçebildiği bir program düzenleyecek. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER