Ateşböceği: Her şey aşktan

Ateşböceği: Her şey aşktan
Aramakla, aradığını fark etmekle, aradığını bulmakla, bulduğunun ya kıymetini bilmekle ya da nankörlük etmekle geçen bir ömür bizimkisi. Bazen aradığını buldum sanırsın başka gözlerde İlayda gibi, bazen aramadığını düşünürsün Barış gibi, bazen de aramaya layık olmadığına karar veririsin Teo gibi. Ne düşünürsen düşün hayat senin karşına mutlu olma şansı çıkartır. Bazısı Teo gibi hemen teslim olur aşka direnmez, bazısı Barış gibi engelleri kabul eder vazgeçer ama kendine söz geçiremez, bazısı da İlayda gibi o mutluluğu yanlış gözlerde aradığını kabul etmek istemez.

Aşk birinin eline dolu bir silah verip sizi vuracağı anı beklemekten farksızmış*” der bir filmde. Şimdi o dolu silahlar kadınların ellerinde. Gül’ün iki dudağının arasında Teo’nun mutluluğu. Barış demir kabuğunu kırmayı seçti, kendini teslim etmeyi seçti, karanlıklarına ışık tutmayı seçti. İnkâr etti. Direndi. Kabullendi. Barış Aslı’ya, aşka teslim olmayı seçti. Hakan, hayatının en büyük sırrını emanet etti, Barış’a takıntılı olduğunu bildiği, âşık olduğu kadına. Ona, O’nu vurma hakkı verdi. Ona, O’nu vurmasını söyledi elleriyle sunduğu zayıf yanıyla.


 
Kaybetme korkusu bizi çözen. Karşındakini üzgün görmek. Gözünden akan tek bir damla yaşın sebebi olduğunu bilmek. Aldığımız nefesi vereceğimizin garantisi olmayan bu hayatta mutluluğu ertelemenin saçmalık olduğunu anlamak bizi bu aşk yoluna düşüren. Aşkı kabul edip getireceği her şeye göğüs gerdiren. Her şey aşktan dedirten.

Aslında mutlu bir yazı bu. 12 bölümdür beklediğimiz itiraf geldi bu bölüm. Ama bir yerlerde hüznün içine bıraktım kendimi sanırım ve çıkamadım. Barış’ın “gitme” demesinde kaldım biraz. Aslı’nın “ kapında bekledim ben senin almadın! Aldın ertesi günü işten attın. Peki dedim uzak durdum bu seferde mahallem için savaşmaya başladın ama yine beni almadın.” diyen çaresiz sitemine takıldı aklım. “O gece etrafını ateşböcekleri sardığından beri aşığım sana ya da çimenlerde dans ettiğini gördüğüm andan beri, belki de beyaz elbisenle gelip beni bulduğun andan beridir” diye ilan-ı aşk eden Barış’ın naifliğinde sendeledim. Hakan’ın “ne yapacaksan sen yap İlayda, cezamı sen kes benim” diye feveran eden vicdan azabında kayboldum.

Aslında mutlu bir yazı bu. Kendini Barış’a kapayan Aslı’nın kapılarını açtığı (Aslı’dan ilan-ı aşkın gelmediği fark edilmedi sanılmasın), Barış’ın demir kabuğundan sıyrıldığı, sırların, statülerin, teyzelerin önemini kaybettiği bir bölüm bu. Tam kaybettim buraya kadarmış çekiliyorum hayatından Barış Buka diyen Aslı’nın hayatının aşkına, öpücüğüne kavuştuğu bölüm bu. Gerçek aşkın iyileştirdiği, susturduğu, güzelleştirdiği bir bölüm bu.

 
 
Dedim ya biraz hüzün bıraktı onların aşk itirafı bende. Her şeye rağmen gülümseyen Aslı’nın, Barış aşkını anlatırken akan gözyaşları gibi hâletiruhiyem. Barış O’na “hep aklımdasın diyen” bir hediye verirken “emin misin?” diye soruşu gibi tereddüt var içimde. “Beni bir daha altüst etmeyeceğine söz ver!” diye soran Aslı gibi emin olmak istiyorum bende bu mutluluğun devam edeceğinden. Ama Barış söz verdi bir kere Aslı’ya iyi bakacak. 12 bölüm nasıl güzel baktıysa öyle güzel bakmaya devam edecek. Adım atmanın rahatlığı diyelim, aşkın mutluluğu aşk Barış’ı cesur biri yaptı. Aslı’yı susturan aşk ya da öpücük Barış’ın ağzından güzel cümleler dökülmesini sağladı. Barış haklı 2 dakika ayrılık uzun bir süre hele bu kadar bekledikten sonra.

Mahalleyi kurtardık sanırım. Veli’yi Nuran’la barışırdık helvasını kavurmadan, Emrah’ı hapse tıktık Barış’ın başını belaya sokmadan. Sıra geldi yeni düşmana. Sıra geldi pusuda bekleyene, İlayda’ya. Bir yerlerde İlayda’nın hiç bu yola girmeyeceğini düşünmüştüm. Hakan’ı fark edeceğini, O’nun kıymetini bileceğini düşünmüştü. Bence bunlarında sırası gelecek ama sanırım önce İlayda ve İlayda Taş’ın mücadelesini izleyeceğiz. Mevkiinin, paranın, ailenin “aşk” için yeterli olmadığını öğrenmesine şahit olacağız. Ailesini, geçmişini, Barış’la ilişkisini, O’nu buralara getiren olayları göreceğiz. Ama Hakan’ın değişimi nasıl şahane olduysa tam yerinde, tam zamanında, tam kararında ben İlayda’dan da aynı performansı bekliyorum. Bu uğurda bir yerde Hakan’ı harcayacağını düşünsem de Hakan ondan vazgeçmeyerek İlayda Taş’ın İlayda olmasında önemli bir rol oynayacaktır. Tabi İlayda, Aslı ve Barış’a çektirdikten sonra.

Umarın bu “ İlayda planları” bir bölüm dahi olsa beklerde bizde âşık hallerini şöyle zevkle izleriz. Çok bekledik izin verin biraz keyfini sürelim. Sözüm sizedir Cahide Teyze ve İlayda…

Ve yeni günün hayırlı olsun Ateşböceği, bol şans… 

*İkimizin Yerine
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER