Vatanım Sensin: Leon’un içindeki Hilal, Hilal’in içindeki Leon

Vatanım Sensin: Leon’un içindeki Hilal, Hilal’in içindeki Leon
Aşkı bu denli cazibeli kılan şey ne olabilir? Bir insan hayatını bir sevda uğruna neden feda eder bu soruların cevapları var Hilal'le Leon'un aşkında.

İkisi birbirine kimi zaman ayna oluyor. Örneğin Leon,- aşk mı? -evet aşk! Sahnesinde Hilal'in içinde olan kendinin bile haberi olmayan aşka meyli ayna olup gösterdi adeta. Hilal kendini Leon'da deneyimliyor Leon da Hilal'de. Bilmedikleri yönlerini keşfetmelerini sağlıyorlar birbirlerinin. İkisinin ruhu daha önce de dedim aynı maddeden yapılmış... Aynı ruhun farklı parçaları onlar birbirlerini Michelangelo'nun Davut'u şekillendirilmesi gibi ince işçilikle bambaşka estetik dokunuşlarla adeta dönüştürüyorlar. Hilal'in sert çıkışları fevrilikleri törpüleniyor Leon'un Smrnya'ye ilk geldiği halinden zaten eser yok. Deli gibi istemesine rağmen gayet güzel eşlik de ettiği öpücüğün akabinde tokadı yapıştıran kız, bu bölüm Leon'un boynundan başka yerde huzur bulamadı her seferinde Hilal sarıldı ilk. 

Zindanda Hilal'e sen haklıydın buna bizim gücümüz yetmez derken Leon sustu Leon'un içindeki Hilal'e verdi sahneyi o söyledi buna bizim gücümüz yetmez diye. Sonrasında tam tersi oldu Hilal sustu ve Hilal'in içindeki Leon konuştu ben yanıldım sen haklıydın biz istersek bu savaşı durdururuz dedi. Onlar kendilerini birbirlerinde buluyorlar. Birlerinin içinde saklı kendiliklerini görüp şaşırıyorlar. Leon'da bir parça Hilal, Hilal'de bir parça Leon var ve artık o parçaların seslerini daha çok duyacağız gibi geliyor bana.

Birbirlerini nasıl iyi tanıyorlar. Hilal, çalgıcılar ve Mehmet'le meyhanede konuşurken Leon'un onları ispiyonlama olasılığı üzerine ‘’Yapmaz o.’’ dedi zerre şüphesi yok, bir adamın kendi canı söz konusu gayet anlaşılabilir hâlbuki yapsa. Ama yapmaz Leon. Bunu en iyi hilal biliyor çünkü Hilal de olsa Leon'a zarar gelmemesi için kendini feda eder. O yüzden bu kadar emin.

Hilal'in Leon'un fedakârlıklarının altında ezilmesi beni öyle üzüyor ki! Bir aşk için can vermek o kadar da zor değil belki... O aşkı yaşayabilmek yaşatabilmek asıl maharet! Onlar birbirlerinden canlarını esirgemiyorlar bunu gördük defaetle. Eskiler sevginizi çok dillendirmeyin sevginiz sınanır derler. Leon'un denize nazır buluşmalarında gözündeki tereddüt ve huzursuzluk bu aşkın çok çetin sınanacağı hususundaki ilk işaret fişeğiydi. Leon muhtemeldir ki Cevdet'in zekâ pırıltılarıyla süslü planıyla, kuvvacıların içine sızacak. Leon Hilal'in inandığı değerlere karşı mücadele edecek ve bu durum Hilal'le yeniden çatışmaya giden yolun ilk basamağı olacak. Leon vatana ihanet mevzusunu fark ettiniz mi bilmiyorum bir tek Hilal yanındayken unutabiliyor. Müthiş bir azap var çektiği, ruhunu kasıp kavuran. Suçunu itiraf etmesi kendine kestiği cezayı ödetmek içindi, o kadar inanıyor ki yapılabilecek en büyük kalleşliği yaptığına. Kendisi yapamıyor intiharı denedi olmadı, kurşuna dizseler ancak dinecek bir ızdırabı var. Şayet Hilal benim için yaşa demeseydi Hilal'e ihanet etme onu kandırma pahasına rağmen kuvvanın içine sızmayı kabul etmezdi. Leon bu sefer Hilal oluyor, Hilal için Hilal'den geçiyor. Leon Hilal için yaşıyor. Ama bunun bir bedeli olacak muhtemelen...

Leon vatansever bir adam, askerlik onun ruhuna çok da uygun olmasa da mesleğini seven de bir asker. Hilal'in kuvvacı olması mevzusu olmasa çok da zorlanmayacağı bir şey içlerine sızmak. Ülkesine yaptığı ihaneti telafi için bir fırsat esasında. Onun için durum çok zor ya vatanına ihanet edecek ya Hilal'e... O yüzden dedi ne kaygı ne korku ne musibet bırakmayacak yakamızı diye. Leon’un aşkı sınandı Leon Hilal'i seçti. Onun korkusu sıra Hilal'e geldiğinde Hilal de aynısını yapacak mı diye? Onu endişelendiren şey Hilal'in vatan sevgisinin Leon'a aşkından daha büyük olması, bu korkutuyor onu. Çok güçlü bir o kadar da cesaretli bir adam pek çok şeyin üstesinden gelir bir tek Hilal'in sevgisinin uzağında olmaya tahammülü yok. Zamanı gelip Leon Hilal'e ''Sen yaşa dedin diye yaşadım tek yolu vardı yapmak zorundaydım.''dediğinde Hilal'in tepkisinin şiddeti onun gözlerine sinen endişe. Ama Leon hazzın ve mutluluğun anda olduğunu bilecek kadar zeki. Anın büyüsüne daha önce de bırakmıştı kendini yine bıraktı şu anı hiçbir şeye değişmem her şeye değerdi dedi aslında.

Bu aşk sınanacak sınandıkça daha da güçlenecek büyüyecek, vazgeçemeyen bir adamın tutkusu bizi daha da esir edecek kendine. Bir adam vazgeçmediği değil vazgeçemediği ölçüde bağlıdır sevdiğine. Leon vazgeçemiyor, o vazgeçemedikçe Hilal daha da perçinlenecek Leon'a.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER