Kiralık Aşk, Napoli'de düzenlenen uluslararası bir konferansa konu oluyor: Çeviride Yaratıcılık

Kiralık Aşk, Napoli'de düzenlenen uluslararası bir konferansa konu oluyor: Çeviride Yaratıcılık
Her şey RaniniTv yazarlarından peş peşe almaya başladığımız bir mesaj ile başladı. Mesajlara göre tam olarak kim olduklarını bilmediğimiz bir takım akademisyenler RaniniTv'de yayınlanan Kiralık Aşk yazılarının muhataplarıyla söyleşi yapmak istiyorlardı. İlk temaslardan sonra anladık ki Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim–Tercümanlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışan akademisyenlerimiz. İtalya’nın Napoli şehrinde, 5-6 Mayıs 2016 tarihlerinde, düzenlenen “Çeviride Yaratıcılık” başlıklı uluslararası bir konferansa hepinizin yakından takip ettiği, Kiralık Aşk dizisini konu alan bir bildiri çalışmasıyla katılmayı planlıyorlardı.

Söyleşiler yaklaşık olarak bir aylık bir zaman diliminde tamalandı. Şimdi bu çalışmanın detaylarını ekibin ağzından aktarıyoruz.

Kiralık Aşk - Çeviri ve Yaratıcılık! Bu üç kavram arasındaki ilişkiselliği nasıl kuracağımızı merak ediyorsunuzdur... Aslında, çalışmamıza katkı sağlayan RaniniTv Kiralık Aşk fan yaratıcı-yazarları bu sorunun yanıtını biliyorlar! Merak edenler için çalışmamızın içeriğini şu şekilde özetleyebiliriz: Başladığı ilk günden itibaren,  her yeni bölümün yayınlandığı Cuma gününün ardından, Kiralık Aşk senaryosu, sizler,  Ranini yaratıcı-yazarları tarafından yeniden kurgulanarak yeniden yazılmaktadır. Bu aşamada, senarist Meriç Acemi ve ekibinin, dizide kurduğu ilişkiler ağı, sizlerin yaratıcı ve araştırmacı yetenekleriyle harmanlanınca ortaya her defasında çok katmanlı, alternatif senaryolar çıkmaktadır.

Bizim amacımız, bilimsel literatürde transmedyatik yeniden yazma pratiği olarak tanımlanan bu çeviri sürecini ve bu sürece katılan tüm eyleyicilerin (sizlerin) yaratıcı-yazarlık etrafında şekillenen eylemlerini/içeriklerini incelemektir. Bu yöndeki bir saha çalışmasını gerçekleştirebilmek için Ranini’nin değerli yaratıcı-yazar üyeleriyle e-mail aracılığıyla söyleşiler yaptık. Çalışmamızı tamamlamamıza çok az kaldı diyebiliriz. Bu çalışmanın temellerini Şubat ayında atmış bulunmaktayız. Bu süreçte, vakit ayırıp değerli görüşlerini bizlerle paylaşan, iletişime geçtiğimiz sevgili Kiralık Aşk yaratıcı-yazarlarına; Aslıhan, Cansu, Ilgaz, Funda, Seda ve Virgo’ya tüm samimi paylaşımları için çok teşekkür ediyoruz.

Napoli’den döner dönmez çalışmamızın sonuçlarını ve dinleyicilerin geri dönüşlerini sizlerle paylaşacağız. Olur da o tarihlerde yolu Napoli’den geçecek olan Kiralık Aşk fanlarını aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Konferans programına buradan ulaşabilirsiniz.


Bu arada söylemeden geçemeyeceğiz, farkında olmadan bizler de Kiralık Aşk dizisinin akademisyen-fanlarına dönüşmüş bulunmaktayız!

En yakında zamanda haberleşmek üzere...
 
Sevgilerimizle...
Emine Bogenç Demirel, Deniz Kurmel, Zeynep Görgüler
 
 
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER