Fransa’nın Oscar adayı Mustang’in ekibi İstanbul’da buluştu!

Fransa’nın Oscar adayı Mustang’in ekibi İstanbul’da buluştu!
Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan, sonrasında katıldığı tüm festivallerden ödüllerle dönen, Fransa’nın Oscar adayı Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği Mustang filminin ekibi İstanbul’da ilk kez 22 Ekim Perşembe günü yapılan basın toplantısında bir araya geldi.
 
Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach'ın ev sahipliğinde, Fransa Sarayı’nda gerçekleştirilen basın toplantısına Mustang’in yönetmeni Deniz Gamze Ergüven ve genç başrol oyuncuları Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan katıldı. Basın mensuplarının sorularını içtenlikle cevaplayan ekip, filmin Türkiye’de vizyona girmesinden duydukları heyecanı paylaştı.
 
Deniz Gamze Ergüven filmin Fransa’nın Oscar adayı olması ile ilgili şunları söyledi: “Bu film bana güç verdi, bundan sonraki projelerim için de büyük özgürlük kazandırdı. Filmin Oscar adaylığı da bu özgürlüğümü güçlendiriyor. Oscar’a 81 aday film sunuldu, bundan sonra biz de Amerika’ya gideceğiz ve orada film için tanıtım çalışmaları yapacağız.” Filmle ilgili yapılan gerçekçilik eleştirilerine de şöyle cevap verdi: “Sahnelerin temelindeki durumlarda bir gerçeklik var. O yüzden hissi insanlara ulaşıyor ama sonrasında hiç natüralist bir yaklaşımı yok filmin. Benim kullanmak istediğim estetik, bir masal estetiğiydi; bu gerçekleri anlatmak için biraz gerçekçilikten uzak durmak istedim. Böylece film de duygu olarak daha evrensel bir dile kavuştu.”
 
Filmin genç oyuncuları da film boyunca bir aile olduklarını, Deniz’le de abla kardeş gibi bir ilişki geliştirdiklerini, aralarında hiç tahmin edilemez bir duygusal bağ oluştuğunu söylediler.
 
Fransa’nın yabancı dilde Oscar adayı olan film, Türkiye’de 23 Ekim Cuma günü vizyona giriyor. Mustang daha önce vizyona girdiği Fransa’da bugüne kadar 450.000 kişi tarafından izlenerek büyük bir başarıya ulaştı.  
 
Bir Karadeniz kasabasında büyükanneleriyle yaşayan, büyüme çağındaki 5 yetim kız kardeşin maruz kaldıkları toplumsal baskıya karşı kendi yöntemleriyle direnişlerini ve özgürlük arayışlarını masalsı bir tonla anlatan filmin başrollerinde Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, Nihal Koldaş ve Ayberk Pekcan yer alıyor.
 
Türk-Fransız-Alman ortak yapımı Mustang, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirmiş ve dakikalarca ayakta alkışlanmıştı. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER