Prime Video'nun işleyişinde önemli değişikliklere gidiliyor

Prime Video'nun işleyişinde önemli değişikliklere gidiliyor
Getty
Kendi içinde yapılanma sürecine giren Prime Video'nun işleyişinde önemli değişikliklere gidiliyor.

Yeni yılın başlarında Amazon'un yüzlerce çalışanı işten çıkaracağı ve bunun Prime Video'yu da etkileyeceğini öğrenmiştik. Sonrasında Güneydoğu Asya'da orijinal yapımlardan çekilen platform, Singapur ofisindeki ekibin önemli bir kısmını gönderme kararı da almıştı. Deadline'ın haberine göre sıra Afrika ve MENA (Orta Doğu ve Afrika) bölgelerine geldi. 

Avrupa'ya öncelik vermeye karar veren Prime Video, kıtada hizmet verdiği ülkeleri EU Established (EU5) ve EU Emerging (EUX) olmak üzere iki kısma ayıracak. "EU Emerging" kısmındaki ülkeler daha fazla kaynak alırken Afrika ve MENA bölgesindeki ülkelerin aldığı bütçeler ise düşecek. Dolayısıyla buralarda önemli ölçüde işten çıkarmalar olacak ve danışmanlık alma yoluna gidilecek. Hatta Prime Video'nun Afrika sorumlusu Gideon Khobane'yle yollar ayrıldı bile.

Afrika'dan önümüzdeki süreçte yeni proje alınması da beklenmiyor. Ancak daha önceden onay verilen projelerin prodüksiyon süreci devam edecek. Ayrıca MENA bölgesi Asya-Pasifik (APAC) bölgesine dahil edilecek ve buraya Gaurav Gandhi liderlik etmeye devam edecek.

Kaynakları kullanmada önceliklendirme yolunda ilerleyen Prime Video'nun "EU Established" olarak sınıflandırdığı ülkeler Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya. Bu ülkelerin başına hali hazırda Prime Video'nun Fransa sorumlusu olan Brigitte Ricou-Bellan geçecek.

"EU Emerging" olarak sınıflandırılan ülkelerin arasında ise Benelüks ülkeleri (Belçika, Hollanda, Lüksemburg), Nordik ülkeler ile Merkez ve Doğu Avrupa ülkeleri (CEE) bulunuyor. Benelüks, CEE ve Türkiye sorumlusu Ritchie Ordonez ise bundan böyle bu bölümden sorumlu olacak. Türkiye'nin de CEE kapsamında EU Emerging ülkelerinin arasında yer aldığı düşünülüyor.

Prime Video'nun yeni kararının ve bundan sonraki kararlarının platformun geleceğini nasıl şekillendireceği, Türkiye'ye olan etkileri ise şimdiden merak konusu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER