Disney+ Türkiye yöneticileri Atatürk dizisi hakkında TBMM komisyonuna çağrılacak!

Disney+ Türkiye yöneticileri Atatürk dizisi hakkında TBMM komisyonuna çağrılacak!
Atatürk dizisinin Disney+'ta yayınlanmama kararının yankıları sürüyor.

Dün (3 Ağustos 2023) Lanistar Medya ve The Walt Disney Company ortak imzalı gelen resmi açıklamayla ilk sezonu altı bölüm olarak planlanan "Atatürk" dizisinin, 80 dakikalık özel bir bölümünün Fox Türkiye'de yayınlanacağı ardından da iki film halinde sinemada gösterileceği duyurulmuştu. Ancak bu duyuru sosyal medyada Disney Plus'a karşı oluşan olumsuz tepkileri sakinleştirmeye yetmedi. Konuya dair açıklama yapan isimlere kısa bir süre önce TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da katıldı. Sabah Gazetesi'nin haberine göre Disney+ Türkiye yöneticileri Atatürk dizisi hakkında, iptal gerekçeleriyle ilgili TBMM komisyonuna çağrılacak.

Yayman, Sabah'a yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

"Bu kararı asla kabul etmiyoruz. Bu karar Türk milletine yapılmış bir hakarettir. Tüm dünyaya örnek olmuş tarihi şahsiyet hakkında bu tavır asla kabul edilemez. Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin kurtuluş ve bağımsızlığının simgesidir. Bu tavır 85 milyona yapılmış bir tavırdır. Ulus aşırı dijital ağların kendilerini toplumların milletlerin üzerinde görmesi yeni bir vesayet düzeni doğurmaktadır. Bu vesayet düzeni asla kabul edilemez. Kimse kendini Türk milletinin üzerinde göremez.

Biz meclis açıldığında Disney Plus Türkiye yetkililerini çağırıp iptal gerekçelerini komisyonumuza açıklamalarını isteyeceğiz. Bilgi Teknolojileri Kurumunu göreve çağırıyoruz. Disney Plus'ın lisans iptali dahil, bant daraltma, reklam yasağına kadar her türlü karşılığı vereceğiz. Disney Plus hukuku arkadan dolanmak suretiyle kendilerine başka çözüm yolları buluyorlar. Ticari faaliyetlerinin engellenmesi ya da yasaklanması en doğru kararlardan biridir. Ama topyekün, lisansın iptali dahil her konunun konuşulmasına ve en sert yaptırımların uygulanmasını talep edeceğiz Türkiye Büyük Millet Meclisi Dijital Mecralar Komisyonu olarak."

Not: Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin girdiği resmi tatil 1 Ekim'de bitecek.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER