Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Nat Geo'dan yeni bir belgesel geliyor: The Cancer Vaccine

Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Nat Geo'dan yeni bir belgesel geliyor: The Cancer Vaccine
Oxford Films
Pfizer'ın BioNTech aşısının yaratıcıları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, National Geographic ile yeni bir belgesel için bir araya geliyor.

Belgesel, Türeci ve Şahin'in başını çektiği ekibin rakiplerle, kuşkucularla, hükümetlerle ve kanserle olan yarışını, kanseri yenmek için vücudun kendi savunmasını kullanan tamamen yeni bir ilaç sınıfı yaratmak için yaptıklarını konu alacak.

Proje ismi "The Cancer Vaccine" olan belgeseli BAFTA ödüllü film yapımcısı Patrick Forbes (“The Phantom,” “Wikileaks: Secrets and Lies”) yönetecek. Oxford Films (“Hilary and Jackie,” “Restoration,” “Diana, Our Mother”) ve National Geographic Content yapımını üstlendi.

Belgesel, Şahin ve Türeci'nin Pfizer-BioNTech aşısının geliştirilmesiyle VE COVID-19 mücadelesinin hikayesiyle başlayacak. Yıllarca kaçık olmakla itham edilen çiftin savundukları teknoloji olan mRNA işe yaramaz bulundu. Yine de COVID-19 salgını, mRNA'nın işe yarayabileceğini ve dünya çapında milyonlarca insanı SARS-CoV-2 virüsüne karşı koruyacak bir aşı sağlayabileceğini kanıtladı.

Ancak kanserli bir tümör, koronavirüsten çok daha zorlu bir düşman. SARS-CoV-2 kişiden kişiye aynı olsa da her tümör, ondan muzdarip olan herkeste farklıdır - bu nedenle mevcut tedavilerin çoğu uygulandıkları kişilerin yalnızca bir kısmında ve genellikle ancak kanser erken yakalandığında işe yarar. Şimdiye kadar erken dönem hasta deneme sonuçları cesaret verici oldu. Pankreas kanseri, tanı konulduktan sonraki üç ay içinde hastaların %88'ini öldürür. BioNTech'in Faz 1 denemesindeki hastaların yarısı, ilk tedaviden 18 ay sonra hiçbir nüks belirtisi göstermedi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER