Online yayın platformlarının arasındaki rekabet kızışmaya devam ediyor

Online yayın platformlarının arasındaki rekabet kızışmaya devam ediyor
A.B.D. merkezli online yayın platformlarının rekabeti kızışmaya devam ediyor.

Ekim 2018'de AT&T'nin satın almasının ardından Time Warner olan ismi değişen WarnerMedia'nın da kendi online yayın platformunu kuracağının haberini vermiştik. Şirketin kreatif direktörü Kevin Reilly, Televizyon Eleştirmenleri Derneği'nin düzenlediği panellere konuk oldu ve yeni platformla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Bünyesinde HBO, CNN, Turner Media ve Warner Bros. başta olmak üzere pek çok yayıncı kuruluşu bulunduran şirketin yeni servisinde beklendiği gibi HBO'nun önemi büyük olacak. Ancak bunun yanında şirket diğer platformlara veya kanallara sattığı içeriklerini şartlar el verdikçe geri çekecek.

Reilly açıklamasında şirketin varlıklarını paylaşmasının iyi bir model olmadığından ve içeriklerin platforma özel olması gerektiğine inandığından bahsetti. Bu açıklama da haliyle akıllara Netflix'i getirdi. Geçtiğimiz çeyrek sonunda 139 milyondan fazla ücretli üyeye ulaştığını açıklayan ve Wall Street beklentilerini yine aşan Netflix'in kataloğunda WarnerMedia'ya ait içerikler de bulunuyor. Hatta Netflix'in orijinal içerik olmasa da halen platformun en çok ilgi gören dizilerinden birisi olan Friends'in lisansını yıl sonuna kadar 100 milyon dolara exclusive olmayan bir anlaşmayla yenilediği biliniyor.

Netflix'in kataloğunda %50'si Warner Bros.'a ait The CW kanalının dizileri de bulunuyor ve platform ile kanal arasındaki anlaşma bahar aylarında sona erecek. Dolayısıyla Friends veya The Big Bang Theory gibi popüler dizilerin yanında The CW kanalının portföyünün de Netflix'ten çıkma ihtimali bulunuyor. Yapımların lisansları yenilendiği sürece Netflix'te kalma ihtimalleri halen olsa da Reilly'nin tutumu bunun yakında veya ileride olmayabileceğinin göstergesi.

Netflix'in geçtiğimiz yıl kendi online yayın platformunu kurmaya hazırlanan Disney'le olan anlaşması sona ermiş, Disney'e ait içerikler telif süreleri doldukça platformdan silinmeye başlamıştı. Öte yandan her sene orijinal içeriğe ayırdığı kaynağı artıran Netflix'in üst düzey yöneticileri şimdiye kadar sık sık artan rekabeti göz önünde bulundurduklarına ve bu nedenle orijinal içeriğe önem verdiklerine dair bazı açıklamalarda bulundular. Hatta şirket, dizilerin yanı sıra orijinal yapım film projelerinin sayısını artırmaya da gayret gösteriyor.

Netflix, Hulu, Amazon ve Crackle gibi online yayın platformlarının öne çıktığı A.B.D.'de birkaç ay önce DC Comics de kendi platformunu açmış, DC Unvierse'te ilk dizisi Titans'ı yayına sokmuştu. Hulu'nun çoğunluk hissesine sahip olsa da kendi platformunun hazırlıklarına devam eden Disney ve WarnerMedia'nın yanı sıra Apple ile NBCUniversal da kendi platformlarının hazırlıklarını devam ettiriyor.

WarnerMedia'nın bahsi geçen yeni platformunun beta versiyonunun yıl bitmeden hizmete girmesi beklenmekte ancak şu an için fiyatı, ismi veya detaylı içeriği bilinmiyor. Disney'in platformu Disney+'ın da benzer şekilde yıl bitmeden yayına girmesi amaçlanmakta. Apple'ın ise kesin olmamakla birlikte nisan ayında açılış yapabileceği konuşuluyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER