2018 pilot sezonunda kadın yönetmenlerin sayısı arttı

2018 pilot sezonunda kadın yönetmenlerin sayısı arttı
Los Angeles'tan New York'a, Miami'den Vancouver'a kadar Amerika'nın ulusal kanallarında gelecek sezon yayınlanması için prodüksiyonu devam eden 75 pilot proje bulunuyor. Projelerin kaderleri mayıs ayında belli olacak. Ama şu an için TV sektöründeki kadınlar için fark edilebilir bazı kazanımlar mevcut. Vulture, son beş yılın TV pilotlarını yöneten kadınlar ve beyaz olmayan kişiler üzerine bir veri çalışması yaptı.

Bu yıl beş ulusal kanal için hazırlanan 75 pilotun 24'ünü 19 kadın yönetiyor. Geçtiğimiz yıl bu rakam 70 pilot için altı kadındı. Bu yılki 19 kadından üçü siyah, üçü Latin ve geçen yıl pilotları yöneten altı kadın da beyazdı. 2013-2016 arasında kadınlar 348 pilotun 42'sini yönettiler. Üçü siyahtı, kalanı beyazdı. Bu 19 kadından dokuzu şimdiye kadar hiç pilot bölüm yönetmedi: Uta Briesewitz, Regina King, Rosemary Rodriguez, Zetna Fuentes, Sanaa Hamri, Kate Dennis, Julie Plec, Lake Bell ve Kat Coiro. Victoria Mahoney, Charlotte Sieling ve Rachel Lee Goldenberg ise kablolu kanallar için yönetmiş olsalar da ulusal kanallar için ilk.

Bu kadınların çoğunun yönetmenlikte veya yapımcılıkta kariyeri olsa da bir TV pilotunu hazırlama şansını elde etmeleri meşruiyet ve otorite kazanmaları için önemli bir adım olabilir. Pilot hazırlamak bir dizi için görsel şablonu oluşturmanıza imkan sağlıyor, bu da kanaldan, stüdyodan yaratıcıdan ve diğer yapımcılardan gelen çok fazla güveni gerektiriyor.

Aşağıdaki tablonun da gösterdiği gibi yıllar arasında belli bir trend bulunmuyor. 2018 fark edilebilir bir gelişim gösterse de Regina King, Vulture'a gelişim için daha fazla yer olduğundan bahsetmişti. "Bu rakamlar tabii ki değişim olduğunu gösteriyor. Bence bu noktada önemli olan şey bunun alışılmadık olmasına izin vermemek. Başlangıç ve gerçek değişim farklı iki şey."

(Mavi: Beyaz, Pembe: Siyah, Turuncu: Asyalı, Yeşil: Latin)
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER