Dünyanın en tehlikeli yolunun hikayesi “Bulutlara Giden Yol” ile TRT Belgesel’de!

Dünyanın en tehlikeli yolunun hikayesi “Bulutlara Giden Yol” ile TRT Belgesel’de!
1916-1918 yılları arasında Rus işgali altında olan Trabzon halkına yaptırılan, Derebaşı virajları olarak anılan 13 tehlikeli virajı ile ‘Dünyanın En Tehlikeli Yolu’ seçilen Bayburt karayolunun 100 yıllık öyküsü TRT Belgesel’de ekrana geliyor. ‘Bulutlara Giden Yol’ belgeseli, 10 Haziran Cumartesi 22:40’da tekrarı 11 Haziran Pazar 08:40’da TRT-Belgesel kanalında yayınlanıyor.

Yeryüzündeki en tehlikeli yollarını araştıran ve tanıtan Dangerous Road undefined">s sitesi kullanıcılarının ‘Dünyanın En Tehlikeli Yolu’ olarak seçtiği, Of ile Bayburt’u birbirine bağlayan D915 nolu karayolun hikayesi ‘Bulutlara Giden Yol’ ile TRT Belgesel kanalında yayınlanıyor.Yaklaşık 3500 metre yüksekliğindeki Soğanlı Dağı eteğinde yer alan yol, 70 derecelik eğimlerden ve tek seferde dönülmesi çok zor olan ve Derebaşı virajları olarak anılan toplam 13 keskin ve tehlikeli virajdan oluşuyor. Of ile Bayburt arasındaki en kısa mesafe belirlenerek 1916 yılında inşasına başlanan ve 1918 yılında tamamlanan D915 karayolu, o dönem Rus işgali altında olan Trabzon halkına yaptırılıyor. Bugün Of’u Bayburt’a bağlayan bu yol, ‘Ölüm Yolu’ olarak tanımlanan Bolivya’daki Yungas Yolu’ndan bile daha tehlikeli kabul ediliyor.

Zor yol koşullarının ünü Türkiye sınırlarını aşan D915 numaralı karayolundaki Derebaşı virajlarının hikayelerinin anlatıldığı ‘Bulutlara Giden Yol’ belgeseli, 10 Haziran Cumartesi akşamı saat 22:40’da TRT Belgesel ekranlarında izleyicilerle buluşuyor. Belgeselin tekrarı ise 11 Haziran Pazar günü saat 08:40’da yine TRT Belgesel ekranlarında yayınlanıyor.

br>
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER