Payitaht Abdülhamid'e Sultan Abdülhamid’in gözyaşları damgasını vurdu!

Payitaht Abdülhamid'e Sultan Abdülhamid’in gözyaşları damgasını vurdu!
Es Film’in yapımcılığında çekilen TRT’nin Cuma akşamı seyircisini ekrana bağlayan dizisi Payitaht Abdülhamid’in bu hafta yayınlanan 9. Bölümüne Sultan Abdülhamid’in hüznü ve göz yaşları damgasını vurdu.
 
Dün gece seyircinin de sosyal medyada göz yaşlarına hakim olamadığı bir bölüme imza atan Payitaht Abdülhamid’de evlatların Sultan’ın hayatındaki yeri konu edildi. Sultan’ın oğlu Abdülkadir Efendi ile olan imtihanı, başarılı eğitim hayatını sürdüren diğer oğlu Burhanettin Efendi ile yaşadığı gururu, ilk kız evladı Ulviye Sultan’ın bir yangınla hayata gözlerini yumuşunu hamile olan eşi Fatma Pesent’le paylaşırken döktüğü gözyaşları… Kızı Naime Sultan’ın aşk’a düşerek hasta oluşunda bir baba olarak ona şefkati ve üzüntüsü Sultan Abdülhamid’in iç dünyasının yansıdığı bir bölüm olarak ekran başındaki seyircileri de ekrana kilitledi.
 
Yönetmenliğini Serdar Akar’ın üstlendiği, senaryosunu Uğur Uzunok’un yazdığı dizinin dün gece yayınlanan bölümünde neler oldu:
 
Sultan Abdülhamid’den Şehzadesine büyük nasihat:
“Eğer adam olmazsan gün gelir Devletimizi gömersin!”
Hürriyet sevdalısı ve kendi iç çalkantılarıyla babası Sultan Abdülhamid’in gözüne kendi yöntemleriyle girmeye çalışan Abdülkadir Efendi’nin (Can Sipahi) attığı adımlar ayağına dolandı. Abdülkadir hakkında gelen silah jurnali üzerine bir de düşmana şifa olacak çiçeği Melike’ye sevdası yüzünden ona vermesi son nokta oldu. Fakat kendisi için tek bir tesellisi oldu: Babası Sultan Abdülhamid’in tertibini bozmama düşüncesi! Sultan Abdülhamid ise dizinin finalinde kendisine öyle bir ceza  verdi ki bu onun masum bir evlat hatası olmadığını anlatıyordu. İşin ucunda bir Devletin geleceğinin olduğu sözlerdi bunlar. Silah kaçakçılarının tuzağı Yüzbaşı Celal’in ölümüne neden oldu. Ve geriye bir tek kurşunun deldiği ceketi kalmıştı. Sultan Abdülhamid, Şehzadeye o geriye kalan ceketi gömmesi için mezar kazdırdı.. Ve şu sözleri söyledi; “Bu paltoyu delen kurşunu yiyen bir yiğitti. Göm! Şimdi o yiğidin bir mezarı bile yok. Şimdi bir palto gömüyorsun. Eğer adam olmazsan, gün gelir devletimizi gömersin!”
 
Yetenekli oyuncular Umut Kurt ve Emre Kentmenoğlu diziye veda ederken, usta oyuncu Adnan Biricik diziye yeni katılan isim oldu!
Dizinin iki karakteri dün gece diziye veda etti. Sultan Abdülhamid’in yetenekli askerlerinden Yüzbaşı Celal rolündeki Umut Kurt ve Melike’nin ağabeyi muhalif gazeteci Samir karakterindeki Emre Kentmenoğlu dün gece diye veda isimler oldu. İki yetenekli ve başarılı  genç oyuncunun diziden ayrılmasının yanı sıra, tarihin ünlü silah tüccarı ve armatörü Basil Zaharoff karakteriyle usta oyuncu Adnan Biricik diziye yeni katılan bir diğer isim oldu.  
 
Başrollerinde Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu,  Hakan Boyav, Saygın Soysal, İbrahim Kendirci, Berkan Şal, Can Sipahi, Eren Hacısalihoğlu, Gözde Kaya, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ali Nuri Türkoğlu, Umut Kurt, Zeynep Özder, Elena Vineova ve bu hafta sürpriz bir karakterle konuk oyuncu olarak Adnan Biricik’in de yer alacağı Payitaht Abdülhamid; 10. bölümüyle 5 Mayıs Cuma ve her Cuma 20.00’de TRT 1’de. 
 
10. Bölüm fragmanı:
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER