Filinta mahkemede kurulan tuzağı bozabilecek mi?

Filinta mahkemede kurulan tuzağı bozabilecek mi?
ES Film’in yapımcılığını üstlendiği TRT’nin Cuma akşamları yayınlanan dizisi Filinta ‘Bin Yılın Şafağında' da dün gece, Osmanlı Adaleti karşısında oynanan oyunlara karşı, zamanla yarışılan ve Adaletin tecellisinin işlendiği bir bölüm yaşandı.  

Boris’in önemli ipuçları…
Geçtiğimiz bölümün sonunda, Yüce Meclisin Osmanlı’yı parçalamadan yönetme girişimlerinin ip uçlarını veren Boris’in (Serhat Tutumluer), Mustafa (Onur Tuna) tarafından vurulmasının ardından denize düşmesi ve cesedinin bulunamaması Filinta Mustafa’yı yeni şüpheleriyle baş başa bıraktı. Padişah’a düzenlenen suikastın başında olan kişinin Boris olduğu ve çıkartılan isyanın ardından Şehzade Mehmet’in tahta çıkacak  kişi olacağı iddialarının yaşandığı dün geceki bölümde neler olduğuna bakalım;

Üsküdar Kadısı Yüce Meclisin adamı çıktı
Yüce Efendi Kenan Miloş’un (Suavi Eren)  kirli oyunlarının içinde yer alan ve onların yetiştirmiş olduğu Üsküdar Kadısı (Emin Önal) Adaletin temsilcisi olarak Şehzade Mehmet’in (Hakan Kurtaş) davasına bakarken, Adaletin ötesinde onu suçlu çıkartmak için elinden geleni yaptı. Onun Adalet, vicdan ve hadislerle örnekler verdiği, ancak gerçeğin tersine yansıttığı bu sahneler sosyal medyada en çok konuşulanlar arasındaydı.

Şehzade Mehmet’in vekili Mustafa tarafından kıyasıya savunuşu
Bu zorlu davada Şehzade Mehmet’e vekil olarak yanında olan Filinta Mustafa (Onur Tuna), Şehzade’nin masum olduğuna inanır. Ve şüphelerinin kaynağı Boris ve Şehzade Mehmet ile olan telgraf görüşmelerinin sahte oluşunu Abdullah'ın hocası Usta Bey (Ali Çelik) yoluyla  ortaya çıkarır.  Ardından bu isyanın başını çeken Paşa’nın maaşıyla alamayacağı büyük bir çiftlik evine sahip oluşunun bilgilerini Kadıya sunar.  Davada bu bilgilerin Üsküdar Kadısı tarafından ciddiye alınmaması Mustafa için son damla olur. Ve karar anında bu davanın reddi ile çekildiklerini ve davanın Kadı tarafından yürütülmemesi isteğini, bir an önce sonuç bekleyen Padişah’a sunacaklarını belirterek mahkemeyi terk ederler. Bu durumda Yüce Meclis hangi yeni planını ortaya koyacaktır? Şehzade Mehmet idamdan kurtulacak mıdır? dizinin bir sonraki bölümünde izleyeceğiz.  

Şehzade Murat’ın oyunu
Akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen,  aslında Yüce Meclisin planlarının üzerinde işletildiği bir piyon ve ihtiraslarının kurbanı olmaya doğru ilerleyen Şehzade Murat’ın (Uğur Uludağ) bölümleri, dün gece ekrana yansıyan ilginç sahneler arasındaydı. Ali’nin sorgusunda akli dengesi gidip gelen bir Şehzade gibi davranan, Padişah’ın karşısında şefkat ve merhamet dileyen bir ağabey gibi, özel görüşmelerde bulunduğu Şerzan’ın (Demet Tuncer) ve yeni Efendi Cemil’in (Hakan Yufkacıgil) yanında ihtiraslarını açık eden Padişah namzedi olan Şehzade Murat’ın bu sahneleri oldukça ilgi çekti.

Farah, Leyla ve Mustafa üçgeni nereye varacak?
Farah (Berrak Tüzünataç) Mustafa’dan Karargahta çalışma izni almasının ardından, annesi, babası ve geçmişini araştırmaya başladı. Bu arada Osmanlı'ya faydalı olabilme çabalarıyla birlikte özel hayatında artık babası Davut Paşa'nın evine gitmeye karar verdi. Leyla’nın (Asena Tuğal) bu işe sevinmesi kısa sürdü. Güvenli olmayacağını düşünerek Mustafa onu tekrar evlerine getirdi. Seyircinin Farah ile Mustafa arasındaki çekimi sosyal medyada dile getirdiği bu sahnelerin yanında diğer taraftan eşi Leyla’nın Mustafa ile gerilimli havası da oldukça konuşldu. Ve eşi Mustafa'yla evini Farahla paylaşmak istemeyen Leyla’nın dadısının (Birsen Dürülü) evlerine gelmesiyle havası biraz yumuşadı.  Mustafa babasının evine gitmekte ısrar eden Farah'ı, Leyla’nın baskısına dayanamayarak asker gözetiminde babasının evine bıraktı. Peşlerinde ise bir gölge vardı, o da Farah’ı platonik aşkla seven Padre Celal’di. Dizinin aşk ve gerilimi yansıttığı bu sahneler izleyicinin en çok konuştukları arasındaydı.

Süreyya’nın gidişi
Bıçak Ali (Cem Uçan) bebek bekleyen karısı Süreyya’nın (Nur Fettahoğlu), Anita tarafından bombalı saldırı girişimlerine uğradığını ve kendisinden bunu sakladığını geçtiğimiz bölüm Ethem Efendi (Engin Yüksel) tarafından öğrenmişti. Bu bölüm onun can güvenliği için doğuma kadar güvenli bir yerde kalması planını yaptı. Ve Süreyya ile birlikte Ethem Efendi’nin şehir dışındaki annesinin evine  gitmek için yola çıktılar. Güzelliği kadar oyunculuğuyla da seyircinin sevdiği, 8 aylık hamile olan Nur Fettahoğlu, dizinin bu bölümünde özel durumundan dolayı bir süre diziye ara vermek zorunda kaldı. 
 
Başrollerinde, Onur Tuna, Berrak Tüzünataç, Serhat Tutumluer, Rıza Kocaoğlu, Nur Fettahoğlu, Cem Uçan, Suavi Eren, Hakan Yufkacıgil, Bülent Alkış, Kamil Güler, Asena Tuğal, Mürşit Ağa Bağ, Wilma Elles, Ercan Demirel, Serhan Ernak, Kemal Zeydan, Ebubekir Öztürk, Emre Canpolat, Engin Yüksel, Çağatay Atasagun, Özcan Varaylı, Mustafa Uzunyılmaz, Nurşim Demir, Gülşah Şahin, Muhammet Emre Kaya, Selin Deveci, Sencer Serta Çakal, Uğur Yıldıran, Burcu Çoban, Yiğit Uçan, Mustafa Yıldıran, Batın Deniz Uçan, Uğur Taşdemir, Naşit Özcan, Ebru Kural, Duru Alkış, Bartuğ Bedirhan Yayla, Muhammed Kerem Şahin, Hakan Kurtaş, Demet Tuncer ve Uğur Uludağ’ın yer aldığı Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ dizisinin, 41. bölümü 2016 yılının ilk günü olan 1 Ocak Cuma ve her Cuma Saat 20:00'da TRT 1’de!

Filinta 41. Bölüm fragmanı: 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER