Amedspor belgeseli Karlovy Vary Film Festivali'nden ödülle döndü

Amedspor belgeseli Karlovy Vary Film Festivali'nden ödülle döndü
Karlovy Vary Film Festivali
"Amedspor" belgeseli Karlovy Vary Film Festivali'nden ödülle döndü.

Karlovy Vary Film Festivali'nin endüstri bölümü Eastern Promises'in ödüllerinde kazananlar belli oldu. Works in Progress bölümünün Görsel Post-Prodüksiyon Ödülü, Rezan Yeşilbaş'ın yönettiği ve Ahmet Gürata'nın yapımcılığını üstlendiği belgesel "Amedspor"a verildi. 

Film, Türkiye ikinci liginde mücadele eden ve Kürt kimliğiyle gündeme gelen Amedspor'u konu alıyor. Jüri, film için "günümüz Türkiye'sinde spor ve siyasetin kesiştiği noktada, bir ikinci lig futbol takımının çatışmalara ve olası yansımalarına rağmen kimliğini geri kazanmaya çalışmasına önemli ve büyüleyici bir bakış" yorumunu yaptı. 

Jüri, filmin "Türk-Kürt çatışmasının önemli bir yansıması olduğunu ve hikayeyi doğrudan siyasi bir şekilde değil, futbol aracılığıyla anlattığını" da ekledi.

Works in Progress bölümünde Ses Post-Prodüksiyon Ödülü'nü Slovak Cumhuriyeti ve Çek Cumhuriyeti ortak yapımı "Lover, Not a Fighter" aldı. Sorunlu gençler Andrej ve Miša hakkında bir aşk hikâyesi olan filmin yönetmenliğini Martina Buchelová, yapımcılığını ise Michaela Kaliská, Erika Paulinská ve Julie Marková Žáčková üstleniyor.

Works in Progress Ödülü'nü ise bir başka Çek Cumhuriyeti, Slovak Cumhuriyeti ortak yapımı olan "Virtual Girlfriends" kazandı. Alışılmadık bir aşk üçgenini konu alan filmin yönetmenliğini Barbora Chalupová, yapımcılığını ise Pavla Klimešová, Monika Lošťáková ve Simona Hrušovská üstleniyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER