Oscar'ın Uluslararası Film Ödülü kategorisinde kısa liste 15 filme çıktı

Oscar'ın Uluslararası Film Ödülü kategorisinde kısa liste 15 filme çıktı
Akademi, Oscar ödüllerinde kural değişikliğine gitti.

Alınan yeni karara göre ana dili İngilizce olmayan filmlerin yer aldığı Uluslararası Film Ödülü kategorisinde kısa liste 10'dan 15 filme çıktı. Ayrıca kategoride oy veren gönüllü üyeler 7 film seçerken, yönetici kurul listeye 3 film dahil ederek kısa listeyi açıklıyordu ve Akademi, bu sene için bu durumdan vazgeçti.

Kurul kısmından vazgeçilmesinin nedeni ise pandemi oldu. Kurulun görüşmeleri yüz yüze ya da online yapması mümkün görülmediğinden 15 filmlik kısa liste bu yıl tamamıyla üyelerin seçimlerine kaldı. New York ve Los Angeles merkezli üç farklı seyirci grubundan oluşan oylama stili de pandemi nedeniyle terk edildiği için aday belirleme süreci AMPAS'ın üyelerine açıldı.

Verilen kararlarla birlikte Türkiye'nin aday filmi 7. Koğuştaki Mucize'nin adaylık şansı artarken listeye kalacak filmleri tahmin etmesi ise bir o kadar zorlaştı. 93. Akademi Ödülleri'nde kısa liste 9 Şubat'ta açıklanacak. Oylama kısmı ise 1-5 Şubat arasında yapılacak. Daha sonra 15 filmlik liste üzerinden aday listesi belirlenecek. Ödül töreni ise 25 Nisan'da.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER