Netflix, Enola Holmes filmi nedeniyle davalık oldu

Netflix, Enola Holmes filmi nedeniyle davalık oldu
Netflix, Enola Holmes filmi nedeniyle davalık oldu. Sherlock Holmes’ün kız kardeşinin maceralarını anlatan filme Sör Arthur Conan Doyle'un varisleri telif davası açtı.

Bu yıl içinde yayınlanması beklenen Enola Holmes, ABD’li yazar Nancy Springer'ın aynı adlı roman serisinden uyarlandı ve altı romanlık seri 2010'da tamamlandı. Telif davası Netflix dışında yapımcı Legendary Pictures, romanların yayıncısı Penguen Random House, Nancy Springer, senarist Jack Thorne ve yönetmen Harry Bradbeer'i de kapsıyor.

Filmde 16. yaş gününde annesi kaybolan Enola, kardeşleri Sherlock ve Mycroft'tan yardım istiyor. Ancak onlar kendisine yardım etmek yerine okula geri göndermekle daha fazla ilgileniyorlar. Enola da Londra'ya giderek kendi araştırmasını başlatır ve annesini aramaya koyulur. Enola’yı filmde Millie Bobby Brown, Sherlock Holmes'u Henry Cavill, Mycroft'u Sam Claflin ve Mrs. Holmes'u Helena Bonham Carter canlandırıyor. 

2014 yılında Holmes'un 1923 yılı öncesinde yayınlanan öykülerinin kamu malı olduğuna dair karar çıkmış, 1923-27 yılları arasındaki eserler üzerinde varislerinin hakları korunmuştu. Doyle'un varisleri de telif hakkı ihlalinin Doyle’un ifadelerinin izinsiz bir şekilde kopyalanmasından ileri geldiğini öne sürüyor ve bunun 1923 sonrasını kapsadığını belirtiyor. Varislerin iddiasına göre göre Doyle, büyük oğlunu Birinci Dünya Savaşı’nda kaybettikten sonra Sherlock Holmes'un kişiliğinde değişikliğe gitti ve daha insani ve empatiye muhtaç bir karaktere çevirdi.

Netflix'ten konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER