Soytarılar oyunu tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor!

Soytarılar oyunu tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor!
Akrobasi ve tiyatronun iç içe geçtiği kara komik oyun!

Yönetmen/oyuncu Özgün Çoban, R. Ppavelkıc’in yazdığı, Muharrem Şen’in Türkçe’ye çevirdiği oyunu uyarlayarak sahnede havada akrobasi gösterileri ile buluşturuyor.

Soytarılar oyunu; iki akrobat, iki soytarı Riki ve Papi’nin dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek ve insanları güldürmek için göğe bağlı kumaşlarla bir yolculuğa çıkmalarını ve bu yolculukta başlarına gelen olayları, savaşı durdurmaya çalışmalarını ve en sonunda da başarısızlığa uğramalarını anlatıyor.

Prova süreci Mart ayında başlayan ve yaklaşık sekiz ay süren oyunda yer alan havada akrobasi gösterisi için Mart-Haziran ayları arasında aerial silk eğitimleri eğitmenliği Çadır Stüdyo’dan Zeynep Kuyumcu’ya, ışık tasarımı yurt dışında Lambda Üniversitesinde tiyatro tekniği okumuş, ödüllü tasarımcı Ayşe Sedef Ayter’e, ses-müzik tasarım synth-pop grubu Mind Shifter grubunun kurucusu Orhan Yılmaz’a ve oyunun yapımcılığını bu oyunla ilk yapımını gerçekleştirecek olan Koray Doğan - Şimdi Yapım’a ait. Her ilde prömiyer yapma hedefi ile yola çıkan Soytarılar oyununun İstanbul Anadolu Yakası ilk oyun 18 Kasım ve Avrupa Yakası ilk oyun 27 Kasım’da! Aralık ayı itibariyle de diğer illerde!

‘’İnsan birey olmaktan vazgeçip toplum olmaya başladığından beri mutsuzluk peşini bırakmadı. hep çalışmak, para kazanmak ve sorumluluk sahibi olmak zorundaydı. insan yaşamı sıkıcıydı, sıkıntılıydı, griydi. ama eğer çok şanslıysanız, günün birinde hayatınıza bir anda onlar girer ve size rengarenk, büyülü, coşkulu ve gürültülü bir bahar getirir! onlar; SOYTARILAR...’’ ‘Şimdi bir soytarının en değerli olduğu anları düşünelim. Seyircinin alkışlarına boğulur, gözleri yaşla dolar, sonra şapkasını çıkarıp seyirciden para toplar. Bir düşünelim... İlk gittiğimiz kentte halk yollara dökülüp bizi karşılıyor... Bizden temsil vermemizi rica ediyor ve sonrasında bizden her defasında kalıp tekrar oynamamızı istiyorlar... Sizlere çok ihtiyacımız var, ekmek gibi, su gibi gereklisiniz diyorlar... Biz de bu sevgilerine karşılık, teşekkürlerimizi sunuyor, gene de kalmayı reddediyoruz... Çünkü ideallerimiz için yolumuza devam etmeliyiz. Başkalarına da gerekliyiz. Zaten bütün yollar bir daire içinde döner durur ve biz de bir gün mutlaka döneceğiz. İşte benim düşüncem bu. Ama gerçek biraz uzakta... Bugün insanları güldürmek gerçekten çok güç doğrusu, imkansız. 

KÜNYE

Yazan: R. Ppavelkic
Uyarlayan-Yöneten: Özgün Çoban
Oyuncular: Mert Altınışık, Özgün Çoban, Elif Akbaydoğan
Işık Tasarım: Ayşe Ayter Ses Tasarım: Orhan Yılmaz
Koreograf: Elif Akbaydoğan Akrobasi Eğitmen: Zeynep Kuyumcu
Yardımcı Yönetmenler: Berfu Aydoğan, Koray Doğan
Asistanlar: Ayşegül Verdi, Ahmet Bulut
Yapımcı: Koray Doğan

Oyun Tarihleri;
*18 Kasım Duru Ataşehir Ana Sahne , 20.30 (PRÖMİYER)
*20 Kasım Kozzy Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü Sahnesi (Kadıköy), 20:30
*27 Kasım Yasemin Yalçın Tiyatrosu (Bakırköy), 20:30BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER