Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin: Üç İstanbul, üç kadın...

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin: Üç İstanbul, üç kadın...
Fotoğraf bamistanbul.com'dan alınmıştır.
Ayfer, Başak ve Melis… Üç farklı İstanbul görmüş, üç farklı kadın. Ayfer için suyun üzerinden yürümek hayal edilemeyecek bir deneyimken, Melis için o köprü sanki yeryüzü oluşurken denizin üzerine kondurulmuş bir beton gibi. 

İstanbul, bir uçuş mesafesinde ama hep topuklu ayakkabıların gölgesinde gezindiğim bir şehir benim için. Sevdiğim mekanlar, sevdiğim detaylar olsa da manevi bir bağım yok kendisiyle. Ama kendimi bildim bileli İstanbul’u da başrolüne koyan işleri severim. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, karakterlerini dışlamadan İstanbul’u anlatırken daha çok sevdim. İstanbul’a gidip, Çağla’yla denize baka baka sohbet ettiğimi düşledim içimden. Çünkü İstanbul’a adım atıp da onu görmeden İzmir’e geri dönmek düşünülebilir şey değil. ^^

Her şeyi içine atan insanlardan olmadım hiç. Düşündüğüm, hissettiğim şeyleri zamanını kollayıp dile getiririm hep. Bu kimi zaman karşımdakiyle aramın bozulmasına neden olur, kimi zamansa aramızdaki bağın daha da güçlenmesine. Ayfer, Başak ve Melis bana uzak dursalar da üçünü de yakın hissettim kendime. Zaman zaman da üçüne de kızdım, hem de öyle böyle değil. Üç kadının yıllar boyu içlerinde taşıdıkları, söyleyemedikleri şeyleri nasıl da bir çırpıda bana anlatabildiklerini görünce ise yumuşayıverdim hemen. Benimle dertleştiklerini hissettim, ben de onlara anlatmak istedim.

“Hangisinin İstanbul’u daha güzel?” sorusuna cevap verebilecek durumda olmasam da bu sorunun cevabını oyunun finalinde onlardan duymayı da isterdim doğrusu. Üç kadın, hangi İstanbul'un daha güzel olduğunu tartışsalardı mesela, güzel olmaz mıydı? Ayfer, denizin kokusunu içine çekebildiği İstanbul'u bağrına basarken; Başak, armut ağacının gölgesine sığınarak bahsetseydi gençliğinin İstanbul'undan; Melis, günümüze getirseydi anne ve anneannesini. Benim finalim daha farklı olsa da oyunun sonu da öyle güzeldi ki, ona da kıyamıyorum. 

Ayfer Dönmez, Başak Kıvılcım Ertanoğlu ve Melis Öz; bu üç kadının hikayesini o kadar güzel anlatmış ki, zaman zaman gözlerim yaşardı onlarla beraber. Ve bir kadın hikayesini, bu kadar ince ve naif gözlemlerle yazdığı için Murat Mahmutyazıcıoğlu’nu ayrıca tebrik etmek isterim. Çok ince detaylara sahipti oyun ve eminim ki 10 yıl sonra izlesem çok daha farklı detayları fark ederim. 

Sezonu böyle güzel bir oyunla açtığım için mutluyum. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’i, Toy İzmir’de izledim. Sahne hakikaten çok güzel. Tek sıkıntım, numarasız oturma düzeni. Onun dışında ses yalıtımından tutun da konumuna kadar her şey şahane. Bu yıl Toy İzmir sahnesinde izlenmedik oyun bırakmamaya kararlıyım. 

Kendinize 75 dakikalık ama etkisi çok daha uzun süren bir keyif armağan etmek isterseniz Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin bunun için biçilmiş kaftan! Emeği geçen herkesin emeklerine sağlık, alkışınız bol olsun!

Oyun Künye Bilgileri
Yazan ve Yöneten: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Oynayanlar: Ayfer Dönmez, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Melis Öz
Kostüm: Meltem Tolan Coşkun
Işık: Cansu Kahvecioğlu
Sahne: Bam

BUNLARI DA SEVERSİN

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER