Jab Tak Hai Jaan: Bir yemin ettim ki dönemem...

Jab Tak Hai Jaan: Bir yemin ettim ki dönemem...
Evet, bugün yeni bir Bollywood yapımı ile karşınızdayım. Jab Tak Hai Jaan (Bu Can Sağ Olduğu Sürece) başrollerinde Shahrukh Khan, Katrina Kaif ve Anushka Sharma'nın yer aldığı 2012 yapımı bir aşk filmi. Senaryo Aditya Chopra ve Devika Bhagat'a ait, filmin yönetmen koltuğunda ise Hint sinemasının emektar isimlerinden Yash Chopra oturuyor. Sakin başlayan, neşeyle devam eden ve sonrasında da hüzne boğan Jab Tak Hai Jaan, Shahrukh Khan'ın neden Bollywood'un Kralı unvanını taşıdığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Öncelikle filmin konusundan sizlere kısaca bahsedeyim. Samar Anand (Shahrukh Khan) Hint Ordusu Bomba İmha Timi'nde görevli bir binbaşıdır. Samar, görev sırasında güvenlik korkusu olmadan ve herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan bombaları etkisiz hale getirmektedir. Dışarıdan oldukça soğuk görünen Samar'ın yolu günün birinde deli dolu bir genç kız olan Akira Rai (Anushka Sharma) ile kesişir. Samar, Akira'yı boğulmaktan kurtarır ve ona ceketini verir. Akira, ceketin cebinde bulduğu hatıra defterini okumaya başlayınca Samar'ın hüzünlü aşk hikayesi de başlar...

Jab Tak Hai Jaan, daha ilk dakikalardan izleyicilere hiç unutamayacakları bir aşk hikayesi anlatacağının sözünü veriyor. İngiltere ve Hindistan arasında mekik dokuyan bu hikayede, kimin haklı kim haksız olduğuna karar vermeniz oldukça güç. Filmde Katrina Kaif'in canlandırdığı Meera karakteri yüzünden, körü körüne inanmanın ve yaşadıklarını sorgulamamanın iki genç insanın hayatında ne büyük yaralar açabileceğine tanık oluyorsunuz. Meera, sevdiği adamı bir değil tam iki kere yüz üstü bırakıyor. Film boyunca Samar'ın acısını içinizde hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Anushka Sharma, filmin en büyük artılarından biri. Zaman zaman acaba Meera rolünü Katrina Kaif yerine Anushka Sharma mı canlandırsaydı diye düşünmekten kendimi alamadım açıkçası. Katrina Kaif'in güzelliğine sözüm yok ama duygularını ekran karşısındakilere aktarma konusunda Sharma kadar başarılı bulduğumu söyleyemem. Üstelik Shahrukh Khan ile Anushka Sharma arasındaki kimya bir kilometre öteden bile fark edilir cinstendi. Bu tarz aşk filmlerinde ana karakterler arasındaki kimya tutmazsa, verilmek istenen duyguyu tam olarak alamıyorsunuz maalesef. Bu yüzden Sharma'nın partner olarak Katrina Kaif'ten çok daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Eğer ikilinin rolleri değişseydi, hikaye yönünden bu denli tatmin edici bir filmin duygu yönünden de istenileni vereceğine kesin gözüyle bakabilirdik. Yine de Shahrukh Khan karizması ve oyunculuğuyla Kaif'in donuk hallerinin üstünü örtmeyi başarıyor. Filmin Hindistan'da geçen kısmında ise Akira ve Samar ikilisinin komik hallerini keyifle seyrediyorsunuz.

Filmde Challa, Heer, Jiya Re ve Ishq Shava gibi dinler dinlemez dilinize dolanacak şarkılar yer alıyor. Ayrıca filmin kurgusu ve çekim kalitesi de izleyicinin beklentisini karşılıyor. Malumunuz, Hint sineması iki saat boyunca neşeli neşeli dans eden ve birbirlerine aşklarını haykırıp duran ama konu itibariyle elle tutulur hiçbir şey vadetmeyen filmlerle dolu. Neyse ki Jab Tak Hai Jaan ekran başında geçireceğiniz saatlerin hakkını verecek türden bir yapım. Eğer bir Bollywood filmi izlemeye niyetliyseniz, hiç düşünmeden Jab Tak Hai Jaan'a başlamanızı öneririm. 

Keyifli seyirler...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER